Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Programozásra Linux vagy...

Programozásra Linux vagy Windows 2023-ban?

Figyelt kérdés
Elég régóta fejlesztek már, többnyire java-ban backendet, néha devopsos feladatok is vannak. Dolgoztam már húzamosabb ideig mindkét említett rendszeren (Ubuntu és Windows 10). Régebben azt olvastam, hogy milyen fasza Linuxon fejleszteni, merthogy gyors. Viszont a tapasztalat azt mondatja velem, hogy végül mégiscsak a Windows jobb volt számomra, mert valahogy kompatibilisebbek ott a dolgok egymással, több frissítés van, jobb programok, és egyszerűbb őket kezelni mert vizuálisabbak. Ezzel szemben Linuxon azt érzem, hogy néha egy programot telepíteni is gondot okoz, mert nem tudom egyszerűen feltenni store-ból, hanem már mókolni kell terminálban, nem úgy fut a telepítés mint a leírásban,...,stb. Igaz ez megadja az érzést, hogy nagy szaki vagyok mikor sikerül megoldani, de mégiscsak egyszerűbb, ha csak kattintani kell. Nálam olyan érzést kelt ez, mint a manuális meg az automata váltó. Hogy a manuális megadja a vezetés élményt, de az automata egyszerűbb. Mit gondoltok erről? És itt most nem olyan fejlesztésre gondolok, hogy meg akarom a világot "hekkelni", hanem átlagos mindennapi munkára.
2023. jan. 22. 14:39
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Stack függő, leginkább mindkettő.
2023. jan. 22. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
12%

Leginkább Windows WSL-lel:


[link]

2023. jan. 22. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Ubuntu sajna nem arról híres, hogy a legfrisebb csomagok vannak rajta, ahhoz másik disztro kéne (pl. Manjaro)


Egyébként nem tudom, hogy milyen IDE-re meg eszközökre gondoltál, de nekem ilyen jellegű problémám pont fordított esetben volt. Pl Mavenben egyszerűbb Linuxról windowsra fordítani, mint windowsról windowsra


De eze is csak személyes tapasztalat. Ha pl. windowsra programozol .NET-ben, akkor valszeg windowst célszerű választani. Ha linuxra, akkor meg linuxot. Ha cross platform, akkor én linuxot választanám, de ez függ attól is, hogy kell-e adott IDE-t használnom vagy én választhatok

2023. jan. 22. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
WSL-el mik a tapasztalatok? Mikor először hallottam róla, akkor még nagyon gyerekcipőben járt.
2023. jan. 22. 14:49
 5/12 anonim ***** válasza:
62%
A WSL egy ubuntu VM, amit egész jól integráltak a windowsba
2023. jan. 22. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
87%

Erre olyan választ fogsz kapni, ami az adott válaszolónak éppen a kedvence.

Én 10 éve használok Linuxot. Főállásban rendszergazda vagyok, mellette alkalmanként van "mellékes" jövedelmem programozásból. Eszembe nem jutna Windowst használni egyik feladatra sem. Ha Windowsra fejlesztek, Virtualboxban leellenőrzöm, hogy rendesen működik-e, de ennyi a kapcsolatom a Windows-zal.


#2 "Leginkább Windows WSL-lel"

Ízlés kérdése. Én inkább használok Linuxot, alkalmanként Virtualboxszal.

A WSL-lel pont az a baj, hogy az csak egy virtuális gép, így a Linuxnak pont az oprendszer-szintű előnyei válnak semmissé.


"Régebben azt olvastam, hogy milyen ***** Linuxon fejleszteni, merthogy gyors."

Jó, ez azért ilyen formán egyszerűen nem igaz.

Az igaz, hogy a Linuxnak jobb az erőforrásgazdálkodása.

De a fejlesztés gyorsasága nem az oprendszeren, hanem a programozón múlik. :-)


"mégiscsak a Windows jobb volt számomra, mert valahogy kompatibilisebbek ott a dolgok egymással, több frissítés van, jobb programok, és egyszerűbb őket kezelni mert vizuálisabbak"

Ehm...

Kompatibilisebbek egymással a programok? Windows alatt? És mi az, hogy vizuálisabbak?


"Linuxon azt érzem, hogy néha egy programot telepíteni is gondot okoz"

Szerintem egyszerűen az a gond, hogy nagyon-nagyon kezdő vagy Linuxból, és talán az informatikai kompetenciáiddal is van némi probléma. Ettől persze még lehetsz jó fejlesztő, a legtöbb munkahelyen úgysincs beleszólásod, hogy miben, és hogyan dolgozol, azt a rendszergazdák feltelepítik, és beállítják, te meg ha akarnál, se tudnál beleavatkozni.


"hanem már mókolni kell terminálban"

Most őszintén... Mi az, amit már "mókolni" kell terminálban?

Az egy dolog, hogy szerintem alapvető lenne egy informatikus (?) számára - oprendszertől függetlenül -, hogy ne kapjon sikítófrászt, ha meglát egy parancssort. Akkor sem, ha mondjuk nem rendszerinformatikus, hanem programozó. De most őszintén, mi az, amihez mókolni kell? Mi az, amit olyan rohadtul nehéz feltelepíteni? A tanító nagynénim simán feltelepítette magának, amit akart. Jó ideje léteznek már grafikus előtétprogramok, amikkel két kattintás egy szoftver feltelepítése. Ami meg nincs bent a repókban, azokhoz az esetek kb. 95%-ában van mellékelve .deb telepítő, vagy appimage, vagy kibontás után közvetlenül futtatható állományként is közzéteszik.

2023. jan. 22. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
80%

Nem kell túlgondolni, #1 teljesen jól mondja, hogy stack függő. Nekem pl mindegy min dolgozok, így macbookot kérek mindig az aktuális cégtől. Unix alapú, de nem olyan pain in the ass, mint linuxon dolgozni:D


Nálunk nem fontos linuxos expertnek lenni, de szerintem hasznos skill, pláne backend területen, lehet valahol ezt magasabb fizuval jutalmazzák, szóval ezért megétheti, DE az én területemen nem fontos az ilyesmi, így csak tippelek.

2023. jan. 22. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
79%

"Ezzel szemben Linuxon azt érzem, hogy néha egy programot telepíteni is gondot okoz, mert nem tudom egyszerűen feltenni store-ból, hanem már mókolni kell terminálban"


Programozóként érdemes megismerni a terminált, sokkal könyebbé teszi az életed. Aki készségszinten használja a terminált, sokkal hamarabb is végez. Bármilyen GUI felületen ablakot kell megnyitni, kattingatni a menük között, keresgélni a gombokat, ...

Terminálban pedig kiadsz 1 parancsot és készen is vagy.

2023. jan. 22. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
83%

Hacsak nem valami Windows-specifikus dolgot kell írni (adja az ég hogy ne kelljen soha életemben), csakis Linuxot használok.


Hogy mi könnyű meg mi nem ez megszokás és nézőpont kérdése. 5-6 évvel ezelőtt nem tudtam hogy kell Linuxon terminálból telepíteni egy programot, ma már nem tudnék visszamenni Windows-ra ahol egyesével el kell menni a gyártó oldalára, onnan letölteni egy telepítőt és azt futtatni mintha 2005 lenne. Linuxon ehhez képest kiadok egy parancsot, esetleg guglizok egyet ha rá kell keresni egy csomag konkrét nevére, és kész vagyok. És mostmár azért nagyon sok Linux disztrón vannak ehhez grafikus segítők, bár én kerülöm őket. A rémálomról pedig ami a Windows a telepítése ne is beszéljünk. Ma már a Linux telepítés gyakorlatilag egy next-next-next-install folyamat, és mindeközben sokkal testreszabhatóbb is.


A terminált kezdetben kihívás megtanulni, de hatalmas előnye a nagyfokú automatizálhatóság. Nekem pl a rutinfeladatok nagy része mint build folyamat, egy-egy process újraindítása, config fájlok másolgatása stb össze van gyűjtve néhány pár soros bash scriptbe, amit egyszerűen csak meghívok a terminálból és mindent megcsinál nekem. Sőt vannak akik az egész oprendszer install folyamatukat automatizálják, bash scriptből telepítik maguknak az összes szoftverüket, témákat, custom beállításokat stb. Nem véletlen hogy a web 99%-a Linuxon fut.


Szóval, ha nem is leszel full time Linux felhaszáló, szerintem egy fejlesztőnek azért fontos ismernie. Szerintem az egyik legjobb hosszútávú befektetés a szakmai skilljeidbe. Az meg hogy mennyire nehéz, elromlik stb, ma már teljes mértékben mítosz.

2023. jan. 23. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

“ rémálomról pedig ami a Windows a telepítése ne is beszéljünk. Ma már a Linux telepítés gyakorlatilag egy next-next-next-install folyamat”


Elég sok éve egy Windows is pontosan ennyi. A legnagyobb feladat az benne, hogy találj egy működő pendrivet, amire felrakod a telepítőt. :)

2023. jan. 23. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!