Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Technikai adatok alapján,...

Technikai adatok alapján, hogy tudnék nekiállni kódolni vagy programozni?

Figyelt kérdés

Rendelkezésemre áll egy adott datasheet vagy adatlap, egy elektronikai mikrokontroller adatlapja és annak alapján, hogyan kezdjek hozzá megírni a programkódot,mert nehéznek tűnik.


példa: [link]



2017. dec. 17. 20:02
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
81%
Mihez akarod kötni ezt az valós idejű óra chipet/áramkört?
2017. dec. 17. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
81%
Hát igen, ez egy RTC, ezzel te önmagában sokra nem mész.
2017. dec. 17. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
76%
Kezd az alapokkal, ez neked még magas, a kérdésedből ítélve messze vagy ettől.
2017. dec. 17. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
8%

Alábbi linken találsz valamit, ami nagyon hasonlatos ahhoz, ahogy a mikrokontrollereket programozzák. Magyar nyelvű tutorial is van hozzá. Tudsz vele tanulni, gyakorolni.


[link]

2017. dec. 17. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Felejtsd el a 4#-et, semmi köze ahhoz ami neked kell.
2017. dec. 18. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
69%

A 3-as válaszomat bővebben kifejteném:

Abból következtetve, hogy mikrokontrollernek nevezel egy perifériát (ez esetben egy óra áramkört) feltételezem, hogy minimális ismereteid sincsenek ezen a területen. Nem írtál se nyelvet, se platformot, ez megint csak arra utal, hogy maximum pc-n írtál egyszerű programokat - a C++ kulcsszó megadása az irreleváns a témában. Amit szeretnél, azaz az adatlap alapján kezelni ezt a perifériát egy kezdőnél magasabb szintet követel meg.


Itt találsz egy példát, első lépésként elég, ha megérted, utána próbálkozhatsz magad is:

[link]

2017. dec. 19. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Csak példaként, ez egy mikrokontroller, nem is a legújabb.

[link]

2017. dec. 19. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
77%

Igen ez alapján valóban nehéz, mert ez nem egy mikrokontroller. Önmagában a "technikai adatok" alapján ha valaki ért hozzá fel tudja programozni. Azonban egy mikronktroller egy adott feladatot lát el. Azaz olyan nincs, hogy veszek egy mikrokontrollert és felprogramozom és az jó lesz valamire. Ehhez mindig csatlakozik egy hardver, valamilyen "periféria" (informatikus nyelven) ami csinál valamit. Pl. van egy nyomógomb amit ha megnyomsz felkapcsol egy lámpa. És sorolhatnám tovább. Ha megvan a feladat, hogy mit szeretne az ember, megvan a hardver (melyik ki/be menet mit csinál, mi a szerepe) akkor már neki lehet állni a programozásnak. Amikor ilyen rendszereket készítünk akkor egy-egy ilyen adatlap mint amit linkeltél nekünk elegendő, és ez alapján fel tudjuk programozni azt amit kell. A fenti chip totál jól használható egy olyan rendszerben ahol kell egy valósidejű óra, ebből az időt ki tudja már ovlasni egy mikrokontroller (és minden adat megvan az általad linket adatlapon ami kell, hogy meg tudjuk hozzá írni a programot).

Azonban most kicsit úgy érzem, hogy a "gombhoz veszed a kabátot". Még egyszer összefoglalva a sorrend: -1./ mit szeretnék csinálni (mi a feladat)? - 2./ mikrokontroller választás - 3./ hardver megtervezése (ki-be menetek szerepe, célja, működése 1-es pont szerint) - 6. hardver alapszintű teszt (erre általában külön programokat írunk, amellyel minden hardver elem önmagában tesztelhető, nincs-e vezeték felcserélés, elkötés, ponált-negált jelek tényleg úgy állnak ahogy terveztük stb. - 7. funkcionális program elkészítése - 8. program élesztése, tesztelése - 9. végleges program elkészítése - 10. előírt üzemi próbák, majd próba üzem lefuttatása - Ha egyedi célra kell akkor itt vége. Ha később sorozat gyártásra kerül akkor ez után jön még egy halom lépés (proto típus gyártás, sorozat gyártás tervezése, null szériás gyártás, sorozat gyártás stb.).

2017. dec. 19. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Próbálom végiggondolni, hogy egy mikrokontroller adatlapon mi olyan van, amit előzőleg már ismerni kellhet...

Pl. általános áramköri (elektronikai) ismeretek, pull-up/pull-down resistor, open-collector/totem-pole kimenet, soros/párhuzamos átvitel, szintvezérlés/élvezérlés, bank-szervezésű memória (PIC-eknél), "bekapuzni" valamit, "maszkolni" valamit binárisan, belső/külső órajel, stb...


Nem mondom, hogy ördöngösség, csak nem biztos, hogy az adatlapon ezek (+ pár dolog még) el vannak magyarázva.

2017. dec. 20. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
54%
9: a kimenet le van rajzolva, főleg mert a legtöbbnél SW-ből kapcsolható a legtöbbnél (hogy Open-drain, Open-drain+pull up, bemenet, tri-state nagy impedanciás stb.). A memória kezelés is világosan le van írva. Én az első mikrokontrolleres rendszeremet a gyári adatlapja alapján építettem fel, és nem is egy egyszerű jószág volt.
2017. dec. 20. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!