Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Mi lenne, ha a GUI-val rendelk...

Mi lenne, ha a GUI-val rendelkező Linuxos programokat OCD-s emberek programoznák?

Figyelt kérdés
Nem tudom, hogy kinek tűnt fel, de a Linuxos GUI programok hemzsegnek az OCD-s embereket idegesítő hibáktól. Példának említhetném az Xfce ablakkezelőjét (xfwm). Amikor az ablakcímeket középre igazítottra állítod, akkor valójában nem is középen lesz, hanem a középponttól kissé balra. Akkor egyes fájlkezelőkben a mappák mellett az egyik oldalon több az üres hely, mint a másik oldalon, ezt csak úgy tudod kiküszöbölni, ha megfelelőre méretezed az ablakot, mert az elrendezés nem adaptálódik rendesen az ablak méretezéséhez. Van olyan is, hogy a panelen, akár Xfce panel, akár KDE Plasma panel, akár lxpanel, hogy ahogy az óra változik, pl 9:59 után 10:00 lesz, és bejön egy új számjegy, akkor "arrébb tolja" a panel tartalmát, de ha a betűtípusban nem egyforma méretűek a szám karakterek, akkor minden percben arrébb tolódik az egész. Ott van még, hogy a KDE Breeze ablakdekoráció magassága 23 pixel, miért nem 24 vagy 22? Az lenne a szabályosabb pedig. Ez még csak pár példa, sajnos a Linuxos programok jelentősebb része ilyen. Nagyon nem figyelnek oda a normális elrendezésre, és a szimmetriára, eléggé igénytelenek. A legprimitívebb weboldalakon is jobban ügyelnek az elrendezésre, mint a Linuxos programokban. Talán a GNOME odafigyel erre (asszem az igényesen van megoldva), de úgy többségében sajnos borzasztó a GUI. Persze vannak nagyon szépen témázott distrok, igazából nem a témázással van a gond, hanem az elrendezéssel. Én OCD-s vagyok, és rettenetesen zavarnak ezek a dolgok. Esetleg a GTK és a qt lennének ilyen bénák, és ezért ilyenek ezek a programok? Vagy meg lehetne ezeket normálisan is csinálni? Van esetleg bármi esély rá, hogy egyszer lecserélik ezeket a toolkiteket valami normálisra, ahol rendes az elrendezés?

2023. márc. 20. 19:34
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:

Ez derék dolog, de 1, Nem mindenki rendelkezik ilyen info -s tudással. 2, Egy konfigjálj túrkálásnál komolyabb dolgot semennyire nem életszerű elvárni. 2, Ha meg is javít valamit forrásba, API -ba belenyúlás szinten, utána azt verziókövetni is kellene.

Sokszor ilyen lekezelést érzek ezekben a "javítsd meg" válaszokban. Sokszár látom, hogy tanácsot, tippet, kiindulást nem kap hozzá.

Az Ubuntu.hu fórumán egyszer valaki beküldött egy problémát, hogy az öreg videókártyáját nem támogatta az új kernel, Xorg, stb. Most egy ilyen problémára is képesek voltak kiírni, hogy csináld meg, nyílt a forráskód. Először is az Nvidiáé semennyire nem nyílt(nem a Noveau -ról beszélek), 2 ő se tudott semmit mondani, hogy hogy portolja vissza. Nálam ezek a mondatok, hogy nyílt forrás, oldd meg a hitelüket vesztették.

2023. márc. 26. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 SIDLER22 ***** válasza:
74%

És az esetleg nem zavar, hogy mennyi bloat-ot raknak úgy alapjáraton például egy Ubuntu-ba? Használj Arch Linuxot vagy Gentoo-t. Ha még ez se elég ott az LFS. Ezek inkább egy valós problémák (nem véletlen létezik rá külön oprendszer) minthogy nem páros számú az ablak magasság vagy ilyesmi...

Remélem most sikerült felhergelnem az OCD-dat ezzel :)


Egyébként valamilyen szinten én is OCD-s vagyok, de az ablakok meg eltolódások nem zavarnak. Ha zavarna, valamilyen tiling környezetet használnék és nem KDE Plasmát. Engem inkább a kész binárisok zavarnak. Gyakorlatilag az összes 64 bites bináris olyan kevés utasításkészleti funkcióval rendelkezik, hogy a legelső 2003-as Athlon-on is elfutna. Ma meg már ha lekérek egy /proc/cpuinfo-t, 6 sorban van részletezve, hogy az x86_64 fölött még mikre képes a Ryzen 7 5800X-em. Plusz egy csomó minden jön a programokkal együtt is. Személyes kedvencem a CUPS. Most tanulgatom a Gentoo-t, de emerge-nél kb minden második csomagnál látom és ráadásul bekapcsolva. Nyilván nagyon sok hasznát veszem úgy, hogy nincs is nyomtatóm :/

2023. márc. 26. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
100%

"És az esetleg nem zavar, hogy mennyi bloat-ot raknak úgy alapjáraton például egy Ubuntu-ba? "

De igen, nagyon is zavar. Ezért használok Debian -t netinstallból.

A rolling release -től kicsit idegenkedek. Nem volt jó élmény, mikor egy pacman -Syu után elszállt a grafikus felületem, és jó pár kernel verzión keresztül nem működött.

2023. márc. 26. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 SIDLER22 ***** válasza:
Arch-nál nekem is volt ilyen crash-elős dolog. Beállítottam a pacman mirror-t, hogy backup-ot töltsön le a tárolóból és visszafele frissítsen. Két nappal előbbre visszaraktam és ment ugyanúgy. Pár nappal később amikor láttam a csomagból, hogy jött új update, frissítettem és jó volt.
2023. márc. 26. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
nekem nem volt, de simán btrfs snapshot, óránként, minden visszaállítható boot menüből
2023. márc. 26. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:

Nekem ezek nem tűntek fel.

Amúgy meg hajszálhasogatás, amit csinálsz. Egyik szoftver sem tökéletes, Windowsban is vannak hasonló hibák egyébként. Mindenkinek meg nem lehet megfelelni.


#12

Az Ubuntu szerintem nem bloat, csak olyan embereknek tervezték, akiknek életük is van a számítógépen kívül és nincs idejük, energiájuk Archal főleg Gentooval pepecselni, hanem egyszerűen csak azt akarják, hogy könnyen, gyorsan működjön a gép.

Egyébként van belőle minimal telepítés.

2023. ápr. 2. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:
16%

Bloat:

Egy dolog hogy valaki geek, és szeret a compiler kapcsolóival játszani, stb. Az meg egy másik dolog, hogy telehányják olyan cuccokkal a renszert, ami szerintük egy nagyon Out of Box Plug and Play rendszert eredményez.

Egy ilyen rendszer olyan, mint egy lomokkal telehányt lakás, ahol minden "jó lesz majd valamire". Ahogy a benne lakó nem fogja jól érezni magát, úgy egy ilyen rendszer se fogja a felhasználót megelégedettséggel szolgálni.

Egy csomó sz..r benne lesz, amitől lassabb lesz a rendszer, de számos dolgot ugyanúgy neki kell testreszabnia ugyanúgy, mintha egy minimál renszert építene fel. Építene fel alatt apt-get -et értek, és nem Arch, Gentoo pepecselést, csak hogy tisztán lássunk.

Annyiról beszélek, hogy kap egy alap rendszert pl. egy minimum Gnome -mal, és beleteszi a korlátozott tárolókat, és felpakolgatja, ami neki kell. Pont úgy, ahogy a Windows alatt is tette anno.

Ez az egész arról szól, hogy az elefántcsot-toronyban ülő geek tech-guy figuráknak van egy sztereotíp véleménye arról, hogy milyen is egy átlag júzer, és ez a legkisebb átfedésben sincs a valósággal.

Tele van pakolva egy Mandriva/Mageia, OpenSuSE, Ubuntu rendszer minden vacakkal, ami soha élő embernek nem fog kelleni, de egy rohadt MP3, egy DVD, vagy a YouTube codec már kifog rajta. Egy pendrive -ot nem tud egy alaptelepítésű renszerrel formázni(Félre ne érts, én le nem cserélném az fdisk, mkfs párost).

Ezek a renszerek mindennek mondhatók csak nem felhasználóbarátnak, de cserébe jó sz..rok. Tehát én nem mentegetném ezeket a félrement projekteket azzal, hogy itt minden a drága júzerért történik, hogy neki jó legyen. Én inkább saját fontosságukban tetszelgő elitisták játszóterét látom.

2023. ápr. 2. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:
100%

Az Ubuntuban mi nem felhasználóbarát, ember? :D

A teljes telepítés kb. 1800 csomagot tartalmaz. Ha ez sok, kapcsolt be a minimált telepítés alatt és lesz olyan 1500-1600. Ezt ne nevezzük már bloatware-nek könyörgöm. Még így is sokkal kevesebb a tárhelyigénye egy Ubuntunak, mint a Windows 10/11 -nek.

2023. ápr. 2. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 SIDLER22 ***** válasza:
74%
Kevesebb persze, de lehetne még kevesebb is. Én például betennék egy hasonló menüt mint ami az EndeavourOS telepítésénél van. Kapsz egy fa-szerű listát amiből kiválaszthatod, hogy mit akarsz telepíteni. Sokkal felhasználóbarátibb mint felrakni egy random zenelejátszót vagy bármit és a felhasználónak még utána szenvednie kell, hogy a neki szükséges lejátszót rátöltse a gépre.
2023. ápr. 2. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:

Szerinted igen, sokak szerint meg nem. Ez ízlés kérdése. Van aki azt a menüt preferálja, van aki meg nem. Van aki egyiket sem, hanem tiling window managert használ.

Egy kezdőnek bőven jó lesz az alap zenelejátszó. Ha meg nem, akkor sudo apt install <neve>. Nem egy nagy szenvedés. Vagy bemegy storeba és rákattint, hogy "Telepítés".

2023. ápr. 2. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!