Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » JAVA vagy Python, ha sürget...

JAVA vagy Python, ha sürget az idő?

Figyelt kérdés

3 hét múlva vizsgázom informatikai rendszerüzemeltető OKJ-n, esti képzésben. Elvileg az utolsó maradéka ennek a rendszernek mi vagyunk. A covid cseppet megtépázta az oktatásunkat, elég felemás a felkészítésünk eredményessége...


...ami a gyakorlatban egy nagy büdös nulla programozásból.

Java okításunk van elméletben. Mindenfajta minősítés és részletezés nélkül azt kell mondjam, a tanóráink 90% meg sem volt tartva, nem kaptunk iránymutatást, tananyagot, célkitűzést SEM. Jeleztük, kértük, dühöngtünk, most van valamink az utolsó utáni pillanatban, ami a többség számára érthetetlen és nehezen követhető. Amúgy meg találd ki magadnak játék. (Nyilván az internet korában ne okozzon már gondot összelomizni, aláírom, de elvileg ehhez kár volt beiratkoznunk, ment volna ez suli nélkül is).


Na most ki milyen lelkülettel rendelkezvén készítette magát ezidáig, a magam részéről felemásan. A többség az egyéb tárgyakra koncentrált, reménykedvén, hogy az is elég, aztán rájöttünk, hogy nagyon nem.


Alap működésről van fogalmam, ciklusok, tömbök, elágazások, de semmi grandiózus.


Felmerült viszont egy lehetőség számomra iskolán kívüli segítségként, hogy akkor tanuljunk bármit, ha már úgysem tudunk semmit, és csináljuk meg ugyanezt - Pythonban, mert egyszerűbb. Meg rövidebb, meg szebb, ki minek hívja. És még meg is engedik, mint az utolsó utáni pillanatban kiderült. Gyorstalpaló illusztráció keretében annyira sikerült is megbizonyosodnom a dolgokról, és hajlanék is felé, de tartok az utolsó pillanatos váltástól.



Tehát, amivel rendelkezem: belépő szintű fogalomismeret, JAVA-n belül egy konzolos számológép a pont, amíg eljutottam önállóan.

Hangsúlyozom, az időkeret 3 HÉT.


Mit javasolnátok, mit tegyek? Hajlongok, mint a nádszál, jól jönne néhány külsős érv a döntéshez.



2021. ápr. 23. 04:07
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

"Alap működésről van fogalmam, ciklusok, tömbök, elágazások, de semmi grandiózus."


Rendszerüzemeltetőként nem is igen lesz sokkal többre szükséged.

Egy rendszerüzemeltető nem tervez, nem ír programokat, csak rövidebb scripteket, amivel a saját munkáját automatizálja, illetve ellenőrzi.

2021. ápr. 23. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
20%

Általában pythonnal könnyebb dolgozni, de mondjuk ha objectorientáltság kell arra pont nem ajánlanám.

A probléma inkább, hogyha eddig csesztél tanulni, akkor ezután is fogsz, merthát az emberek nem változnak...

2021. ápr. 23. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
51%
Shell script írás is lehet? Azzal sokkal többre mennél később
2021. ápr. 23. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Én csak két apróságot jegyeznék meg.

1. 10 év rendszergazdai munkával a hátam mögött bátran ki merem jelenteni, hogy rohadtul nem kellenek szoftverfejlesztői ismeretek a munkához. Nem hátrány persze, ha az ember tud programozni, jónéhányszor láttam már előnyét, de ez inkább automatizálás, mintsem a klasszikus értelemben vett szoftverfejlesztés. De akkor már inkább a shell scriptet, vagy valamilyen automatizáláshoz és elemzéshez jól használható szkriptnyelvet kéne tanítani. Ezt nézve a Python tűnik alkalmasabbnak a célra, bár személy szerint nem a szívem csücske az a nyelv, és szebbnek semmiképp nem nevezném. De ha a kettő közül kell választani, akkor mindenképp Python. A Java szép technika, de kezdő szinten csak arra jó, hogy az egész programozást zsigerből megutáld. Én a munkám során - ha programozni kell - Perlt használok, kezdőbarát, ugyanakkor hatékony, futásidőben fordított nyelv (tehát nem csak akkor derül ki egy-egy hiba, ha netán épp arra a sorra kerül a vezérlés), C-stílusú szintaxisa van (őszintén: engem rohadtul irritálnak Pythonban a "nyitott blokkok"), és mindenféle mókolás nélkül tartalmaz egy halom szövegfeldolgozáshoz használható függvényt. Más célokra meg Lazarust használok, már csak azért is, mert piszok egyszerű benne szerver alkalmazásokat létrehozni. Lehet, hogy nem a legtrendibb programozási környezetek ezek, de amíg ezekkel én feleannyi idő alatt megírom azt, mint más Java-ban, és még erőforrásbarátabb is az eredmény, addig számomra ez perdöntő érv. Persze, a jelen esetben irreleváns, mivel Java és Python között kell választani, de mint írtam, akkor már Python, azzal többre mész a szakmádban.

2. Oké, megértem én, hogy sok képzés olyan, amilyen. Azt is elismerem, hogy sok tanárnak nem sikerült kicsit sem akklimatizálódni a digitális oktatáshoz. Mondjuk informatika szakon ez azért több, mint ciki, de ebbe most inkább ne menjünk bele. De az, hogy te (ti) is csak lázongni, meg hőbörögni tudsz, és a kisujjadat is csak az utolsó utáni pillanatban mozdítanád a siker érdekében, az is világosan látszik. Tele van az internet jobbnál jobb tananyagokkal. Oké, persze, nem ugyanaz, mint ha egy tanár testközelből, és személyre szabottan elmagyarázná, hogy mi, hogy, merre. De a semminél mégis több. Ráadásul informatikus leszel, egy olyan területen fogsz (?) dolgozni, ahol heti szinten jelennek meg újdonságok, és ahol butaság lenne azt remélni, hogy majd egy most megszerzett tudásanyaggal életed végéig el fogsz boldogulni. Kulcsfontosságú lesz, hogy magadtól képes legyél információkat szerezni, és új tudásanyagokat elsajátítani. Ha megjelenik valami új technika, senki nem fogja a kezedet fogni, és iskolarendszerben aprólékosan megtanítani neked. Ott az internet, tájékozódj, tanulj! Ez alapvető elvárás a szakmában. Nagyjából felsorolom, hogy miket tanultam meg én az internet segítségével:

Perl, Python, Assembly, C#, PHP, Ruby, Lua, Unity, alapszinten Blender, TCL, Arduino, neurális hálók, Linux és FreeBSD szerverüzemeltetés (beleértve a web-, FTP-, Samba-, SSH-, RDP-, DHCP-, DNS-, NTP-, és mail szervereket), meg még biztos van több is, ami így most hirtelen nem jut eszembe. Ezeket magamtól tanultam meg, internetes források segítségével. (Egy részét puszta kedvtelésből, mert mondjuk az Assemblynek sok gyakorlati hasznát legfeljebb csak mikrovezérlőknél fogom venni, de a rendszergazdai munkámban kizárt.) Meg lehet csinálni? Igen, meg lehet. Csak be kellett volna írnod Youtube-ba, hogy "Java alapok". Nem most, hanem akkor, amikor tanulnotok kellett volna. Tudod, a vizsgán senki nem fogja megkérdezni, hogy miért lett nulla pontos a feladatot, és senkit nem fog meghatni, hogy azért, mert nem volt megfelelő az oktatás. Elcsépelt közhely, de mégis igaz, hogy magadnak tanulsz.

2021. ápr. 23. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Alap python tudásnál nem nagyon van olyan nyelv amit gyorsabban el tudnál sajátítani.
2021. ápr. 23. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Én a Ruby t valamint javascriptet egyszerűbbnek találom.
2021. ápr. 24. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 zozo256 ***** válasza:
100%
Python. Ha azt tudod, akkor tudsz mindent, de viccen kívül. Lehet nem mindenben a legjobb, de mindenhez használható, rengeteg lib létezik hozzá, amikkel két csettintés akármi. A python-t direkt scriptelésre találták ki. Nekem többször az van, hogy shell scriptelés helyett inkább python scriptet írok, mert egyszerűen kényelmesebb. Egy rakás lib van, ami interface-ként szolgál a különböző shell-ekhez. A szintaktikája nagyon egyszerű, letisztult és átlátható. Ha valamelyik nyelvet 3 hét alatt meg lehet tanulni alapszinten, akkor az a python.
2021. ápr. 26. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!