Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Programozáshoz hasonló készség...

Programozáshoz hasonló készségek szükségesek, mint a matematikához?

Figyelt kérdés

Sokszor olvasni, hogy anélkül is lehet valaki jó programozó, hogy értene a matekhoz stb

Nekem a kérdésem mondjuk másról szól: Ha valaki kiemelkedő matematikából, megvannak hozzá a készségei, akkor ha elkezd programozni és tényleg foglalkozik vele, akkor fog neki menni? Vagy ez egy megjósolhatatlan?


2020. júl. 20. 18:43
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
93%

Inkább úgy mondanám, hogy aki jó matematikából az jó eséllyel könnyebben tanul programozni, aki pedig valahogy megtanult programozni annak lesz affinitása a matematikához.


Jó sok éve vagyok programozó (több év külföldön több országban), de igazán komplex matematikai feladatot még sosem kellett leprogramozzak. Az más kérdés, hogy ha kellene akkor tudnám hogyan kell használni a google-t.

2020. júl. 20. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
9%
2020. júl. 20. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
80%

Nem.

Persze, ez függ attól is, hogy mit értünk "hasonló" alatt.

De alapvetően ez egy pár évtizeddel ezelőttről ránkmaradt tévhit, ugyanis a '80-as évek végéig (sőt, sok helyen még a '90-es évek közepéig) nem létezett olyan, mint informatika/számítástechnika. Amit ma ide sorolunk, azt ekkoriban jobb híján a fizika, vagy a matematika, esetleg a távközlés és híradástechnika területei közé próbálták betuszkolni. (Nagy zárójel: ez például egy programozás feladatgyűjtemény: [link] )

Általában a hardveres részét a fizikához, a szoftveres részét pedig a matematikához sorolták.

Na, innen az a mendemonda, hogy hogy akkor vagy jó programozó, ha zseni vagy matekból.

Hogy mennyire más a két terület, mi sem igazolja jobban, mint a volt munkatársaim képességei. Évekig egy gimnáziumban dolgoztam rendszergazdaként. Ha az informatikatanárokat nem számítjuk bele, akkor szerintetek melyik tanárok értettek a legkevésbé a számítógépekhez? Kik voltak azok, akik már egy szoftver lépésről lépésre leírt telepítési és használati útmutatójába is belekeveredtek? A matematika szakos tanárok.

Az igazság pedig az, hogy annyi a két területben a közös, hogy mindkettő logikus gondolkodást (is) igényel. De ennyi közös akármelyik természettudománnyal van. Erre szokták felhozni, hogy "de hát mi van, ha térinformatikai szoftvert kell majd írnod?" Az, hogy az egy célterület. Ha meg pénzügyi szoftvert kell írnom, akkor nem árt, ha a pénzügyekkel vagyok tisztában. Ha egy bioinformatikai szoftvert írok, akkor meg biológiából kell, hogy képben legyek. (Vagy kell valaki, aki kétséget kizáróan értelmezi a szaktárgyi részeket.)

Szóval: ha a "hasonló készségek" alatt azt érted, hogy tudni kell logikusan gondolkozni, akkor a válasz: igen. Ha azt érted alatta, hogy a matematikai problémák átlátásához és megoldásához szükséges elvonatkoztatási képességek, és a matematika sajátosságainak készségszintű alkalmazása szükséges-e hozzá, akkor a válasz egy határozott nem.

A programozáshoz mindenek előtt algoritmizálni kell tudni. A feladatot logikusan részekre bontani, és az egyes részeket lépésenként felépíteni. Ez az egésznek a kulcsa.

Na, meg persze a rendszerszemlélet.

2020. júl. 20. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
68%

midnen szakmához, sporthoz, tevékenységhez más-más készségek, stb kellenek

ha nem úgy vagy bekötve nem fog menni.....

én az életben nem tudtam még levágni egy zártszelvényt sem merőlegesen pedig sokat gyakoroltam.

de ha kellene írni rá egy progit ami megcsinálja azt addig kitalálom míg felforr a víz a tejához.

mindenki máshogy van bekötve gyárilag. ki így, ki úgy.

2020. júl. 20. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
Nem nem ismerek olyan embert aki jó volt matekból és nehezére esett a programozás alapjait elsajátítania.
2020. júl. 20. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
17%

"Sokszor olvasni, hogy anélkül is lehet valaki jó programozó, hogy értene a matekhoz stb"


Nem, hogy jó, de még programozó sem lehet matek tudás nélkül.

2020. júl. 20. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Utolsó! Szerinted a matematika milyen szintű ismerete elengedhetetlen egy programozónak? Nem kötekedésből, tényleg érdekel a véleményed.
2020. júl. 20. 21:05
 8/16 anonim ***** válasza:
24%

Minél magasabb szintű az ismeret, annál jobb, mert vagy hatékonyabban képes megoldani ugyanazt a feladatot a versenyző, vagy egyáltalán, meg tudja azt oldani.


A programok ugye csoportosíthatók. Vannak csoportok, amelyeket komolyabb matek tudás nélkül totál esélytelen, hogy megoldj.

Nem arról van szó, hogy silányabban oldanád meg, hanem arról, hogy nem vagy képes megoldani, megvalósítani.


Persze van olyan feladat is, amelyiket meg tudnád oldani, csak annyira rosszul, hogy az nem lenne megfelelő, nem lehetne eladni, esetleg még használni sem.


Például egy video vágó szoftverben, vagy grafikai programban nyüzsög az ilyen matekigényes feature - átméretezés, 2d, 3d geometriai transzformációk, filterek, fillerek, stb. -, bár ezek jó részéhez nem kell komolyabb ismeret, de az eredmény adott esetben olyan is lesz. Ha egy nagyobb képet nem tud vki x fokban elforgatni csak számottevő idő alatt, akkor az a grafikai program nem kell majd senkinek.

Vagy ha egy operációs rendszer memória menedzserét úgy írja meg valaki, hogy egy-egy proginak várnia kell a memóriára, hát az se nyerő.

De ezek a példák zömükben legalább megvalósíthatók, csak hát, ennél sokkal durvább feladatok is léteznek.

2020. júl. 20. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
6%

Itt a linken egy pdf file. Ebben benne van a minimum minimuma:


[link]


Ennyi kis matekot mindenképpen kell tudnia annak, aki programozni szeretne, legalább hobbi szinten, otthon, magának.

2020. júl. 21. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
67%

Én nagyon erősen azon a véleményen vagyok, hogy a programozói karrierhez szükséges a matematika. Aki nem tud végigmenni egy egyenlet megoldásához szükséges gondolatmeneten, az hogy fog algoritmust írni? Sehogy.


Viszont...könyvtárakat be tud majd húzni, UI-t összedibni, rest API-t megírni, és akkora hiány van fejlesztőből, hogy ezekkel is átlagfeletti fizetést lehet elérni.

2020. júl. 21. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!