Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Matematikai műveletek CPU-idő...

Matematikai műveletek CPU-idő szerint? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Olyan táblázatot hol találok, hogy milyen matematikai művelet végrehajtása mennyi CPU időt vesz igénybe? Például szokták mondani, hogy a szorzás többet vesz igénybe, mint a kivonás vagy összeadás vagy a kettővel történő osztás.

Tehát: összeadás, kivonás, szorzás, osztás, logikai műveletek (and, or, xor), negálás, ezekre gondolok.



2022. máj. 22. 20:03
 1/5 anonim ***** válasza:
58%

Konkrétan táblázatként nem tudom hol van. Töltsd le a dokumentációját egy tetszőleges procinak, és abban benne lesz. Én most egy 12.gen-es i9-et néztem, és annak 900 oldal. Abban minden regiszter, késleltetés, satöbbi benne van, bár a konkrét kérdésre (még) nem találtam meg a választ.

Amúgy mérnöki szemmel nézve az összeadás az kevés órajelből megoldható, nem kell hozzá sok felfutó él. A kivonás az egy összeadás, és egy mínusz-gyel való szorzás: a-b = a+(-1*b)

A szorzás már némileg több órajel, azt középre tenném.

Osztani meg nem olyan könnyű művelet, nem is tudom milyen módszerrel oldja meg. A kettővel való osztás azért speciális, mert csak jobbra kell shiftelni 1-gyel az egészet, és kész.

A bitműveletek, mint AND, OR, XOR, ShL, ShR meg kb. 1-2 órajel alatt megoldhatók szintén, nem kell számolnia semmit, csak bitenként megnézni.

A szorzás-osztás ami nagyobb, mert arra te sem tudsz szerintem fejből könnyű gyors módszert mondani, amivel bináris rendszerben két értékből kitalálod a harmadikat. Még tízes rendszerben is nehéz módszert találni általánosan.

2022. máj. 22. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Pl. a Z80 kézikönyvben minden utasítás végrehajtási ideje szerepel (órajel ciklusban) /már amit a Z80 ismert, mert az pl. nem tudott szorozni, osztani). A mai prociknál bonyolultabb, talán még régebbi doksiban találsz ilyen adatot. De azért az érezhető, hogy egy egész összeadás, kivonás, bitenként és, vagy, XOR, negálás gyorsabb mint egy szorzás vagy osztás. És a lebegőbpontos műveletek lassabbak mint az egész műveletek.
2022. máj. 23. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
2022. máj. 23. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 xp ali ***** válasza:
48%
Már nincs ilyen táblázat. Illetve van, de nem jó semmire, mert bizonyos dolgok (utasítások) párhuzamosan futnak a mai CPU-kban. Még talán a 386-nál, esetleg a 486-nál volt értelme, vagy méginkább a 286-nál, de utána már elkezdtek mindenféle optimalizálást, pipe-olást, duplikálást bevezetni.
2022. jún. 11. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 xp ali ***** válasza:
De pl a szorzás ideje amúgy is függhetett attól, h mekkora számokat szoroztál. A szorzást vissza lehetett vezetni ~log2 (kisebb szám) db nem szorzás műveletre.
2022. jún. 11. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!