Aki PhD fokozatos computer scienist az miben tud többet, mint egy “sima” diplomás programozó?
Valamilyen kutatási területen valószínűleg jóval nagyobb ismeretanyaggal rendelkezik a PhD-ból adódóan.
Hogy ennek mennyi gyakorlati haszna van, az a területtől függ.
Sok mindentől függ, például attól is, hogy milyen szakokon végzett előtte. Computer Science BSc egy elég általános szak, de lefed mindent amit tudnia kell egy undergraduate-nek. Mindenből kap némi alapozást. Mivel computer scientist-t írtál, feltételezem nem a magyar rendszerről és a proginfóról van szó. Ezesetben ha például Angliát vesszük, akkor tehát feltételezhetően CS BSc (hons)-on végzett a személy. Ezen felül csinált MSc-t ahol általában már adott területre szoktak fókuszálni. Ilyen mondjuk a Data Science, Cyber Sec, AI+ML stb stb. Persze vannak szintén MSc (Advanced) Computer Science szakok lenni, de jellemzően vannak specializációk, ahol te választod a tárgyait. Ez nem is kérdés, hogy az MSc-t végzettek jobban elmélyednek egy adott területem, tehát össze sem hasonlítható egy sima BSc diplomás mezei programozóval. Aki ezen felül megy PhD-zni, az feltehetőleg már nem a versenyszférában helyezkedik el, de persze az sem kizárt. PhD szintén adott területre fókuszál, ami rengeteg olvasást és kutatást igényel. Ha egy területet kellene kiemelnem, akkor az AI egy olyan terület, ahol valószínűleg kinéznének egy kis mezei programozói tapasztalattal meg a BSc diplomáddal, oda belépő az MSc és elvárt a PhD.
Tehát összegezve a dolgot, a PhD-t végzett személynek szélesebb lesz a rálátása dolgokra, mélyebben tud dolgokat dolgokról, illetve a saját területén felmossa a padlót a BSc-s tagunkkal, aki talán nem is hallott az adott területről, hisz BSc-n inkább csak az általánosság megy, nem a specializáció. Persze külföldön vannak egész 3 éves alapképzések mondjuk játékfejlesztésre, AI-ra stb, szóval az is lehet, hogy a PhD-s személyünk egy-egy területeken van nagyon durván elmélyedve, és minden másból csak a felszínt kapargatta.
Egyébként nagyon bonyolult ez az összehasonlítgatás, nyilván nem nevezhető egy lapon a 3 éves tanulás a 3+1 (magyarban 3+2 az MSc), illetve +3-4 év PhD.
BSc - Mezei földönfutó. Normál iparoslegény, szakember.
MSc - A szakma mestere. Tudása előzőnél mélyebb, kiterjedtebb.
PhD - A szakma v. szakterület avatott, oktatói szintű ismerője, alapszintű tudósa. Lehet teljes jogú tanár, kutató a saját szakterületén.
A legfontosabb dolog, hogy egy PhD-vel rendelkező embernek van tapasztalata hipotézis alkotásban és hipotézis tesztelésben. Nem az a lényeg, hogy istenverte penge 150-es IQ-val, és ML algoritumusokat fejleszt, hanem igazán érti, hogy amit egy ML analízis kidob, megbízható-e. És fel tud tenni valóban releváns kérdéseket, amikre a keze ügyében lévő adat választ tud adni.
A tudományos kérdés feltétele, a válasz megkeresése, a válasz megbízhatóságának ellenőrzése a kutatóvá válás alappillére. De ezt a fajta statisztikai gondolkodást a szoftverfejlesztők egyáltalán nem tanulják.
"Tehát összegezve a dolgot, a PhD-t végzett személynek szélesebb lesz a rálátása dolgokra, mélyebben tud dolgokat dolgokról, illetve a saját területén felmossa a padlót a BSc-s tagunkkal"
Az a legritkább, hogy a PhD-s adattudós domain tudást visz az akadémiai kutatásából az ipari környezetbe. Ez teljesen elhanyagolható. Ismerek kémiai vonalról, biológiai vonalról indult adattudóst PhD-vel, van aki az amazonnál dolgozik a másik villamos energia elosztást optimalizál. A régi szakterületükkel érintőlegesen sem kapcsolódik jelenlegi munkájuk.
De már maga az adattudomány terület is rétegződik és vannak olyan munkakörök, ahol a CS tudás felértékelődik: ha a performancia nagyon fontos (pl nagy mennyiségű adata real time analízise) ott előnyben vannak azok akik értik a számítástechnika elméletét is. Gondolok itt pl. data engineering munkakörökre. De az is gyakori, hogy egy data product-ot magas szintű nyelveken prototipizálnak, és a szoftverfejelsztők újra implementálják gép közeli nyelveken, hogy gyorsabb legyen (egyik ismerősöm légi irányítási rendszeren dolgozott C-ben, ahol elképesztő ütemben kellett adatokat feldolzoni és minden lefaragott milliszekundum sokat számított, de azon a szinten már nem volt science).
#6 A hivatalos forrást esetleg ha megjelölnéd, azt nagyon megköszönném, mert tényleg érdekelnek a részletek ezzel kapcsolatban. Jajj, bocsánat, nincs ilyen kutatás.
Egyébként már abból is látszik, hogy egyetem közelében sem jártál, hogy ilyen megalapozott, részletes tényeket közölsz alátámasztás és hivatkozás nélkül. Ezesetben felmerül bennem a kérdés, mi keresnivalód van egy ilyen kérdés alatt?
Nekem ugyanabból a szkterületből van:
- szakmunkás bizonyítványom
- technikusi bizonyítványom
- MSc diplomám
- PhD fokozatom
A PhD önálló kutatásra "minősít" az adott szakterületen.
Szaktudásban kb. akkora a különbség az MSc és PhD között, mint a technikus és MSc között.
Tehát egy nagyon jó technikus lehet jobb szakember, mint egy kutyaütő MSc diplomás, de a fennti sorrend kb. szaktudásbeli sorrendet is jelent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!