Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Gentoo-ban jártas emberek...

Gentoo-ban jártas emberek tanácsai?

Figyelt kérdés

Arch linux-ról átálltam Gentoo-ra. Nagyon tetszik. Milyen tippeket ajánlatok? Pl. néha kírja hogy olvassam el a licenset meg valami maszkolt package. ezeket hogy lehet egyszerűen eltűntetni. Engem nem érdekel a licensz. Meg ~amd64 ami elvileg testileg.


Melyik a legjobb cpu flag a native?


Milyen tippek trükkök vannak?


Melyik a legjobb linux kernel?


O2 vagy O3?


Az O3 elvileg gyorsabb. Most beállítottam az O3-mat. De azt írja a wiki hogy erre nem vállalnak garanciát.


A flageket nagyjából értem.



febr. 18. 04:26
1 2
 1/15 gentoojedi ***** válasza:
100%

"Arch linux-ról átálltam Gentoo-ra. Nagyon tetszik."


Általában fordítva szoktak. :)


"Milyen tippeket ajánlatok?"


"ezeket hogy lehet egyszerűen eltűntetni"


Első tipp. Ne nagyolj el semmit. Kurvára tanuld meg a rendszert, különben szopni fogsz. Már ez a hogyan lehet eltüntetni meg nem érdekel hozzáállás elég vészjósló. Így bele se kezdj!


A konzolon elég idegesítő tud lenni az eselect news read, de az itt elérhető a weben:


[link]


Nagyon javasolt elolvasni vagy legalább rápillantani, hogy el tudd dönteni miben érint Téged. Rettenetesen meg tudja bonyolítani az életed, ha olvasás nélkül kezdesz el garázdálkodni. Aztán, ha beüt a gebasz, majd rémülten futsz a fórumokra, hogy miért van ez? aztán majd rájössz a saját bőrödön, hogy azért, mert nem olvastad el a fejlesztő üzenetét.


Ja és ha gentoo akkor nem gyk, hanem gentoo fórum. Igen, az angol.


Szóval egy gentooban jártas tanácsa kezdő gentoosoknak:


- eselect newas read!

- dokumentáció olvasás, értelmezés!

- tanulási szándék és megfelelő szorgalom!

- angol szöveg olvasása és értelmezése!



Aztán, ha ez ok, akkor a további kérdéseidre a válasz:


"Melyik a legjobb cpu flag a native?"


A natív a biztos, mert akkor a rendszer detektál és aszerint állítja be. Ha manuálisan adod meg, ott lehet bibi, ha nem pontosan adod meg. Én is natívat használok.


"Milyen tippek trükkök vannak?"


Ez olyan kb, mint kajánál a recept. Egy egyszerű palacsintatésztánál is vannak eltérések. Van aki sima vizet használ, más szódát, megint más tejet. Vendéglátósok tesznek bele kurkumát, hogy szép sárga legyen a tésztája, de vidéki háziasszonyok már nem. Ki mire esküszik. Ez általában az évek alatt kialakul.


"Melyik a legjobb linux kernel?"

Kinek mi. Nekem a legjobb mindig a saját. De ha (még) nem tudod pontosan mit csinálsz, akkor bármelyik gyári. Ha tanulni akarsz, fordíts sajátot! arra készülj, simán előfordul az első kerneleddel el sem indul a rendszer. Vagy elindul csak random lerohad.


"O2 vagy O3?"


"Az O3 elvileg gyorsabb. Most beállítottam az O3-mat. De azt írja a wiki hogy erre nem vállalnak garanciát."


Én érdemi különbséget nem vettem észre, de ez nem azt jelenti, hogy semmit nem ér. De ha csak nem akarsz nagyfelbontású videókat vágni meg konvertálni, szerintem sok hasznát nem fogod venni. Az tény, hogy o3-al lehet cumi egy-egy alkalmazással.


"A flageket nagyjából értem."


Az nem elég. Gentoonál a nagyjából nem elég, mert belecsömörlessz. Ha hosszú távon gentoos akarsz maradni, akkor megtanulod. Bár ehhez sokat kell kísérletezni meg szívni, de pár év alatt kialakul.

febr. 18. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 SIDLER22 ***** válasza:
100%

Nem tudom neked mi tetszett meg a Gentoo-ba.

Én Arch-os vagyok és egy időben terveztem "továbbfejlődni" és Gentoot akartam használni. Egész jól meg is értettem a lényegét. Teljesen jól működő asztali rendszereket össze tudtam már rakni szépen beállítva a flag-eket meg minden egyebet...

Aztán rájöttem, hogy kb akkor fogom hasznát venni, ha valami konkrét feladatot akarok végezni egy gépen, akkor arra "megépítek" egy Gentoot, de hogy ezt napi használtaba nem fogom venni az biztos.

Egyetlen helyzet van amiben én a Gentoo-nak "hasznát" látom. Az az, hogyha ilyen FOSS meg GNU meg egyéb free szoftveres mániákus vagy és rohadt fontosnak érzed, hogy a rendszeredet te magad rakd össze.

Minden más szempontból nem megérős.

A saját buildelési profilt gyakorlatilag élethosszon át csiszolgathatod. Cserébe kapsz 4-5% teljesítmény javulást BIZONYOS programokban, illetve a flag beállítással megspórolsz párszor 10 megát.

Ha neked ezért megéri news read-et olvasgatni meg buildelgetni akkor hajrá!

Amúgy meg maradj az Arch-nál. Hidd el az is sok mindenre képes...

febr. 21. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 gentoojedi ***** válasza:

"rohadt fontosnak érzed, hogy a rendszeredet te magad rakd össze"


Itt a pont. Gentoot inkább ideológiai okokból használ az ember.


Mert mindenre, amit kínál van kevésbé melós alternatíva.


Ha rolling funkció kell, ott van az arch vagy a pclinuxos, esetleg a debian/devuan teszting ága.


Ha lecsupaszított egyszerűség kell, azt tudja az arch is, sőt debiannal/devuannal is csodát lehet tenni megfelelő hozzáértéssel. Ezek a csomagok széttagoltságával adják meg azt az egyszerűséget, amit gentoo az use flagekkel. Ha csak az alap csomagot teszed fel, akkor rengeteg más számára felesleges funkció kimarad.

Ha processzorra optimailzáltság fontos, akkor ott van az apt-build (debian/devuanon)+ egyedi kernelt bármilyen disztrón lehet fordítani. (Graysky2 patch).

febr. 21. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 SIDLER22 ***** válasza:

True.

Annyit még szerettem volna a kérdezőnek mondani, hogy egy Linux felhasználó "profizmusa" nem feltétlen abban rejlik csak, hogy mennyire "alacsony szintű" rendszereket tudsz telepíteni.

Ott vannak eleve a népszerű rendszerek amiket adott esetben a csomagjait te is tudod buildelni ha erre szükség van. Erről beszélt Gentoojedi is.

Másfelől meg ott van a Windows emulálás.

Egy Bottles vagy Wine tanulásával is egész jól el lehet ügyeskedni. És technikailag az is a linux része. Ha megtanulsz ilyeneket, másoknak könnyebben tudsz segíteni átállni erre a rendszerre, ha úgy adódik és még el is mondhatod magabiztosan, hogy mely Windows programok melyik verziói hogyan futnak Linux alatt, vagy éppenséggel, hogy mely keretrendszerek telepítése szükséges ahhoz, hogy rendesen fusson.

Ez is egy nagy erény lehet. Én már egy ideje tervezek elmerülni a Bottles meg a Wine világába annak ellenére, hogy eddig még szinte egyszer sem kellett használnom Őket.

Vagy megtanulhatod a különböző főbb disztrókat. Az sem rossz dolog ha ilyen "disztró tudós" vagy.

Én például Arch-ot nagyon jól tudok már kezelni, de a legtöbb disztróról fingom sincs, hogy eszik vagy isszák. Ubuntuval kezdtem még nagyon régen. 5 perc után Debian-ra váltottam és a "nagy átálláskor" hallottam az Archlinuxról és kb arra alapoztam meg az egész dolgot.

Szóval értek Debian-hoz meg Arch-hoz és ennyi.

Fedoráról hallottam, hogy jó meg, hogy RPM-et használ aztán ennyit tudok róla. Garudáról hallottam, hogy gaming-re jó mert olyan programok vannak előtelepítve...

Szóval mindegyikről így egy-két dolgot hallottam, de konkrét véleményt nem tudnék mondani róluk mert még csak nem is nagyon láttam Őket.


Szóval összegezve a dolgokat, van más terület is Linyuxban :)

febr. 21. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 gentoojedi ***** válasza:
Nekem huszonegy év alatt az összes nagy disztrót végigpróbáltam és tanulmányoztam (Debian, Centos (a jelenlegi Alma/Rocky/Oracle) meg persze volt fedora, akkoriban még fedora core a hatos verzióig, Slackware, Arch, Mandriva (régen mandrake, de most már mageia), SuSE Linux (most már openSuSE Leap), Gentoo. Meg pár kisebb disztrót, ami valamelyik nagyobbra épült pl a debian alapjára épült Xandros, a Mepis, a Slackwarera épült Vector linux és a kezdetben magyar fejlesztésű és kezdetben Slackware alapú Frugalware. Réges régen a kezdetek kezdetén SuSE linux is Slackware-re épült. Aztán a gentoora épült Sabayon és Red Core Linux. A kezdeti UHU Linuxokra is rápróbáltam, bár arról a gyér csomagválaszték és a kritikán aluli frissítési hiányosságok miatt hamar leszoktam. Volt még pár jelentéktelenebb meg kisebb disztró kitekintésem, de nagyon sokáig debianoztam, az volt a fő rendszerem. Bő húsz éve a debian és a red hat vonal között óriási volt a szakadék. aki az egyiket szerette a másikat garantáltan utálta.
febr. 21. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

"Gentoo-ban jártas emberek tanácsai?"


Az hogy jó úton jársz, de tedd meg a végső lépést és térj át pl. BSD-re.

febr. 22. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 gentoojedi ***** válasza:

Direkt nem akartam téríteni. De ott meg adott a kérdés, hogy melyik?

FreeBSD, NetBSD, OpenBSD.

febr. 22. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

A BSD szerver oprendszer, nem átlag usereknek szánták, Igaz a Gentoot se. De gondolom hétköznapi dolgokra használná a Gentoot, erre pedig ez alkalmasabb, mint egy BSD.

Egyedül max talán a GhostBSD-t tudnám felhozni, mint átlag desktop BSD, de még ez is korlátozottabb egy GNU/Linuxhot képest, már ha az ember otthoni felhasználásra tervezi a rendszerét.

febr. 27. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Kössz a tanácsokat. Arch linux inkább egy kezdő disztró sztem. Eladják itt nagy elit disztrónak, pont hogy a legegyszerűbb. Faék egyszerű. Gentoonál a kernelt se adnak hozzá, tényleg mindent beállíthatsz. Következő lépés nem a BSD ha nem az LFS. Az nagyjából annyival különbözik a gentótól hogy nincs csomagkezelő. A portage a legjobb csomagkezelő.


Hogy miért jó a gentoo? Szerintem ésszerűen ennél közelebb kerülni a linuxhoz nem lehet. Ez után már csak az LFS jön, ott meg ha csak nem írsz hozzá egy saját csomagkezelőt akkor elég kényelmetlen a karbantartása.

febr. 28. 17:25
 10/15 A kérdező kommentje:
Bár most kicsit aggódom a gentoo miatt, ez a bináris repo nem tetszik túlságosan. Aztán ebből is arch lesz a végén.
febr. 28. 17:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!