Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux: RAID0 és RAID1 így...

Linux: RAID0 és RAID1 így működhet? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Működhet Linux alatt szoftveres RAID0 és RAID1 a következő módon:

- van 6 lemez, 2 TB-s mindegyik

Lemez1, Lemez2, Lemez3 összefűzve RAID0-nak

A RAID0 tükrözve a 4-5-6 lemezekre RAID1-ként(?).

Lehetséges lenne egy ilyen?

Tehát, védelem ha RAID0 esetén bármelyik lemez megsérül, nincs probléma...



2023. máj. 2. 17:56
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:

RAID 10 (RAID 1+0)

Két RAID 1 (mirror) tömb RAID 0 (stripe)-ba szervezve. Legalább 4, de mindenképpen páros számú lemezből felépíthető tömb típus. Előnye, hogy gyorsan írható, és nagyon gyorsan olvasható, azonban csak a beépített lemezek kapacitásának a fele használható. Az SQL szerverek kedvelt tároló tömbje. Egy lemez kiesését biztosan, teljesítménycsökkenéssel elviseli, amennyiben eltérő RAID 1 tömböket érint, két lemez kiesését is elviseli.


RAID 01 (RAID 0+1)

Hasonló a RAID 10 hez, azonban itt két RAID 0 tömb kerül tükrözésre, ezért a biztonsága valamivel alacsonyabb.

2023. máj. 2. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 A kérdező kommentje:
Mdadm-mel miképpen kell ezeket a megvalósításokat felépíteni? ("sda", "sdb", "sdc" stb példákkal)
2023. máj. 2. 18:21
 3/31 anonim ***** válasza:
2023. máj. 2. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
A nested raid megoldható bár kérdés hogy minek
2023. máj. 2. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
Én elgondolkodnék 2 RAID5 + LVM kombón. Egyszerűbb, mint a nested raid, több hely használható (6TB helyett 8TB), és a hibatűrése is jó (mindkét tömbből 1-1 diszk meghibásodását biztonsággal elviseli).
2023. máj. 3. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 A kérdező kommentje:

"Két RAID 1 (mirror) tömb RAID 0 (stripe)-ba szervezve. Legalább 4, de mindenképpen páros számú lemezből felépíthető tömb típus."


Ezt a pár sort, amely pontosan ezt valósítja meg mdadm segítségével, leírod?

Mdadm manual olvasásakor is félnék hogy valamit elbénázok és nem az lesz a megvalósítás, amit szeretnék.

2023. máj. 3. 04:03
 7/31 anonim ***** válasza:

Nem tudni mire akarod használni és mit tárolsz rajta.

Én nem használnék 2TB-s lemezeket RAD ben csak azért hogy pár filmet tároljak.

Tehát először is tudni kellene mit és miért,

Nálam van 4xM.2 250GB szoftveres RAID0-ban belső webszervernek, gyors,

de óránként van auto mentés róla mivel mindig változik az SQL.

-És persze van tartalékban még 4db ugyanolyan.


A RAID nem biztonságod ad hanem sebességet és csak részben lesz biztonságos.

Megnézném én egy lemez kiesésénél mennyire terhelődik le a CPU a RAID újra építésénél és addig mennyire használható, még hardweres RAID-nél is megszenvedel.

Gondolom Hot-Swap keretben vannak.

Hiba esetén van tartalék lemezed?

Ugyanolyan, gyártó/kapacitás?

Nincs?

Akkor meg minek a RAID?


-Szóval megint ott tartunk:

-mit és miért,

mert anélkül a tanács semmit se ér, csak megbonyolítod az életed.

2023. máj. 3. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:

Bocsánat miért kéne ugyanaz a gyárto és kapacitás ?


Siman az egészet raid 5 be tolnam bele azt kesz. 6 hdd esetén 10 tb használható ha egy kiesik sincs semmi vész egy hdd-t ami ugyanakkora vagy nagyobb.ha nagyobb simán csinál egy akkora particiot mint a a többi hdd az raid 5 disk a fennmaradó rész meg jó general storagenek.


Nem bonyolult a dolog csak a kérdező gondolta túl.


A hot swap keret mire kell ?

2023. máj. 3. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:

Nem feltétlen muszáj ugyanaz gyártó kapacitás, hidd el jobb.


A hot swap keret mire kell ?

Szerinted?

Egy lemez kiesésénél szétszedi majd az egész gépet?

Végül is?, az ő gondja, de Én biztos megkönnyíteném az életemet azzal hogy nem kelljen szétszedni az egész gépet és persze nincs is cimkézve a lemez és találgathatja melyik is esett ki.

Szóval lehet egy 6 lemezes RAID-t ész nélkül is létrehozni, aztán meg majd jön ide kérdezgetni.

Előre kell gondolkodni.

Persze az ő döntése és gépe, azt csinál amit akar.

2023. máj. 3. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:

9: nos nekem 9 db hdd van a home serverben 7 db 4 teras es 2 db 3 teras. Tökéletesen működnek de igen ha tönkremegy szét kell szedni, mondjuk én 2-3 évente szetszedem kipucolom esetleg ha van púpos kondi kicserelem. Nem halok bele. Ha véletlenül hdd csere kell és sürgős használat van akkor kihuzom bedugom áram alatt túléli azt is, de bevallom 7 év alatt 0 ilyen eseményem volt. Az egyetlen hiba a számítógéphaz gumi borítása malik szét és már ragad.


Erre azért felesleges felkészülni. Szerintem.

2023. máj. 3. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!