Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » A DOS korában miért nem...

A DOS korában miért nem vártak az emberek, hogyan terjedtek úgy el a számítógépek?

Figyelt kérdés
Miért érte meg egy embernek akkoriban megtanulni egy hosszu könyvböl a gép nyelvet hogy egyáltalán lehessen használni a gépét ahelyett hogy várt volna még a jobb használhatóbb gépek és operációrendszerek jövetelére? Ma sem használ rögtön mindenki elektromos Teslakat hisz még kiforratlan az elektromosautó technológiája, nem?

2020. júl. 6. 08:36
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:
70%

Hát, kérdező... csak szólok, hogy amikor kijött a Windows, utána még vagy 6-8 évig a DOS jobb volt nála!

Csak néztem, hogy milyen kis gagyi programocskák futnak (futnak? vánszorognak!) a Windows alatt, amiből DOS alatt 10-szer jobb van, tizedakkora méretben.


A Windows egy eszeveszetten pazarló dolog. Annyira pazarló, hogy ha autód lenne ilyen, akkor nem tudnál beszállni, mert csak 5 kg-os csomagot tudna elvinni az 1 tonnás autó. Ott kellene állnod mellette, és vezetni egy távirányítóval.


DOS alatt pedig a végén már léteztek multitaskos grafikus rendszerek, amelyek sokkal jobbak voltak a Windowsnál, bár nem annyira csicsásak.


Ja: amúgy DOS alatt létezik internet, és el lehet indítani néhány internetes programot is. Simán meg lehetne írni bármelyik mai programot, csak ma ilyet már nem fognak csinálni.

2020. júl. 6. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:
100%

Akkor hogy ne veszítsd el a fonalat:

Én ezt kérdeztem: "szívesen várom a listát, hogy mi az, amire a DOS nem volt alkalmas, de a Windows ugyanazon a gépen igen."

Erre reagáltál: "netflix spotify facebook youtube instagram snapchat twitter photoshop skype messenger gdrive."

Most tekintsünk el attól, hogy ilyen helyesírással jobb helyeken a 8 osztályt nem végzed el. De még a szövegértésed is a béka popója alatt van. Tényleg egy összetett mondatot már képtelen vagy értelmezni?

De tudod, mit? Windows-ra sincs Facebook meg Snapchat. Ezek webes szolgáltatások, amik nem az operációs rendszertől függnek. Ha létezne időgép, szívesen visszavinnélek '2000-be (még csak nem is '95-be, amikor a Win95 megjelent), és megnézném, hogy te hogy röffentesz be egy akkori csúcskategóriás PC-n, természetesen Windows alatt mondjuk egy Netflix-filmet.

2020. júl. 6. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:
100%

#22 :D

Első dolog ami eszembe jutott erről: vajon a Netscape mit kezdene egy netflix-es DRM-el? :D :D :D


Na? Ki olyan perverz, hogy egy win98-as virtuális gépen megpróbál netflixezni? :D Screenshotot!

2020. júl. 6. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:
100%

"én nem értem hogy hogyan lehetett akkoriban idöt tölteni egy gépnél"

Mert neked a világon csak Facebook, Snapchat, meg farokképküldő szolgáltatások léteznek. Neked ez a számítástechnika alfája és omegája.

De közelítsük meg más irányból a kérdést! Az internettel ne számoljunk, az '90-ben még nem is létezett (voltak már hálózatok, de internet még nem), és igazán csak 2000 után terjedt el errefelé. (És mint mondtam, egyébként sem oprendszerfüggő. Neteztem én MS-DOS-os gépről is... Arachne grafikus böngésző, vagy Lynx for DOS.) A multimédiát se vegyük számításba, annak elterjedése nem operációs rendszer, hanem hardver függvénye. Szóval: mire lehet használni ezek nélkül egy számítógépet? Kezdjük a leggyakoribb alkalmazási területtel: játékok. Rengeteg játék volt bármelyik operációs rendszerre. (Itt tennék egy aprócska megjegyzést, hogy a korabeli gépeken a BASIC nem csak egy értelmező, hanem az operációs rendszer is volt, szóval ezeknek is volt oprendszerük, csak általában nem nevesítették úgy, mint a DOS-t.) Van olyan, amelyikkel még ma is szívesen játszok. (Civilization, Colonization, F-15, Commander Keen, Prince of Persia, Theme Hospital, DinoPark, stb.) Sokak véleménye az, hogy a játékok többsége szórakoztatóbb volt, mint a legtöbb mostani. Grafikában nyilván nem, de a tartós játékélményben nem is az a legfontosabb. (Nem mondom, hogy mostanság ne lennének nagyon jó játékok, meg azt sem, hogy régen ne lettk volna rosszak. De arányaiban jóval több a könnyen megunható, egy kaptafára készülő játék.)

Aztán mire lehetett még használni? Munkára, irodai feladatokra. Szövegszerkesztők, táblázatkezelők, adatbáziskezelők akkor is voltak. Sőt, sok helyen még a Windows elterjedése után is ezeket a DOS-os szoftvereket használták. Én 2008-ban írtam egy cégnél a szakdolgozatot, ahol a nyilvántartást és elemzést végző számítógép egy MS-DOS alapú PC volt, rajta a 15 éve folyamatosan használt szoftverrel. Hogy miért? Mert működött, és minek cseréljék le, ha egyszer hatékony és használható? Tettek rá egy próbát, de az új szoftver kevésbé vált be, így visszatértek erre. Akkor, amikor már otthon senki nem használt DOS-t. Egyébként egy azóta is működő, és növekvő cégről van szó.

Ha érdekel, hogy hogyan lehet egy antik szoftver még egy évtizeddel később is alternatíva? Úgy, hogy egy MS-DOS is bőven megfelel azoknak a feltételeknek, amiket egy munkára használt számítógépnek teljesíteni kell. Vagy ha úgy tetszik: a Windows (vagy akár a Linux, hogy ne csak a Microsoft-univerzumot említsük) sok szolgáltatása teljesen felesleges az érdemi munka szempontjából. Egy személyi nyilvántartó szoftvernél nem az lesz a szempont, hogy vajon az őt futtató számítógép képes-e 16 millió színű mozgóképet 60 FTPS-sel megjeleníteni. Sőt, még az sem szükséges, hogy multitaszk legyen. Fusson rajta az a szoftver, amire szükség van, és ennyi. Az én munkahelyemen is van még DOS-os gép a gazdaságiban. Senki nem akarja lecserélni, mert a feladatát azóta is hibátlanul ellátja.

2020. júl. 6. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!