Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Xilinx FPGA-val szereretnék...

Xilinx FPGA-val szereretnék megvalósítgatni ezt azt. Melyik leíró nylev könyebben tanulható? VHDL vagy Verilog?

Figyelt kérdés

Hagyományos programozási nyelvekben (C/C++/#/Java/Assembler/php) eléggé megvagyok. Innen indulunk.


Kapcsolási rajz alapon Xilinx Spartnba már szép dolgokat megcsináltam, de az már kevés asszem. Meg szertnék kicsit a chiptervezés irányába elmenni, aminek alapja ha jól sejtem ezek a leíró nyelvek. Aztán a Spartan 2-nél leragadtam, és azóta FPGA-val nem is foglalkoztam.


Régebben próbálkoztam a VHDL-el is. Közepes sikerrel. De mivel a constraint-ok használatát nem szerettem, igen vegyes lett az eredmény (skew, jitter, race condition hegyek :D :D)... az amatőr chiptervező csapdája :D


Asszem akkoriban valami Mentor Graphics VHDL fordítót és a Xilinx implementálási folyamatot használtam.


De egyszerűen a hagyományos programozási nyelekben megszokott szekvenciális végrehajtást nem bírom félretenni az agyamban. A VHDL-ben is mindig "programlépésekben" gondolkdodom, ahogy a sorokat látom. Pedig hát ott ugye az van "leírva" hogy a logika éa regiszterek miként működjenek kvázi "práhuzamosan", még akkor is ha egy blokk leírása amúgy több sorban történik.


Verilogot nem ismerem. De gondolom dettó...


Esetleg valami értelmes magyar/angol könyv erről? Mintha tizenévvel a VHDL-ről egy BME jegyzet lett volna valahol.



2022. nov. 3. 23:21
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Xilinx ISE és Verilog lesz a te barátod. Egyszerű, logikus, szerintem könnyen tanulható. Ezeken az oldalakon találsz segédleteket (bár nem tudom, hogy az órákon való részvétel hiányában mennyire hasznosak):

* [link]

* [link]


Azt viszont mindenképpen ki kell verned a fejedből, hogy progamot írsz. Köze nincs semmiféle programhoz. Leíró nyelvek (mint pl. a HTML), semmi proceduralitás nincs benne, minden párhuzamosan, valós időben (persze a jelterjedési sebességgel késleltetve) történik. Leegyszerűsítve, kombinációs és sorrendi hálózatokat tudsz összerakni univerzális hardveren. Ha ezek a fogalmak nincsenek meg, akkor érdemes a Digitális technika alapjaival is megismerkedni kicsit.

2022. nov. 10. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Jaj az alapja megvan, barkacsoltam en meg TTL/CMOS ickkel mielott a PIC/Atmel berobbant :)


Csak ugye aki evekig programozott, nem bir elszakadni attol a gondolattol hogy a sorok nem programsorok. A signalok pedig nem valtozok :)

De koszi, nekiugrok es atnezem akkor a Verilogot. :)

2022. nov. 10. 10:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!