Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Weblap teljes adatának letölté...

Weblap teljes adatának letöltése és felhasználása saját célra milyen jogi következményekkel jár?

Figyelt kérdés

Szükségem lenne a projektemhez színészek adataira (születési év, név, arcképes fénykép...), találtam több olyan weblapot, ami ezeket gyűjtötte össze, de nem rendelkezik API-val, amin keresztül szabályosan elérhetném őket (próbáltam e-mailen keresztül felvenni velük a kapcsolatot, de nem válaszoltak). A kérdésem, hogy ha "brute-force" módon lehúzom az egész honlapot valami python scripttel, és utána felhasználom az így szerzett adatot saját hasznomra, akkor követek el bűnt? Ez legálisnak minősül vagy nem? Elvégre a contentet nem ők csinálták, ők csak összegyűjtötték...


Nem tudom. Nem érzem erkölcsileg helyesnek, de nem tudom honnan szerezhetnék ekkora mennyiségű adatot másképpen.


Mobilos applikáció fejlesztéshez kellene saját adatbázisba.



2017. jan. 7. 23:04
 1/2 anonim ***** válasza:
a fényképek kérdésesek
2017. jan. 8. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Van egy egyszerű szabály: amit erkölcsileg nem tartasz helyesnek, azt ne tedd. Lehet, hogy ez néha azzal jár, hogy nem tudsz megszerezni valamit, ami tetszik, de mégis így helyes, és megéri. Jó, hogy te is érzed ezt.


A szerzői jogi törvény azt mondja, hogy az adatbázisok is védelem alatt állnak. Azaz egy adatbázisból felhasználhatod egy-egy lekérdezés eredményét, amit elérhetővé tesznek, de nem húzhatod le az egész adatbázist, ez jogellenes. Ha nem adnak API-t, akkor szándékosan nem teszik.

Vannak viszont szabadon felhasználható adatbázisok, pl. a Wikidata (adatok) és a Commons (fényképek). Mind a kettő a Wikipédia társult projektje, és van hozzá API. Csak annyi a feladatod, hogy korrektül feltüntesd a forrást. A pontos felhasználási feltételek ott vannak minden oldalukon.

2017. jan. 8. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!