Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Fájl hangjelekké kódolását-dek...

Fájl hangjelekké kódolását-dekódolását milyen bonyolult leprogramozni? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Volt például régen a Commodore64, hangkazettára ki lehetett menteni programokat, melyeket vissza lehetett játszani bele, magnóról.

Ilyen hang kódolást/dekódolást mennyire volt bonyolult megvalósítani?

Az algoritmusa mennyire egyszerű ennek?

Itt-ott lehet találni neten megvalósításokat, csak azok kissé túl terjengősek.

Elvileg itt egy egyszerű megvalósítás (Python-ban), nekem nem akar működni Python 3 alatt:

[link]

Itt pedik egy Pascal-megvalósítás, melyről azt gyanítom, hogy régebbi Pascal-hoz íródott és Free Pascal alatt történő lefordítást nem tudom megoldani:

[link]

Ezeknél mi lehet a hiba (ha egyszerű hiba van)?

Ha valaki tud linkelni egyszerűbb, jól működő kódot akár C++, akár bármilyen nyelven, érdekelne.



2021. máj. 25. 18:19
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
0%
Egyszerűen az 1-eseket és 0-ákat analóg módon rögzítették az analóg kazettára. Ez nem hang volt, hanem magas és alacsony jelszintek váltakozása. Ha hangnak értelmezted mindezt, természetesen hallhattál valamit, de az nem hang, hanem digitális jel.
2021. máj. 25. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Igen, azt hiszem 1200 Hz=0, 2400 Hz=1 és 300 bit/s sebességet tudott.

Miképp lehet ezt leprogramozni egyszerűen?

2021. máj. 25. 18:57
 3/19 anonim ***** válasza:

Beolvasod a file-t, megvizsgálod, hogy a bitek nullák-e vagy egyesek és annak megfelelően generálsz 1200 vagy 2400 Hz-es jelet, egy adott időtartamig, majd ezt a jelet kiküldöd hangkártyán, amire rákötsz egy hangrögzítő berendezést. Minél rövidebb az alkalmazott időtartam, annál jobb.

A visszaolvasásnál persze számít az időtartam, mert kell, hogy tudja érzékelni az AD, hogy most nulla van vagy egyes.

2021. máj. 25. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
2400 Hz-es jel 48000 Hz-es mintavételezési frekvenciájú hangkártyát feltételezve 20 mintából tudsz előállítani, 1200-at pedig 40-ből. Ebből következik, hogy felfelé kerekítve az egyszerűség kedvéért 1 ezredmásodpercig (valójában 8,333333... tízezredmásodpercig) kell szólnia egy jelnek, hogy a hangkártya érzékelni tudja. Azaz 1000 bit/másodperc sebességet tudsz elérni, ami 125 Byte/másodperc. Ha növeled a frekvenciát, csökkenthető az idő, azaz növelhető a bitsebesség, de figyelembe kell venni az analóg médium korlátait (nem valószínű, hogy egy magnókazettára fel tudsz venni egy 4 tízezredmásodpercig szóló 8000 Hz-es jelet).
2021. máj. 25. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:

Az ilyen analóg adattárolási módnál, mint a mágnesszalag, akkoriban az apple II-es gép, pontosabban, annak ACIA interface-e bizonyult a legjobbnak.

A legjobb alatt itt a kiírás és a visszaolvasás minőségét és az egységnyi szalaghosszon eltárolt bitmennyiséget értem.


Állítólag a Steve Wozniak által kifejlesztett rendszer képes volt az 1500 bit/sec adatsűrűségre. 1 és 2 kHz-et alkalmazott.

Itt van egy leírás róla:


[link]


Meg itt egy hivatalos:


[link]

2021. máj. 26. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:

Jut eszembe, a kétezres évek elején, vagy még korábban, volt egy ezzel kapcsolatos fejlesztés.

Az konkrétan videomagnót használt I/O eszköznek és talán 180 /vagy 240?/ perces szalagra 3 GB anyagot volt képes kiírni.

Na meg persze hibátlanul visszaolvasni.

2021. jún. 1. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Főleg az utolsó fejlesztést illetően lehet tudni valamit?

2021. jún. 1. 15:47
 8/19 anonim ***** válasza:

Én ha jól emlkszem, a rádiótechnika című szaklap egyik számában vagy magában az évkönyvben találkoztam ezzel a megvalósítással, a cikket elolvastam, érdekesnek is találtam, de, mivel a streameres korszakomon már túl voltam, nem álltam bele a megvalósításba.

Hogy tudd azért, mire vállalkoznál, a szalagos adattárolás nagy rákfenéje, hogy a tárolás szekvenciális, tehát az utoljára letárolt adatokhoz csak az előttük lévő adatokon át vezet az út. Az meg elég lassú. Tehát, ha a kazetta végén van a kivánt file, akkor a végére kell csévélni.

Ezért is koptak ki olyan hamar a streamerek, a DAT magnók az archiváló rendszerekből, mert ez a tulajdonságuk erősen korlátozza a használatukat.


Olyan adatokhoz, amelyeket csak félre tesz az ember, hogy majd, 5 vagy 50 év múlva is elő lehessen venni, megfelelő lehet, de a DVD-ROM még így is köröket ver az ilyen mágnes-szalagos tárolási módokra.

2021. jún. 2. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Egyébként, a normál, régi CC-k /kompakt kazetták/ tárolási kapacitása ennyi volt:


"The typical encoding method for computer data was simple FSK, typically at data rates of 500 to 2000 bit/s, although some games used special, faster-loading routines, up to around 4000 bit/s. A rate of 2000 bit/s equates to a capacity of around 660 kilobytes per side of a 90-minute tape."


Szóval, 660 kByte visszaolvasása kábé 45 percbe telne.

2021. jún. 2. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
Az eredeti modemrigó algoritmus R2D2 ajánlásával.
2021. jún. 2. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!