Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Forrás-beágyazás, de hogyan?

Forrás-beágyazás, de hogyan?

Figyelt kérdés

Az évek alatt elég sok munkám forrása elveszett, vagy kallódik valahol, valamelyik katalogizálatlan DVD-ROM-on. Ezért azt találtam ki, hogy ezen túl a programok forráskódját beágyazom a futtatható binárisba.

És itt jön a kérdés: Hogyan?

Arra várnék válaszokat, hogy ezt az elgondolást ki hogyan valósítaná meg, ha az lenne a cél, hogy:

- A bináris ne nőjön túl nagyra.

- A binárisból közvetlenül ne lehessen kiolvasni a forrást.

- A binárist egy paraméterrel meghívva, az, a benne foglalt forrást írja ki egy file-ba.


Az értelmes, konstruktív válaszokat előre is köszönöm.



2023. ápr. 6. 19:25
1 2 3 4
 31/31 anonim ***** válasza:
100%

"Nyomtatás, meg OCR. Te jó ég. Ilyet kitalálni 2023-ban?! Ez most komoly? :]"

Hát látod, mégis előbbre vagyok, mint te, a nagy szoftverfejlesztő... ;-) Tudod, beszólogathatsz a módszereim miatt, meg játszhatod itt a tech-sznobot, aki már fintorog, ha 2 nappal ezelőtti technikát kell használnia, de a tény bizony azt mutatja, hogy az én módszerem működik, a tiéd meg nem.


"A Git önmagában azért sem opció, mert nem akarok semmiféle függést vagy esetlegességet."

Itt pedig már átmentünk nettó kifogáskeresésbe. Most jön az, hogy bármilyen megoldás szóba kerül, te mindenben fogsz találni valami kifogást.


"Van a cégemnek weboldala, oda fel is tettem néhány forrást"

Ismét csak megmutatkozik a nagy szoftverfejlesztő technikai kompetenciája. A céges weboldalra teszegeted fel a forrásokat. Ez tök jó lenne, ha open-source projekteken dolgoznál, de egy egyedi, kereskedelmi termék esetén ez kb. a butaság definíciója.

Arról nem is beszélve, hogy a weboldalat privát tárhelyként használni nagyjából a kezdő tanulók körében volt divat, még 20 éve...


"a legjobbnak azt tartom, hogy az őrizze, aki ebben elsőként érdekelt és az maga a felhasználó"

A nagy szoftverfejlesztő azt is megmutatta, hogy üzleti, és szervezési téren sem a legélesebb kés a fiókban.

A forráskód őrzése NEM a végfelhasználó érdeke, és nem is feladata. A végfelhasználó érdeke az, hogy az általa készíttetett, és megvásárolt szoftver a rendeltetésének megfelelően működjön.

De most azért úgy elképzeltem a helyzetet, hogy pl. a Microsoft úgy adja el az Excelt, hogy beledrótozza a forrást, és amikor új verziót kezdenek fejleszteni, előtte megkérik a felhasználókat, hogy légyszi, küldjétek már vissza a forrást, dolgozni akarunk. :D


"Ugyanakkor, ebben a szegmensben, amiben én is tevékenykedem, nem divat a forráskódot kiadni"

Na, már jönnek is a kifogások, meg önellentmondások.

A képlet pedig baromira egyszerű:

- Ha a forrás nem titkos, akkor kiadod az ügyfélnek. Az már részletes megegyezés kérdése, hogy ebben az esetben te azt megtartod-e, ha nem, akkor meg megmondod az ügyfélnek, hogy "nesze, itt a forrás, a jövőben ha valamit fejleszteni akartok, ezt kell visszajuttatni hozzám."

- Ha meg a forrás titkos, akkor meg a számtalan lehetséges mód valamelyikével eltárolod.

- Ha ez neked nem megy, akkor pedig alkalmatlan vagy fejlesztőnek.


"létre lehetne ugyan hozni és fenntartani egy nagy tároló rendszert, de ennek gondjával, bajával semmi kedvem foglalkozni"

Hát igen, ahogy tudni lehetett, a nagy szoftverfejlesztő csak úgy ontja magából a kifogásokat.

Igazából a helyzet az, hogy te nem megoldást akarsz, hanem csak nyafogni jöttél ide. Létezik számtalan megoldás a problémádra, a régimóditól kezdve a hipermodernig mindenféle, és ezeket a kompetensebb fejlesztők 100%-a eredményesen használja is, csak te vagy az, akinek semmi nem jó. Akkor talán gondolkodj el, hogy nem veled van-e a baj! Jó, tudom, te annyit sem keresel, hogy egy csomag fénymásolópapírt megvegyél, de ha ettől most eltekintünk, mennyibe telne egy Git tárolót felhúzni, meg opcionálisan valamilyen mentő rendszert beiktatni? Persze, tudom, szerinted a két pendrive tutibb módszer, mint a Git...


"Az évi 20-35 munka meg nem tűnik soknak, de 10-15 év távlatából már az is idegenül hat, ha a saját fejlesztéseinkbe belenézünk"

Ezért kellene azt jól dokumentálni... De aki még a forráskód megőrzésén is csak hisztizik, annak ezt hiába mondjuk.

Ja, persze, te ezt úgy képzeled el, hogy majd a fejlesztői doksit is az ügyfél őrizze meg, mert hát neki a feladata...


"vagy nincs sok közöd ahhoz a tevékenységhez, amiről itt meg akarod mondani nekem a tutit"

Kettőnk közül nem én (mi) vagyok az, aki fordítva ül a lovon. De gondolom, szerinted a fejlesztők 99,9%-a komplett hülye, és halvány f*ngja sincs a szakmához....


"Ami munkát én végzek, az sajnos azzal a veszéllyel is jár, hogy az ember fejlesztését mások ellophatják és profitálhatnak belőle."

Elárulok egy hatalmas nagy titkot! Olyan nagy titok ez, hogy általában a szoftverfejlesztők a legelső tanórán már megtanulják. Ez pedig az, hogy ha kereskedelmi szoftvert készítesz, annak bizony a forráskódját pont azért nem adjuk ki az ügyfélnek, mert úgy azt mások "ellophatják". Sőt, ha nagyon túl akarjuk biztosítani, akkor hardverkulcsot, vagy valamilyen aktivációs módszert is bele lehet a szoftverbe építeni. Ipari környezetben ez egyáltalán nem ritka jelenség. Régebben jellemzően a párhozamos portra kellett egy adaptert rádugni, ami aztán rendes párhuzamos portként is használható volt, de tartalmazott egy kulcsot is, amit az adott szoftver ki tudott olvasni. És ha nem találta meg, akkor kilépett. Később ezt USB-kulcsokkal oldották meg, ma meg egyértelműen az online aktiválás az, ami a legelterjedtebb. (Bár bizonyos körülmények között ez nem célszerű, vagy nem kivitelezhető. Ugyanis nem mindig célszerű a termelésben részt vevő rendszereket internetre engedni.)


"Részben ez az oka annak, hogy a felhasználó nem módosíthatja kedvére a program bizonyos adatait, működési jellemzőit."

Igen, és? Pont erről beszéltünk, hogy ezért kellene NEKED tárolni a forráskódot. Csak ugye a nagy fejlesztő ismét csak a kifogásokat keresi.


"na meg az, hogy akkor nem fordulnának hozzám, hogy végezzek el egy 15 percet igénylő munkát hatvanezer forintért, hanem megcsinálnák ezt ők maguk"

Igen, ezt hívják nettó féregségnek, amikor 60 ezer forint egyetlen adat megváltoztatása. De ha már ennyire pénzéhes vagy, akkor vedd a fáradtságot, hogy megőrzöd a forrást. Ami mellesleg egy pocsék forrás, mert mind tudjuk, változó adatokat nem adunk meg benne fixen, de ez már más kérdés.


"Egyébként ebben az esetben megkapták a forrást, enkódolva, el is hozták, csak az a gond, hogy elfelejtettem a jelszót"

Komolyan, ez akár egy kamukérdés is lehetne. Ez már rég átlépte a nevetségesség határát. Tehát a nagy szoftverfejlesztő titkosítva átqadta a forrást, de az eredmény az lett, hogy önmaga elől titkosította le. :D

Ehhez csak gratulálni tudok. :D


"Most azon töröm a fejemet, hogy érdemes lenne-e kifejleszteni egy ilyen szó alapú tömörítőt, vagy sem?"

Na, ez már duplán vicc. Ahelyett, hogy a tucatnyi módszer valamelyikével megőriznéd a forráskódot, inkább elkezdesz egy "saját" tömörítőt írni. :D Csak el ne hagyd a kitömörítőt, mert akkor megint jössz majd ide keseregni.

Bónusz: a nagy szoftverfejlesztő a spanyol viaszt szeretné feltalálni...


"Aki esetleg valami hasonlóban gondolkodik"

Az inkább menjen takarítónak, mert nem neki való ez a szakma.


"Akik azt javasolták, hogy futtassak szervert, azok úgy tűnik, nem értettek meg. Üzenem nekik, hogy leginkább épp ennek terhétől, felelősségétől akartam megszabadulni."

Nem.

Te kifogásokat szerettél volna csak keresni a megoldás helyett.


"Ez a műveletsor egy forrással már műxik"

Hatalmas előrelépés!


"Generálok még n darab jelszót és passz"

Amiket megint elfelejtesz. Szóval tök felesleges az egész vergődésed.



Azt amúgy elárulod, hogy melyik cég a tiéd? Csak hogy tudjuk, hogy kivel nem szabad szoftvert készíttetni.

2023. júl. 31. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!