Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » A Google Colab és a Jupyter...

A Google Colab és a Jupyter Notebook közül melyik a jobb?

Figyelt kérdés

Gyakorolnám a programozást Python-ban ezeken.

Nem tudom van-e érdemi különbség köztük.



2022. okt. 24. 10:51
A kérdező szavazást indított:
Google Colab jobb.
Jupyter jobb.
Nincs érdemi különbség.
10 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
7%

tudommal egyik se használható


[link]

Vagy megírod jegyzettömbben, offline ide-vel meg lefordítod

2022. okt. 24. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Mit nem használható?

Most épp Colab-ban programozok Python-ban és semmi baja.


Légyszi olyan írjon, aki képben van. Köszönöm.

2022. okt. 24. 10:58
 3/8 anonim ***** válasza:
63%

Alapvetően a kettő ugyan az: ipython notebook futtatására alkalmas környezetet biztosít mind a kettő. Viszont kicsit almát körtével is a kérdés. A Google colab, mint ahogy a neve is mutatja egy google szolgáltatás. A notebook kódját egy Google virtuális gépen futtatod és a notebook is a google drive-ba lesz elmentve. Ez némileg behatárolja, hogy milyen környezetet építhetsz a notebook alá, illetve, hogy mekkora adatszetteken, milyen erős gépeken végezhetsz műveleteket (a gépidőn van némi limit). Amikor elkezded a használatát kicsit lassú, mert on-demand hozza létre a notebook alatti virtuális gépet.


Ezzel szemben a jupyter szervert a saját gépeden tudod futtatni, azaz pontosan tudod, hogy milyen erős a gép, mekkora számítási kapacitás áll rendelkezésedre, akkora adatszettet elemzel, amekkorát akarsz (tudsz), és olyan környezetet építesz, amit akarsz.


Nekem egy olyan alkalom volt, amikor a colab volt a megfelelő megoldás: egy konferencián demóztunk valamit, és a github repoból az összes résztvevő be tudta tölteni a notebookot és élőben tudta követni a workshopot, anélkül, hogy jupytert kellett volna telepítenie a gépre. Hátránya, hogy google azonosítóhoz kötött, de arra is van alternatíva.

2022. okt. 24. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A Google Colab egy döcögős kínszenvedés.


Töltsd le az Anaconda disztribúciót és programozz localhoston. Ha kis programocskákat szeretnél futtatni, akkor jupyter notebookban, ha meg rendes programot akarsz írni, akkor visual studio code.

2022. okt. 24. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Jupyternél indíthatsz saját szervert és dolgozhatsz IDE ben, mint Pycharm, szóval vannak shortcutjaid, és kódellenőrzésed is.


Collab jó kisebb dolgokra de limitált amit tud.

2022. okt. 25. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Nekem egy olyan alkalom volt, amikor a colab volt a megfelelő megoldás: egy konferencián demóztunk valamit, és a github repoból az összes résztvevő be tudta tölteni a notebookot és élőben tudta követni a workshopot, anélkül, hogy jupytert kellett volna telepítenie a gépre."


Ezek szerint talán nem hallottatok a jupyterhub-ról. Ami a juper notebook multi users változata. Ehhez saját szervert kell üzemeltetni és nem kell minden felhasználónak feltelepíteni hozzá.


Alapvető különbség a kettő között, hogy a Google Colab az szolgáltatás, a másik pedig self hosting.


Egyébként a jupyter notebook-ot is lehet szerverként is használni, nem localhost-ként, domain névvel ssl tanúsítvánnyal, jelszóval lehet ellátni. Igaz ettől még egy felhasználós, szemben a jupyterhub-al, ami sokfelhasználós.


Egyfelhasználós esetben én a jupyer notebook-ot, sőt még inkább a jupyer lab-ot használnám. Ha többen használjuk akkor a jupyterhub-ot preferálom. A Google Colab esetében ott nem lehet tudni hogy bánnak az adataiddal, kvázi ott azok az adatok a google-é (is) akármit is ír az ÁFSZ, nincs semmi kontrolunk validálni mennyire tartják be az ÁFSZ-t amit mellesleg időnként egyoldalúan változtatgatnak az ÁFSZ-en. Amit elfogatsz ha használod, ha nem fogadod el ne használd, én nem fogadom el. Milliárdokra már nem egyszer büntették meg a google-t különböző jogtalan esetek miatt, amibe most nem megyek bele, az egy másik téma.

2022. okt. 25. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

@6 "Ezek szerint talán nem hallottatok a jupyterhub-ról. Ami a juper notebook multi users változata. Ehhez saját szervert kell üzemeltetni és nem kell minden felhasználónak feltelepíteni hozzá."

Ez nem volt jó alternatíva, mert azt kívánta volna meg, hogy mi üzemeltessünk egy szervert, biztosítsuk, hogy a kellő számú (kb 200) felhasználó gond nélkül tud hozzá kapcsolódni. Tök értelmetlen.


Ezzel szemben a kiadott handout segítségével a workshopra látogatók, otthon, egyedül, akármikor újra tudták csinálni a gyakorlatokat. (akiknek esetleg nem volt google-es azonosítója, azoknak a mybinder-en hosztolt VM jutott)

2022. okt. 25. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

@15:53

Ahogy George Orwell regényében leírta a disztópiát ahol van gondolatrendőrség stb. más formában valósult meg a "mindent" látó big brother.

Bár ez Google Colab csak egy kiragadott kis szelete a nagy egésznek, nem önmagában értendő hogy konkrétan az lenne a bűnös. Illetve nem is kizárólag a google érdekelt az adatgyűjtésben, adatfeldolgozásban. Ott van a facebook, a twitter melyek nemzeti választásokat tudnak befolyásolni ... Egy kis kényelem érdekében minden féle zárt forráskódú appokat töltünk le (én nem), melyek "ingyenesek" ahol mi magunk vagyunk a termék. Csomó információt kiadunk ilyen formában mindenféle globális nagy cégnek, melyeket ha direktbe kérdeznének vagy a hátunk mögött állva figyelne egy fekete csukjás alak akkor fintorognánk az egésztől, de így másként tállalva önként dalolva szolgáltatjuk ki ezen személyes adatokat, érzékeny belső cégadatokat. Melyekek ha üzleti okokból nem valósultak meg akkor bármiféle köze volt e ahhoz, hogy inlegitim módon egyszerűen csak ellopták azon adatokat (felhasználták) vagy sem és még tudnám nagyon hosszasan taglalni.

Én azt mondom, hogy nem öntök olajat a tűzre, ha teljesen publikus adatokkal dolgozom , ha az egész projet open source akkor sem preferálom pl a google colab-ot. Ezzel ingyen reklámot csinálnék neki ami azt erősíti az emberekben, ha döntést kell hozni hogy mit használjanak, hogy azt használják céges környezetben is, érzékeny adatok esetében is. Kvázi meg kell bízni vakon az esetben a google-ban, hogy nem él vissza vele. Ezt elvben is így tartom, függetlenül attól hogy korrekt e a google.


Egyébként annyi elvárható egy fejlesztőtől, hogy fel tudja tenni a jupyter notepad-ot, ha már azzal dolgozik. Én egyébként feltettem a mobilomra a termux-on belül, így mindig nálam van ha a telefon nálam van. Így hálózaton keresztül egy böngészőből hozzá tudok férni egy olyan pc-ről amin nincs telepítve. Mondjuk ez esetben a telefon localhost-járól a pc localhost-jára ssh port forwardingot preferálom, egy ssh klines csak van azon a pc-n, bár van megoldás hogy a másik gépnek csak egy böngészővel kell rendelkeznie.


Preferálom ha olyan megoldás van amely függetlenített a külső kiszolgáltatottságnak. Ezt egyébként általánosítva értem. Konkrétan ez esetben ki vagyunk téve a Google Colab-nak, így a google-nek hogy nem vonja meg ezen szolgáltatását illetve hozzáférésünk jogát, egyáltalán hogy nem szünteti meg globálisan ezen szolgáltatását, nem lopja el az adatainkat ha érzékeny adatokkal végzünk adatfeldolgozást, ki vagyunk szolgáltatva az internetnek, így ha nincs internet éppen akkor túlzással mondva levegőt sem tudunk venni.

2022. okt. 25. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!