Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » A Windowsban miért nincs...

A Windowsban miért nincs beépített CLI szövegszerkesztő?

Figyelt kérdés
Meglepődve nyugtáztam hogy amíg a Linuxon alap hogy minden disztróban van vi, a windowsban nincs ilyen! Ez miért van? Nem értek annyira a programozáshoz, de olvastam hogy azért használnak sokan vi-t, mert ha kapcsolódnak egy távoli géphez valami miatt akkor könnyen lehet cli-ből szöveget szerkeszteni, gondolom hogy Windows-os gépek esetén is szükséges lehet ilyen tevékenység, szóval miért nem lehetséges? Meg amúgy is, a windowsban sok olyan dolog van ami miatt a régebbi verziókkal kompatibilis, miért éppen egy ilyen alapvető program hiáynozna?
2022. szept. 25. 15:35
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

1. Azért mert a Windows - főleg a Windows 95 óta - egy (elsődlegesen) grafikus felületű, (főként) otthoni/irodai átlagfelhasználókat megcélzó operációs rendszer, így nincs (akkora) szükség benne szöveges felületű szövegszerkesztőre (egy kizárólag parancssorosan telepített BSD vagy Linux szerveren már inkább).


2. A 32 bites Windowsokban elérhető az MS-DOS-ból megmaradt edit:

[link]

[link]


3. Illetve elérhető a Windows Subsystem for Linux:

[link]

abban van vi is.


4. Vagy elérhető a vi forkjának a vim-nek natív Windowsos változata is:

[link]

vagy annak továbbvitele a neovim:

[link]

2022. szept. 25. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
38%
Jegyzettömb (notepad) van.
2022. szept. 25. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
32%
Nincs szükség awindowesban konzolos szövegszerkesztőre. Ezért nincs is benne. Lassan konzol se lesz.
2022. szept. 25. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A Windows alapvetően egy grafikus felületű operációs rendszer, így ha távolról szeretnénk elérni, jellemzően azt is grafikus alkalmazásokkal tesszük, mint pl. a távoli asztal. A konzolos elérést biztosító OpenSSH server is csak nem olyan régen került a rendszerbe, a szintén távfuttatási és távelérési lehetőségekkel bíro WinRM-et pedig még a rendszergazdák közül is kevesen ismerik és még kevesebben használják.

Grafikus elérés esetén meg ugye ott a Notepad.


A fent említett Edit program a DOS-ból örökölt cucc, de 64 bites Windows-oknak már nem része. Viszont van Vi, Vim, NeoVim, Spacevim és több más Vi-variáns Windowsra, illetve Cygwin+MSYS révén több CLI-s program is lefordítható Windowsra, mint pl. a Midnight Commander fájlkezelő, a Vifm szintén fájlkezelő...

2022. szept. 25. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%

#4 "A Windows alapvetően egy grafikus felületű operációs rendszer"

Alapvetően a Linux is.

Csak szükség esetén konfigurálható kizárólag konzolos felületűre is.

2022. szept. 26. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
64%

"Alapvetően a Linux is."


Hát az nem.

2022. szept. 26. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Ez miért van?"

Mert Windows.

Kérdezhetném azt is, hogy Windowsban miért nincs beépített SSH kliens? (Sőt, alapból már a beépített Telnet kliens is tiltva van.) Vagy kérdezhetném azt, hogy a Windowsban miért nincs alapból irodai szoftvercsomag? Vagy C fordító? Sőt, azt is kérdezhetném, hogy Windowsnál miért nem lehet szabadon megválasztani és testreszabni a grafikus felületet?

Mert Windows. A Microsoft gyökeresen más szemléeltmódot követ, mint a Linuxos közöség. Ez van, amikor egy kézben összpontosul minden döntési jog, és amikor nagyobb érdek a marketing, mint a sokoldalúság.


"Nem értek annyira a programozáshoz, de olvastam hogy azért használnak sokan vi-t, mert ha kapcsolódnak egy távoli géphez valami miatt akkor könnyen lehet cli-ből szöveget szerkeszteni"

Ez viszont így csak kis részben fedi a valóságot.

A programozáshoz ennek semmi köze. Programozáskor elég ritkán van szükség arra, hogy SSH-n keresztül, egy távoli gépen írjunk programot. Jellemzően programozni a helyi gépen szokás, és gyakran nem is karakteres felületen. Ha nem karakteres felületű programot írunk, akkor elég nagy szívás tud lenni grafikus felület nélkül fejleszteni. (Egyébként a Vi(m)nek nagyon nagy kultusza van, de azért sokan vannak, akik nem rajongnak érte. Személy szerint inkább Nanot vagy McEditet használok.)

Távolról bejelentkezni sokkal inkább rendszeradminisztrációs, és szervermenedzselési feladatok miatt szokás. Akkor viszont tényleg sok szempontból praktikusabb megoldás karakteres felületen végezni azt. Az SSH sokkal erőforrásgazdaságosabb, mint a "távoli asztal". Erre lehetne mondani, hogy a gigabites netkapcsolatok, és a sokmagos, GHz-es procik korában ez nem jelentős érv... pedig de, az. A körülmények ugyanis nem mindig ideálisak. Volt, hogy épp vonaton voltam, és egyetlen tablet (meg egy telefon) volt minden technikai eszközöm. Szóltak, hogy valami gáz van a szerverrel, rá tudnék-e nézni? Tablet elő, MÁV wifire fel, JuiceSSH-val még amellett a nem túl acélos wifi mellett is fel tudtam csatlakozni. Nem mondom, hogy a kényelem csúcsa volt képernyőbillentyűzeten pötyögni, de egy távoli asztal jóval nagyobb szívás lett volna.

Konzolozni ráadásul gyorsabb is. Főleg, ha egy normálisan beállított rendszerről van szó, és nem spórolták ki belőle a Midnight Commandert.

Na, meg a karakteres felület stabilabb és robosztusabb, mint a grafikus.


#3 "Lassan konzol se lesz."

Mesélj még, kérlek! :D

Épp, hogy most erőlködik a Microsoft, hogy valamilyen módon behozza ilyen téren a lemaradását. Nem véletlenül léteztik Windows szerverből "Core" változat. Nem véletlenül próbálkoznak a PowerShellel. Ők is rájöttek, hogy ebben van potenciál, az már más kérdés, hogy a megoldásuk olyan, amilyen.


#4 "Grafikus elérés esetén meg ugye ott a Notepad."

Azért az is sokat elmond a Microsoftról, hogy a "Jegyzettömb" nagyjából ugyanazon a szinten áll, mint a Windows 3.1 idején.

2006-ban Linuxoztam először. Ubuntuval kezdtem. Akkor csodálkoztam rá, hogy a beépített szövegszerkesztő (GEdit) olyan finomságokra képes, mint pl. a szintaxis-kiemelés. Azóta eltelt 16 év, és a Microsoft még mindig nem jutott el oda, hogy a beépített szövegszerkesztőt erre alkalmassá tegye.

2022. szept. 26. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
66%

7: ennyi sok hülyeséget?! :(


- A powershell 16 éves, lassan nagykorú.

- A windows szerver az szerver és mint ilyennek, nincs feltétlen szüksége grafikus felületre. Konfigurálhatóságra, menedzselhetőségre viszont van. Ezért kell bele konzol.

- A GEditnek semmi köze nincs a linuxhoz. Eleve. A linux NEM grafikus oprendszer. A linux egy hálózatos, monolit kerneles, POSIX kompatibilis, kliens-szerver operációs rendszer. Egy Unix klón. A linux tetején futtatott X-hez a linuxnak semmi köze. Az az X konzorcium fejlesztése. A linuxnak a Gnome-hoz illetve a KDE-hez sincs semmi köze.

2022. szept. 26. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Van az... kb 35 éve, mióta a DOS 3.30 megszületett.


Amennyiben Win 7-et vagy régebbi, és 32 bites Windows-t használsz. Pötyögd be egy "DOS" ablakba, hogy "edit" :D

2022. szept. 28. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!