Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Ha valaki nem játszik az...

Ha valaki nem játszik az miért használ Windowst?

Figyelt kérdés

Mármint sok ember letorrentezi otthon magának a Windows-t és használja. De miért? :O

Mikor ott van a teljesen ingyenes Linux. Openoffice és társai is.


2021. febr. 17. 19:34
1 2 3
 21/22 anonim ***** válasza:
100%

Előre leszögezném, hogy játszani is szoktam, méghozzá Linuxon. Való igaz, némileg a Windows játékszernek még mindig jobb, de az előnye azért folyamatosan csökken. 10 éve még senkinek nem mertem volna azt mondani, hogy próbáljon meg Linuxon komolyabb játékkal játszani. Most meg? Nem mondom, hogy minden AAA cím futni fog, de távolról sem igaz, hogy ne lehetne Linuxon játszani. Sok játéknak van natív portja, a Wine pedig hatalmasat fejlődött az utóbbi 5-10 évben. Persze, az is igaz, hogy én szívesebben játszok mondjuk Surviving Mars-sal, Planetbase-zel, vagy éppenséggel Project Hospitallal, mint mondjuk GTA5-tel.


Ha röviden kellene válaszolnom, azt mondanám, hogy azért használják kevesen, mert a többség nem ismeri.

Részletesebben pedig...

Kezdeném az oktatással. A Microsoft szépen beette magát az oktatási rendszerbe, és ne gondoljuk azt, hogy merő jó szándék és kötelességtudat vezérli, amikor "ingyen" adja a tanulóknak és tanároknak az Office-t, meg az iskoláknak a Windowst. Marketinges nyelven ezt beetetésnek hívják, aminek a lényege, hogy az adott terméktípussal még csak ismerkedők számára ingyen, vagy nagyon olcsón kell biztosítani a terméket, hogy aztán hozzászokjanak, és később már teljes áron is csak azt legyenek hajlandók megvenni. Ezért van Tisztaszoftver program, meg diák Office. Hogy sem a tanár, sem a diák lehetőleg ne is találkozzon más rendszerekkel, vagy ha találkozik is, érdemben ne legyen alkalma megismerni, mert akkor fennáll a veszélye annak, hogy felteszi magában a "de miért nem ezt használom, ha ez is jó, és ingyen van?" kérdést.

Ha már iskola, a tanárképzés is masszívan át van itatva a Microsoft termékeivel. Persze, hiszen ha nem lát mást, akkor tanítani sem fog mást. Ma egy informatikatanári szakot el lehet úgy végezni, hogy a leendő tanár Windowson kívül más operációs rendszerrel nem találkozik. Ezek után szerintetek ez a tanár majd azt fogja mondani a gyerkőcöknek, hogy "nyugodtan próbáljátok ki a Linuxot, az is tök jó rendszer"? Dehogy. Sőt, sikítófrászt kap, és átkozza a rendszergazda összes felmenőjét, ha netán kapcsolatba kerül más rendszerrel is.

Ha pedig az ennyire Microsoft-központú felsőoktatásból kikerült tanerők oktatni kezdenek, ha említést is tesznek a Linuxról, elég valószínű, hogy mendemondákon és negatív marketingen alapuló képet festenek a Linuxról, ami a személyes tapasztalatot teljes egészében mellőzni. Mert ő úgy hallotta, hogy a Linuxnak nincs is grafikus felülete, és azon még szöveget sem lehet szerkeszteni. Meg hogy informatikusnak kell lenni ahhoz, hogy egyáltalán el tudd indítani. Ő maga ugyan nem ismeri a rendszert, és a prekoncepciói miatt nem is szeretné megismerni, de mivel ezt verték a fejébe, ezért ezt fogja hangoztatni. (Kivételek persze vannak, de sajnos kevés.)

Ha már beetetés, akkor arról se feledkezzünk meg, hogy vajon a Microsoft miért tűri meg a kalóz Windowsokat? Ne gondolja senki, hogy ne tudnák egy csapásra ellehetetleníteni, vagy legalábbis 99%-ban visszaszorítani a szoftverkalózkodást! Csak nem érdekük. Hiszen - lásd: beetetés - még mindig jobban megéri hosszabb távon, ha valaki kalóz Windowst használ, mint az, ha Linuxot használna. Mert aki csak Windowst látott, az később is ragaszkodni fog hozzá, sőt, lehet, hogy valamikor majd meg is veszi, és emellett a munkahelyén is ragaszkodni fog hozzá. Ezért inkább némi kis irritáló üzenetet leszámítva semmi komoly lépét nem tesz a MS azért, hogy az illegális Windowsokat ellehetetlenítse.

Apropó, visszatérve az oktatásra: érettségin szóbeli témakör a legális szoftverhasználat. Ami szép és jó ... lenne, ha nem lenne ez is masszívan átitatva burkolt MS-reklámmal. Valahogy az open-source szféra mindig kifelejtődik, ha ez a téma kerül szóba, és az egész tananyagnak az az üzenete, hogy csak akkor lehetsz biztonságban, és csak akkor vagy okos és rendes felhasználó, ha mindenért fizetsz. Főleg, ha a felkészítő tanár sincs tisztában a témával. Volt szerencsém érettségire tanulókat felkészíteni, és a többségük ezen témánál teljesen elvolt képedve, hogy "de hát ha ingyen töltöd le, akkor az nem illegális?" Lövésük sem volt, hogy valami úgy is lehet ingyenes, hogy az nem valami kalóz cucc. Meg persze az a régi berögzöttésg sem tesz jót, miszerint "ami drágább, az jobb is".

Aztán ott vannak a reklámok. Nem akarom összeszámolni, hogy az Alzás rikácsoló zöld görény hányszor tolta már a képembe a Microsoft hirdetéseit, illetve minden notebooknál kihangsúlyozzák, hogy ez ám überkirály, mert Windows 10-et is adnak hozzá. (Adnak hozzá = bele van számolva az eladási árba.) Az egyszeri felhasználó, még ha nem is tudja, hogy mi az az operációs rendszer, vagy hogy milyen más rendszerek léteznek, a Windows 10-et fogja igényelni, mert azt sulykolták belé a reklámok.

Na, meg ott van az a bizonyos komfortzóna-jelenség. Az ember inkább szidja az aktuális rendszerét, de nem akar mást kipróbálni, mert az már az úgynevezett komfortzónából való kimozdulást jelentené, amit az emebrek nem szeretnek, még akkor sem, ha maga a komfortzóna nem komfortos. Ezért is sínylődnek sokan évekig (évtizedekig) egy pocsék munkahelyen, ezért is poshadnak bele egy működésképtelen párkapcsolatba, és ezért sem váltanak operációs rendszert, még csak kipróbálás szintjén sem, hiába elégedetlenek az aktuálissal.

Ha az emberek többsége látná, hogy van élet a Microsoft birodalmán túl is, és lehetősége lenne még fogékony gyermekként más rendszert/rendszereket megtapasztalni, nem lenne ekkora egyeduralma a Microsoftnak.


#1 "Mert nem mindenki ért parancsok beírásához. Lássuk be, linuxon kell."

Nem, továbbra sem kell. Vannak olyan dolgok, amikhez kellhet, de ezek messze túlmutatnak a felhasználói szinten, és halkan jegyezném meg, hogy a Windows ellen sem szokták felhozni, hogy van, amit registry-piszkálgatással, meg gpedit használatával lehet csak beállítani. Semmivel nem bonyolultabb egy parancsot kiadni, mint a registryben matatni, és mellékesen: egyik sem a felhasználói szint.


#4 "De ugye alap tévhit hogy a linux parancssoros felülettel van, míg a windows grafikus."

Na igen. Láttam én már csodálkozó embert, amikor meglátta, hogy "jéé, hát ennek van grafikus felülete?" A tájékozatlanság, és a félreinformálás sajnos nagy úr. Bár kicsit nevetséges is, hogy a Linuxot ellenzők egyik leggyakoribb ellenérve egy 30 évvel ezelőtti kiadáson alapul. Kb. olyan ez, mint ha a Windows ellen felhoznám, hogy csak 16 színt tud kezelni, parancssorból kell indítani, és csak 1 MB RAM-ot tud kezelni, hiszen hát a Windows 1.0 ennyire volt képes.


#9 "Mert a linuxos alternativ szoftverek nem mindig teljesen kompatibilisek."

Oké, lépjünk túl azon, hogy mitől lesz valami "alternatív", és mitől nem az. Ez is Microsoft-központú beidegződés, hogy ami nem a Microsofté, vagy valami hasonlóan nagylóvés válallaté, akkor arra már ráaggatjuk lekicsinylően az "alternatív" jelzőt. De mindegy, nem is ez a lényeg. Windowsra sem kompatibilis minden mindennel. Meg ugye megint názőpont kérdése: ha van X és Y szoftver, abból X Linuxos, Y Windowsos, X képes kezelni gond nélkül Y formátumát, Y meg nem, vagy csak problémásan tudja kezelni X formátumát, akkor most X, vagy Y a hunyó?

"de siman szet tud esni benne egy docx formatumu doksi mert van benne valami extra formazas"

Normálisan kell megformázni azt a szöveget, és nem úgy, mint amit csak épp, hogy odahánytak. Ha valaki az alapvető szövegszerkesztési elveket sem képes betartani, akkor ne csodálkozzunk, ha szétesik a dokumentuma. Mellesleg: ehhez nem kell sem Linux, sem más szoftver. A Microsoft Office egyes verziói közti kompatibilitás sem a legtökéletesebb, sőt, még akár a rendszer beállításaitól is függhet, hogy valami szétesik-e, vagy sem. Nem mellékesen: sokan sz*pnak az online oktatás alatt a Microsoft PowerPointba illesztett hang- vagy mozgóképfájlokkal. Valakinél megy, valakinél nem. Ja, hogy neked 2013-as van, neki meg 2016-os, és így bukott a mutatvány? Szép is a kompatibilitás. ;)

"Linuxra nincs pl. webex app (csak a bongeszos, ami reteksz*r)"

Mert ugye minden második ember Webexet használ.

"meg van egy jopar szoftver amibol egyszeruen nincs linuxos, mert csak."

Például?

Ja, igen, név szerint lehet, hogy nem adtak ki minden szoftvert Linuxra is. De megint ez az egyoldalú, kisarkított nézőpont. Mondhatnám azt is, hogy van jópár szoftver, aminek meg nincs Windows kiadása.

Mellékesen: elég kevés olyan feladat létezik, amire nincs Linuxon elérhető szoftver. Ráadásul ami ilyen, az jellemzően valami egyedi megrendelésre készített, vagy egy nagyon speciális feladatra kifejlesztett szoftver, ami jó, ha a felhasználók 0,1%-át érinti. De nem mellékesen: ez a példa is igaz lenne fordítva is. Megnézném például, hogy hogy futtatsz Windowson LXC-t natívan. ;) De ez ugyanúgy nem érdekli az átlag felhasználót, mint az, hogy egy CNC-szimulációs szoftver meg csak Windowson fut.


#10 "Mert a linux mivel jobb?"

Ingyen van, alapból biztonságosabb még antivirus nélkül is, nem fog macerálni az aktiválás miatt, nem kell parázni, hogy hardvercserénél újratelepytheted-e, és nem mellékesen: gyengébb hardveren is képes hozni ugyanazt a teljesítményt.


#12 "Bevittem a laptopot a szervizbe ahol azt mondták hogy nem tudják megoldpani,tegyek fel wint a gépre."

Gondolom, a szervizesek is nagyon kompetens emberek voltak, akik annyit tudtak a Linuxról, hogy "azt kő a gépre tenni, mer az ingyé van".

Nem mellékesen: kaptam én már olyan választ szakszervizből, hogy "ez az eszköz nem fog menni Windows 10-zel". Érdekes, a Linux meg simán kezelte.

Mellesleg: még 15 éve fizettem elő a Vodafone-nál mobil netre. Az akkori Ubi is vígan elboldogult vele, meg a mostani Linux Mint is.

A hardverkomaptibilitással 5-10 éve még lehetett érvelni a Linux ellen/Windows mellett. Azóta viszont a helyzet sokat változott. Most már gyakrabban futok bele Windows alatt kompatibilitási problémákba, főleg kicsit régebbi eszközökkel, mint Linuxon.


#17: A telepítés meg megint egy szép mese. Az, hogy UEFI-s gépeken csak GPT partícióra hajlandó a Windows települni, BIOS-os gépeken meg csak MBR-re, az azért kissé nevetséges. A Linuxnak ez miért nem jelent problémát?

De oké, ez nem felhasználói probléma, valaki úgyis feltelepíti neki, aztán onnantól a felhasználót nem érdekli.

Mellesleg: szakmailag minél mélyebben beleásnánk az egyes oprendszerekbe, annál több olyan dolog kerülne elő, amiben a Windows igen csak alulmaradna. De szerintem ez egy másik kérdéskör. :)

2021. febr. 18. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/22 anonim ***** válasza:
:'(
2021. febr. 18. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!