Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Pascal nyelven kellene elkészí...

Pascal nyelven kellene elkészíteni az alábbi programot, úgy hogy tartalmazzon legalább egy procedure-t. Tudnak valaki segíteni?

Figyelt kérdés
Kockát dobunk egymás után hatszor ezek: a,b,c,d,e,f értékek.A dobásszorozatot mindaddig folytatjuk, amíg az ax+by=c és dx+ey=f elsőfokú egyenletrendszer mindkét megoldásának összege nem lesz pozitív szám.Készítsen egy, a számítást vuagy az eredményt kiíró eljárást is a programban.

2013. ápr. 9. 14:28
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Hol akadtál el?
2013. ápr. 9. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Van egy eljárásom arra, hogy dobássorozatot csináljak, innentől semmi...
2013. ápr. 9. 14:40
 3/13 A kérdező kommentje:
Ha összedobnál egy programot, már rájönnék mi mért van, csak ez így egyenlőre elég nagy fejtörés.
2013. ápr. 9. 14:43
 4/13 anonim ***** válasza:
Írj egy olyan eljárást is, ami megoldja az egyenletrendszereket. Majd csak ellenőrizni kell az eredményt.
2013. ápr. 9. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
azt próbálom, de hogyan kell egyenletrendszert megoldani?mert papíron megy, de ezt hogy magyarázzam el a programnak?
2013. ápr. 9. 14:55
 6/13 anonim ***** válasza:

Amit én csinálnám (józan paraszti és és nem biztos, hogy a legoptimálisabb):

Az első (a,b,c) egyenletből kifejezném az x-et: x = (c-by)/a

Ezt beírnám a másodikba:

d(c-by)/a + ey = f, ebből kifejezném y-ont és ha nem számoltam el akkor valami ilyesmi jön ki:

y = (fae - dce)/(a-bde). Ezt (vagy az ehhez hasonló alakot) bármikor ki tudod számolni, mert a jobb oldalon csak ismert szám szerepel. Aztán ha y megvan, akkor az x = ... egyenletbe behelyettesíted és megvan az x is. Ellenőrzöd, hogy pozitívak-e v. sem és ennek függvényében új sort generálsz v. befejezed a futást.

2013. ápr. 9. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Jah látom már hol akadtál el.


determinánsról hallottál már? Mátrixos alakban old meg az "könnyebben" be lehetadni a gépnek


csinálj egy függvényt ami kiszámítja 2*2-es mátrix determinánsát ha ezzel megvagy:


A lineáris egyenletrendszert mint ezt fel lehet írni ilyen alakban is:

a_11x_1+a_12x_2=b1

a_21x_2+a_22x_2=b2

Ebből egy két művelettel meg lehet mondani az egyenletrendszered megoldását

x=|c b| / |a b|

|f e| |d e|


y=|a c| |a b|

|d f| / |d e|

Ahol a | | jelek a determináns képzést jelenti, ami c b f e mátrix esetén c*e-f*e műveletet jelenti. Tehát írsz egy függvényt a determinánsra ez úgyis egy változót ad eredményül.

Csinálsz egy eljárást ami a fenti képletetek alapján megoldja az egyenletrendszert.

function det( var a, b ,c ,d: integer):integer

begin

det:=a*d-c*b;

end;

Ennyit segítek nem tanulsz ha nem próbálod lekódolni.

2013. ápr. 9. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Ha ezt így megcsinálom rájön a tanár, hogy nem én csináltam a programot
2013. ápr. 9. 15:25
 9/13 anonim ***** válasza:
Mivel nem is te csinálod ez talán jogos is lenne.
2013. ápr. 9. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Szerintem semmi gond nincs vele az ég egy adta világon. Wikipediára azért fel lehet menni. És a programozásnál semmi sem tiltott ha feladat megoldásáról van szó, kivétel a copyzás
2013. ápr. 9. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!