Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux telepítés, fura partíció...

Linux telepítés, fura partícióval kapcsolatos probléma, mi lehet ez?

Figyelt kérdés

Ubuntu Linux-ot, vagy a legfrissebb Debian stabil változatot szeretném telepíteni, mindkettő azonos partícióval kapcsolatos hibaüzenettel örvendeztet meg. Hiába törlöm a partíciókat (az összeset), hiába hozok létre új partíciós táblát és kézzel a partíciókat, hiába mondom neki, hogy használja a lemezt és hozza létre automatikusan a partíciókat, a hiba mindig fennáll...

Lépésenként végrehajtom az utasítást, a jelzett partíciót törlöm, majd újra létrehozom, de a hibaüzenet ugyanaz.

A hibaüzenet:


A / ponthoz társított /dev/sdb1 partíció a lemez minimum igazításától 3584 távú bájtnál kezdődik, ami nagyon rossz teljesítményt eredményezhet.

Mivel most formázza ez t a partíciót, ajánlatos e problémát most javítania, a partíció újraigazításával, ezt később nehezebb lenne. E célból lépjen vissza a partícionáló menübe, törölje a partíciót és hozza létre újra hasonló pozícióban ugyanilyen beállításokkal. Így a partíció kezdete a legjobb helyre kerül e lemezen.


megkérdezi, hogy vissza kívánok -e lépni a partícionálási menübe. A "nem" lehetőséget választva tovább lehet lépni, de a változások elvesznek, nem írja a lemezre, így a rendszert nem tudom telepíteni.

Az "igen" lehetőséggel törölhetem végtelenségig a partíciókat vagy hozhatok létre újakat, hibaüzenettel meg áll és nem enged kilépni a partícionálásból...



2017. szept. 6. 18:48
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Bootolj be LiveCD-ről, és terminalba írd be:


sudo gdisk -l /dev/sda

sudo parted /dev/sda unit s print

2017. szept. 6. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Most találtam e két parancsot google-vel.

E két paranccsal kapott listákat mire tudom felhasználni, mit tudok meg ezáltal?

2017. szept. 6. 19:43
 3/11 anonim ***** válasza:
Első körben másold be ide, mit ír ki.
2017. szept. 7. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

A sudo gdisk -l /dev/sda megmutatja a partíciós táblákat, szektorokkal, mérettel együtt.

A másik parancs lényegében ugyanez, ez csak azért kell, ha a gdisk egyébként nem lenne elérhető.

A problémát a rossz szektorméret okozza. Ha túl kicsi a szektorméreted, egyetlen blokk adat írása is több szektor bejárását igényelheti, ami rontja a merevlemezed teljesítményét.


Megpróbálhatod kiadni a fdisk -H 224 -S 56 /dev/sda parancsot, ez 4096 byte-ra igazítja a geometriát, és utána lehet kell partíciókat létrehozni. Másik megoldás lehet a gparted használata, ez grafikus felületű. Amikor új partíciót hozol létre, van egy olyan pipa, hogy "Round to cylinders", vagy "Round to" vagy ilyesmi, ill. magyarul "Igazítás ehhez", és ott ki kell választani a cylindert.

2017. szept. 7. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Tom Benko ***** válasza:

Hogyan particionáltál?

{f,g}diks esetén a kezdőpontot hagyd üresen, a végpontot pedig +<size> formában add meg, akkor helyre igazítja a partíciót.


Apropó, a partíciós tábla GPT vagy MBR?

2017. szept. 7. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Gdisk segítségével egy új partíciós táblát irattam a lemezre, majd létrehoztam a partíciókat.

512 byte a szektor méret, a Debian taelepít minden partíció után 1 MB szabad helyet mutatott, ez nem tudom: mennyire probléma.

A telepítő így már nem panaszkodott, de nézzétek át, hogy jó -e ez így:

Partition table scan:

MBR: protective

BSD: not present

APM: not present

GPT: present


Found valid GPT with protective MBR; using GPT.

Disk /dev/sdb: 1953525168 sectors, 931.5 GiB

Sector size (logical): 512 bytes

Disk identifier (GUID): 90DBB5C0-19A3-44D5-A84E-25DBC7468375

Partition table holds up to 128 entries

Main partition table begins at sector 2 and ends at sector 33

First usable sector is 34, last usable sector is 1953525134

Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries

Total free space is 8155 sectors (4.0 MiB)


Number Start (sector) End (sector) Size Code Name

1 2048 1638400 799.0 MiB 8300 Linux filesystem

2 1640448 52428800 24.2 GiB 8300 Linux filesystem

3 52430848 1937768448 899.0 GiB 8300 Linux filesystem

4 1937770496 1953525134 7.5 GiB 8200 Linux filesystem

2017. szept. 8. 01:25
 7/11 A kérdező kommentje:

Ezek szerint, ha veszek külső HDD-t adatmentés céljából és létrehozok rajta egyetlen partíciót, akkor is belefuthatok ebbe a "csökkent teljesítménybe" anélkül, hogy tudnék róla, mivel ugye nem szeretnék Linux-ot telepíteni és a rossz partíciós táblára semmi nem figyelmeztet?

Külső HDD-ket amelyek Windows alatt lennének használva adatmentésre, miként partícionáljak, hogy ne csökkenjen a lemez teljesítménye rosszul alignált partíciós tábla miatt stb? Illetve, miként ellenőrizzem le már meglévő partíciók esetén, hogy "nincs -e ilyen gond"?

2017. szept. 8. 01:27
 8/11 A kérdező kommentje:

Tehát, mivel partícionáljak, ha adott lemezen operációs rendszer is lesz, vagy ha csak és kizárólag adatmentésre szeretném használni a HDD-t?

Nem szeretném, ha adatmentésre használt HDD teljesítménye csökkenne a partíció-alignálási probléma miatt, amiről mégcsak nem is tudok...

Adatmentésre használt merevlemez esetén jó ez a partícionálás? (Windows 7 alatti diskpart programmal készült):

GPT fdisk (gdisk) version 1.0.3


Partition table scan:

MBR: MBR only

BSD: not present

APM: not present

GPT: not present



***************************************************************

Found invalid GPT and valid MBR; converting MBR to GPT format

in memory.

***************************************************************


Disk /dev/sdb: 1953525168 sectors, 931.5 GiB

Sector size (logical): 512 bytes

Partition table holds up to 128 entries

Main partition table begins at sector 2 and ends at sector 33

First usable sector is 34, last usable sector is 1953525134

Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries

Total free space is 5485 sectors (2.7 MiB)


Number Start (sector) End (sector) Size Code Name

1 2048 1953521663 931.5 GiB 0700 Microsoft basic data

2017. szept. 8. 08:19
 9/11 anonim ***** válasza:

Szektorméretnek szerintem 4096 byte az ideális középút, az általában jó szokott lenni.


Igazából nem tudom, miért jött elő ez a probléma nálad, nálam még sose volt ilyen... fdisk-kel szoktam partícionálni, ez alapból 4k-ra veszi a szektorméretet (ha csak a DOS kompatibilitás mód nincs bekapcsolva). Ez oprendszer telepítéshez szerintem abszolút jó megoldás, egyébként a Windows is ekkora szektorméretet használ alapból-

Backup esetén, kérdés, hogy milyen gyakran backupolsz. Ha naponta több óra megy el vele, akkor érdemes odafigyelni rá. Alapszabály az, hogy sok kis fájlnak sok kis szektor kell, nagyobb fájloknak nagyobb szektorok. Ha a fájlaid mérete átlagban kisebbek vagy egyenlőek 4096 byte-tal, akkor legyen annyi a szektorméret, ha nagyobbak, akkor legyen nagyobb.

Ha csak heti néhány órányban backupolsz, akkor szerintem oly mindegy...

Ja egyébként van logikai, meg fizikai szektorméret, meg XP kompatibilitás is van, azaz egyes meghajtók (Advanced Format jelöléssel) - bizonyos jumper átrakása után - 512 byte-os szektorméretet mutatnak akkor is, ha amúgy nem annyi...


Linux esetén a "cat /sys/block/sdX/queue/physical_block_size" paranccsal tudod megnézni a fizikai szektormétet, "cat /sys/block/sdX/queue/logical_block_size" a logikait (sdX helyére helyettesítsd be a megfelelő lemezazonosítót).


A lemezed amúgy miért MBR lett, miért nem GPT?

2017. szept. 8. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

A legutóbb bemásolt lemez azért MBR lett, mert Windows 7 alatt hoztam létre diskpart programmal és MBR partíciós táblát hozott rajta létre.

2017. szept. 8. 11:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!