Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » C vagy Pascal nyelven gyorsabb...

C vagy Pascal nyelven gyorsabbak a tömbműveletek, tömbelemekhez való hozzáférés sebessége?

Figyelt kérdés
Számokból álló tömbökkel műveletek (tömb elemeihez való hozzáférés nagyon sokszor, tömb elemeinek nvöelése-csökkentése, cseréje lehet gyorsabb C nyelven mint Pascal-ban, vagy nem számottevően?

2020. szept. 26. 17:07
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:

"Én úgy értettem, hogy a dinamikusan foglalt sima tömbről van szó."


Én is.


A dinamikus tömb a heapen, a statikus meg az adatszegmensben foglal helyet. A heap azt jelenti, pláne 35 millás elemszám esetén, hogy a fizikai memória akár ezer helyén lehet elszórva és a címgenerálás okán a hozzáférés is relatív sok időbe telik.


De sajnos mérni sem mérsz jól.

Akár windowson, akár linuxon tevékenykedsz, tudnod kell, hogy mindkettő multitaszk OS, tehát látszólag egy időben fut több applikáció, a tiéd mellett. Valójában azonban egymás után, másodpercenként 50-szer 100-szor váltakozva kapják meg a processzort a futó alkalmazások egy-egy időszeletre (Meg van még prioritás, meg szálkezewlés is, de ebbe ne menjünk bele) szóval, ezért az idő mérése így nem lesz jó mert beleméred a másik tíz, vagy akárhány taszk által lefoglalt időszeleteket is. Pedig akkor a te applikációd éppen nem is csinál semmit.

2020. szept. 28. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 A kérdező kommentje:

Statikus és dinamikus tömb esetén minden gépen azt adta vissza nekem, hogy statikus elérése gyorsabb.

Engem is foglalkoztatott, hogy bizony, a futó processzeket stb nem tudom kiküszöbölni, tesztrendszert meg (amin csak Busybox van meg az én bináris tesztprogramom) emiatt nem akartam indítani.

Egyébként a tömb nem ilyen hosszú, csak a ciklust futtatom 35000000 alkalommal. :-)

2020. szept. 28. 16:15
 23/30 A kérdező kommentje:
Egyébként gondolom a mérésnél a praktikus az lett volna, hogy "többszálúsítás" és "bevárom a szálakat",a mérést pedig ehhez igazítani, sajnos nem vagyok annyira profi. :(
2020. szept. 29. 09:00
 24/30 anonim ***** válasza:

"A dinamikus tömb a heapen, a statikus meg az adatszegmensben foglal helyet."

A statikus éppenséggel lehet a stack-ben is, pl. ha egy függvény lokális adata. Ott a kód szépen csökkenteni fogja az SP-t, így foglalva helyet neki.


"A heap azt jelenti, pláne 35 millás elemszám esetén, hogy a fizikai memória akár ezer helyén lehet elszórva és a címgenerálás okán a hozzáférés is relatív sok időbe telik."

Ez nem csak a heap-re igaz, hanem a progi által látott teljes virtuális memóriára, minden szegmensre, úgyhogy az ilyen különbségtétel hibás. A másik, hogy a címszámítás erős hardveres támogatással történik, nem jelent komolyabb időbeli terhelést.

2020. okt. 1. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:

"A statikus éppenséggel lehet a stack-ben is,"


Nem lehet. Mégis, hogy képzeled az adatelérést?

A stack egy soros adatszerkezet. Ráadásul a mérete is maximalizálva van. Pl. 6502-n a mérete fix, mindössze 256 byte.


"Ez nem csak a heap-re igaz, hanem a progi által látott teljes virtuális memóriára, minden szegmensre, úgyhogy az ilyen különbségtétel hibás."


Dehogy hibás. Minden programnak van egy memóriaigénye, ami alapban a kód+adat+stack++extra szegmensek által igényelt terület. Ezt az igényt az oprendszer best fit algoritmussal osztja ki a programok számára. Szó sem lehet pl. kódszegmens esetén memória fragmentumokról. Jól is néznénk, ki. Hova jumpolna a kód adott esetben? Hogy lenne számítható a futásidő? Sehogy.


" A másik, hogy a címszámítás erős hardveres támogatással történik, nem jelent komolyabb időbeli terhelést."


A szorzás is erős hardveres támogatással történik, meg sok minden más, szóval, ez is hülyeség.

2020. okt. 1. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:

"Nem lehet. Mégis, hogy képzeled az adatelérést?"

Ez most vicc? Ezernyi helyen leírják, hogy nagy tömböket lehetőleg ne stack-en foglaljunk le, de amúgy lehet. Adatelérés? Ahogy a többi lokális adatot. Tudod, mi az a stack pointer? De ahogy látom, a virtuális-fizikai címfordításról sem hallottál még. Nem én fogom elmagyarázni. (facepalm.)

2020. okt. 1. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:

Sötét vagy te ehhez, mint az éjszaka.


A stack pointerhez te nem férsz hozzá, valamiért mégis azt képzeled, hogy igen. Ebből is látszik, mekkora baromságokat hordasz össze.


A stack egy LIFO tár. két műveletet lehet rajta végezni, a pop-ot és a push-t. Ha a stackbe push-olt mondjuk harmadik elemhez hozzá akar vki férni, akkor az összes többi utána következőt ki kell pop-olnia, majd vissza pusholnia. Ez talán érzékelteti azt, hogy mit is lehetne kezdeni egy stack-en elhelyezett tömbbel.


A virtuális és a fizikai cím közötti különbséget te egészen biztosan nem fogod nekem elmagyarázni, hiszen sajnos még jóval egyszerűbb dolgokról sincsenek értékelhető, valóságos fogalmaid.

2020. okt. 1. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 A kérdező kommentje:
A Cuda videokártyáknál ilyen tömbökkel kapcsolatos "műveletek gyorsítását" támogatja, vagy az teljesen más?
2020. okt. 1. 16:33
 29/30 anonim ***** válasza:

28: Ezt kicsit jobban fejtsd ki, mert nem sokat sikerült belőle megértenem.

Az biztos, hogy a stack, az a CUDA kártyákon is stack marad.

2020. okt. 1. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 A kérdező kommentje:
Valahol azt olvastam, hogy "tömbkezelésben a cuda sokkal jobb mint a CPU", bár lehet valamit félreértettem és "nem ettől jobb" tehát hogy nem "ezeket a műveleteket végzi gyorsabban".
2020. okt. 2. 05:54
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!