Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Elektronikus eszközöket, és...

Elektronikus eszközöket, és robotokat hogyan lehet programozni?

Figyelt kérdés
Hogyan kell megírni, hogy hogyan mozogjon az elektronikus eszköz? És ezt hogyan lehet feltölteni az eszközre?
2020. jún. 14. 12:27
 1/8 anonim ***** válasza:

Az "elektronikus eszközök" és a "robotok" eléggé tág fogalom.

Mindegyikhez más és más programnyelv, fejlesztői környezet áll rendelkezésre, különbözik a feltöltés módja.

2020. jún. 14. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Jobbára ugyanúgy kell megírni mint más programokat. Ami jelentős különbség az az, hogy viszonylag komoly hardveres, illetve elektronikával kapcsolatos ismeretek is kellenek ilyesmihez.

Ez a terület még nehezebb mint a 'sima' desktop vagy backend fejlesztés.

2020. jún. 14. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Kell hozzá mechanikai tudás is?
2020. jún. 14. 14:41
 4/8 anonim ***** válasza:

Adott esetben kellhet.

De leginkább mechatronikai.

2020. jún. 14. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A robot programozásának két része van. Mindkettőt programozásnak hívják. Az egyik az, hogy van egy robotod (most vegyünk ipari robotokat nem a játék robotokat mert az picit más világ). És beprogramozod az adott gyártási feladatra. Pl. egy hegesztő robot esetén melyik pozíciótól melyik pozícióig milyen árammal milyen huzal adagolással milyen pálya mentén hegesszen. Ehhez a gyártás technológiát kell ismerni és a néhány robot programozási nyelv és módszer közül azt amit az adott robot támogat. A másik, hogy magának a robotnak a rendszerét leprogramozni, amelyik majd végrehajtja az előzőek szerinti programot. Ide általában komolyabb matematikai tudás kell. Pl. tudjuk, hogy a robot karon van 5 szervo motor, és egy kör íven akarjuk a hegesztő szerszámot mozgatni. A felhasználó beadja, hogy X1,Y1,Z1 kezdőponttól az X2,Y2,Z2 végpontig egy X0,Y0,Z0 középpontú R0 sugarú körívet kell bejárni, egy megadott síkon (ugye a robot 3D-ben tud mozogni) adott v0 sebességgel. Itt már a robot programozó fogja meghatározni, hogy ehhez hogyan kell az 5 motort tekerni. (most egy egyszerűbb példát mondtam).

Gépeknél hasonló. Egyszer részt vettem egy mosógép szoftverének megírásában, ott a házi asszony kiválasztja a "programot" a hőmérsékletet, a centrifuga sebességet meg esetleg még pár egyéb paramétert (pl. rövidítés, plusz öblítés, stb.) gyakorlatilag egy "programot állít össze". Akik megírtuk a mosógép programját ez alapján meg a működés (mechanika stb.) ismeretében megírtuk magát a programot ami ezt végre hajtja. Az esetünkben az egész egy mikrokontrolleres cucc volt, a végén assemblyben írtuk meg, mert így a 0,2 centtel olcsóbb változatba is befért a program (a megrendelő 250 000 darabot akart ebből a vezérlőből eladni a különböző mosógépeihez, így ha egy vezérlő 0,2 centtel olcsóbb lett a végén 500 USD az árkülönbség ha ezen dolgoztunk +x órát és az óradíjunk szorozva x-el kisebb mint 500 USD akkor a megrendelő pozitív mérleggel jön ki, és ők úgy számolnak sok kicsi sokra megy). Egyre több helyen ezeket (beágyazott rendszernek is nevezik manapság) assemblyben, C-ben, de egyre többször pythonban programozzák /ez utóbbival van egy kis ellenérzés többünkben, de nem reménytelen/.

De programoztam különböző vezérlőket egyéb gépekhez is, itt nem csak az adott gépet kell megérteni, hanem a mögöttes technológiát is célszerű (sokan ez utóbbival nem foglalkoznak, de akkor lesz jó az egész ha érti az ember a mögöttes technológiát). Pl. van egy müanyag hablemez gyártósor és itt kell a hengersor vezérlést megcsinálni. Mondhatom azt, hogy írják le technológiába, hogy milyen gyorsan és hogyan forogjanak az egyes hengerek és én leprogramozom, esetleg lesz hozzá egy kezelő felület amin az operátor tudja ezt állítani ("programozni tudja"), ésnem érdekel, hogy ez egy müanyag hablemez gyártó gépsor vagy rézfánfütyülőt vagy repülőszönyeget fog gyártani. Lényegesen egyszerűbb ha ismerjük a mögöttes technológiát, még akkor is történetesen egy ilyen gyártósor egyes részeit más-más ember programoz (pl. az előző fokozattól vagy a központi terminálról milyen adatot kapunk stb.). És ahogy a korábbiak írták ehhez sokszor nem elég az elektronikát ismerni ami mögötte van (pl. ismerni kell egy IGBT-s híd kapcsolt léptető motor vezérlő elektronika működését) hanem sokszor a tényleges technológiát is érteni kell (pl. müanyag alakítás, kompresszor működése pl. egy modernebb háztartási hűtőszekrényben is van mikrokontroller azt is programozza valaki, bár én még olyat nem írtam, hogyan kell kimosni egy adag ruhát, mit jelent, hogy "kímélő program" stb.).

2020. jún. 14. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2020. jún. 14. 19:56
 7/8 anonim ***** válasza:
5: jó amit leírtál, de ipari robotoknál a DH matrixxal már nem kell foglalkoznia a programozónak. A szoftvert automatikusan megcsinálja ezt. Igazából itt nem fejlesztő vagy csak egy felhasználó. Elég a TCP pontokat felvenni. Akkor jönnek már elő ezek, hogyha magát a robotot vagy szoftverét fejleszted pl ABB-nél dolgozol. Nagyon rapid kódot sem kell írnod, mert ezt is megcsinálja már a RobotStudio helyetted ABB robotoknál.
2020. jún. 17. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
7/7: pont ezt írtam, de lehet nem voltam egyértelmű. Hogy a "robot programozásnak két fajtája van". De ezek szerint nem voltam egyértelmű.
2020. jún. 18. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!