Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » A linuxok,hogy állnak vírus...

A linuxok,hogy állnak vírus témában?

Figyelt kérdés
Van egy régebbi gépem és úgy gondoltam arra valami linuxot tennék mert egy E8400-as proci meg 4gb ram van benne gondolom a ramot hamar elcsípné a windows.Leginkább filmnézés,netezés,kép nézés,zene hallgatás kb ennyi igény lenne a gép felé.Csak mivel nem vagyok annyira jártas linux témában nem tudom,hogy van e benne vírusirtó vagy kell e rá telepíteni.

2021. febr. 24. 21:38
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
30%
Azt mondják, a Linux-ok-on, kevesebb a vírus, de ezt pontosan, nemigazán lehet tudni, attól függ, hogy jön e vírus, hogy te konkrétan valami gyanúsat, ismeretlent futtatsz le. Vírusirtót, nem árt rátenni, legalábbis, én tennék rá. De, mint írtad, hogy mire használnád, így okés. A vírusirtót, ha teszel rá, olyat tegyél, amiben ki lehet kapcsolni, a valósidejű védelmet. :) Ha kell valami nyugodtan írj, segítek.
2021. febr. 24. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
85%

Dejósok vessző :)

Nem kell Linuxra vírusirtó. Ha tényleg kellene, akkor azt tudnád. Egyrészt Linuxra alig van vírus, másrészt pedig a rendszer felépítéséből adódóan eleve biztonságosabb valamivel.

2021. febr. 24. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
38%
Szeretek vesszőzni :D Így úgy írok, ahogy beszéd közben szünetelek :D
2021. febr. 24. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 tabaki ***** válasza:
82%
Linuxra is létezik vírusirtó, például a ClamAV. Ugyanakkor a linuxos vírusok száma szó szerint több nagyságrenddel kisebb a Windows-vírusokénál, így nagyon kicsi az esélye, hogy fertőzést kapjon a rendszer, és kivált annak, hogy ez végzetes következményekkel járjon. Viszont illendő gondolnod arra is, hogy a tiéddel kapcsolatban lévő windowsos gépeket esetleg megfertőzheted olyan vírusos fájlokkal, amelyekre a linux immunis, ezért nem árt, ha van egy program, amellyel adott esetben megvizsgáltathatod ezeket.
2021. febr. 24. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
79%

[link]


Ugyanaz van mint az embereket megtámadó vírusok esetén. Linuxot csak linuxos vírus tud megtámadni, linuxról csak linuxra tud(na) terjedni. De ha a népesség csak 2% -a fertőzőképes akkor nem képes terjedni. Arról nem is szólva hogy a linuxot használók 'felelősségteljesebben' használják a gépet (nem kattintgatnak mindenre azonnal).


Ezért csak a nagy elterjedésű oprendszereket 'sújtják' a vírusok.

2021. febr. 24. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 A kérdező kommentje:

1/


Oké köszi :) Még majd holnap szedem szét meg rakom össze a gépet amire fel akarom Tenni.

Pár linuxot néztem már de egyenlőre csak szemre jól kinézőt néztem ki,találtam egy oldalt ahol 20 fajta gyengébb gépre valót írnak le erődforrás követelmény tulajdonság,letöltő link.

2021. febr. 24. 23:25
 7/31 anonim ***** válasza:
39%
Nincs mit, de ne csak nekem köszönd meg, a többiek is jókat mondtak :)
2021. febr. 24. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
83%

Mindenek előtt: Linuxra is van vírus. Nem is egy.


Viszont nem annyira van elterjedve a Linuxra való vírus-írás, ugyanis:

* a Linux asztali környezetként nem "annyira" elterjedt ( [link] ), így nem "éri" meg rá kártevőt írni

* a Linux nem annyira "homogén" - sok féle, fajta disztribúció, különböző kernelekkel, beállításokkal, használt szoftverekkel, így nehezebb célzott kártevőt alkotni rá

* mivel a szoftverek igen nagy többsége ingyenes és általában nyílt forrású (tehát átellenőrizhető!), így a megbízhatatlan forrásból származó, a potenciálisan kártevőket tartalmazó warez szoftverek aránya igen elenyésző - pláne a csomagtárolók - ahonnan minden átlagfelhasználásra alapvető szoftver beszerezhető - rendszere miatt


Mindezek ellenére nem árt az óvatosság:

* Ajánlatos minden szoftvert a gyári vagy a fejlesztő oldaláról származó hivatalos csomagtárolóból (esetleg eredeti forrásból) telepíteni, a Windowsos tört szoftvereket kerűlni kell

* A webbböngészőhöz érdemes feltelepíteni valamilyen reklámblokkolót - ez nem csak a kéretlen reklámokat fogja meg, hanem a kártevőket tartalmazó oldalakat is.

* Oda kell figyelni hova kattintasz, mit töltesz le. Legyen benned egy kis egészséges paranoia, mindig kérdezd meg magadtól: "biztos, hogy ezt a bemutatót a haverom küldte?", "biztos, hogy a linkre kattintva ingyen ájfónt nyerhetek?", "biztos, hogy ez a letölthető szoftver biztonságos?"

* A "gyanús" oldalak látogatására, szoftverek futtatásra vannak lehetőségek: lehet alkalmazás-szinten szeparálni - chroot, firejail - van konténerizáció - lxc, docker - vagy virtuális gépek - Qemu, Virtualbox, Vmware Player - alkalmazhatsz titkosítóhálózatokat - TOR - VPN szolgáltatásokat - ProtonVPN - stb...

2021. febr. 25. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
90%

Ja és még egy pár javaslat:

* Tartsd karban a rendszered: frissítsd gyakran a csomagokat, csinálj biztonsági mentés külön külső meghajtókra (többre!) a fontos állományaidról

* Ne várj "csodát" a Linuxtól: bár lehet, hogy az egyes asztali környezetek kisebb memóriaigényűek ( [link] ), de a használt szoftverek (Firefox/Chromium/Opera/Brave, Libreoffice, VLC/mpv,...) és az idők során megnövekedett méretű tartalmak ugyanannyit fognak "fogyasztani", mint Windowson, azon nem segít a Linux (inkább egy SSD, plusz memória, esetleg - asztali gép esetén - egy belépő szintű dedikált videokártya beszerzése)

2021. febr. 25. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 A kérdező kommentje:

9/


És a frissítés,hogy megy linuxnál,jön a csomag mint a windowsnál vagy nekem kell letöltögetnem?

Vagy nem tudom lehet egy windows 10 lightet szerezni. Nem nagyon akarnék első körben költeni a gépre mert akkor,mondjuk ez is 210Forintomba került 🙂

Meg olyan ember használ á aki nem ért a géphez ha meg értene is minimálisan használja.

2021. febr. 25. 10:09
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!