Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Milyen változótípust használjak?

Milyen változótípust használjak?

Figyelt kérdés

Éppen szorzatpiramist készítek ANSI C nyelv segítségével. Az első sorban 100-tól 115-ig mennek a számok, a másodikban 100*101, 102*103, stb.

A negyedik sorban már akkora számok vannak, hogy a long típus nem elég neki, túlcsordul.

Próbáltam az unsigned longot, túlcsordul. Próbáltam a long longot, unsigned long longot. Minden esetben túlcsordul, ráadásul mindig ugyanazt a baromságot írja ki, pedig már a long longnak elégnek kéne lennie, 64 biten csak elfér az a szám...

Megnéztem, hogyan csináltuk anno gyakorlaton, ott long double volt a típus, de akkor meg nullát ír ki szorzatnak, az összes esetben. Gyakorlaton is azt írta ki.

Lehet hogy baromság, de még long long double-t is próbáltam :D


Miért ír ki a long double-nél nullát szorzatnak, és miért adja ugyanazt a túlcsordulási értéket a különböző típusmódosítóknál?



2014. dec. 28. 20:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

[link]

Ez elvileg jó neked.

G.

2014. dec. 28. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
olyan megoldás kell, amit a vizsgán is tudok használni, ez pedig szerintem nem olyan. azért köszönöm :)
2014. dec. 28. 21:43
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

bár sebességileg lassabb lesz a program, de miért nem változtatsz a tároláson?


Az egész szám helyett, készíts egy struktúrát két double taggal, tárolnál egy sima double-t ( 1,8761323 azaz 0.00000-tól 9.99999-ig illetve egy számot, ami azt jelölné hogy 10 hányadik hatványával kell szorozni.


A számítás egyszerű lenne, mert a két kis doublet kell összeszoroznod, a másik tagokat pedig szimplán összeadni, lásd:


Legyen a két szám A = 1987 és B = 320000 ->

ekkor a struktárad lenne ->

A->szám = 1.987 és A->szorzó = 3 ( ugye mert 10 a 3.on )

B->szám = 3.2 és B->szorzó = 5 ( mert 10 a 5.on )

Ekkor az új szám ( legyen C )

C->szám = 1.987 * 3.2 és C->szorzó = 3+5

azaz

C->szám = 6.3584 és C->szorzó = 8 ( azaz 10 a 8.on )


Ekkor a valódi szám az : 6.3584 * 10 ^ 8 =

635840000

Lásd az eredeti szám szorzatot: 1987 * 320000

635840000


FONTOS : az megjegyzem, hogy ha A->szám és B->szám szorzata eléri a 10!!!!! akkor abból 1 lesz és 1et hozzá kell adni a szorzóhoz :)


Lásd: 2.0 * 5.0 = 10.0, tárolásilag C->szám = 1.0 C->szorzó = 1 ( mert 10 az elsőn! ), szóval ez az eset fontos :)


remélem segített ( ha nem akarsz külső osztályokat használni vagy a túlcsorduláson aggódni számításnál, hisz amint látod így óriási számok esetén is csak ksi értékkekel kell számolnod :)


( megjegyzés, akinek jobb / kényelemesebb ötlete van, azok engem is érdekelnének, elgondolkoztatott ez :D )

2014. dec. 28. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

ez de jó :D

Holnap neki is állok, most már zokni vagyok az ilyesmikhez. Persze engem is érdekelnek alternatív megoldások, nem árt ha tanul az ember.

2014. dec. 28. 23:18
 5/12 anonim ***** válasza:

Először arra gondoltam, hogy biztos rosszul írod ki és ott csonkolja le (ll, L pl.).


De a számok a 4. sorban már 10^16 nagyságrendűek - ez 2^53, tehát lassan eléred a 64 bit határát.


Én stringbe írnék saját szorzófüggvényt, a kézzel szorzás alapján.

2014. dec. 28. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
3#-as vagyok, 5-ös, érdekes ez a sztring szorzó függvény, mennyire lenne hatékony egy ilyen ( jól megírt ) kód szerinted? akár a hatványos módszeremhez képest?
2014. dec. 28. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

#6: Pontosság tekintetében mindenképpen veri. Teljesítmény tekintetében pedig igen jó eséllyel alulmarad. A magasszintű nyelvek "nagy szám" típusai általában a sztringes megoldást használják. A double-t én pontosan azért kerülném - bármennyire is érdekes a megoldásod; egyébként maga a double is így működik ugye -, mert számítási hibát eredményezhet, pláne, ha kumulálod a viselkedést. Valószínűleg az adott feladatnak az is az eredeti célja, hogy megmutassa, mi szívást tud okozni a float/double pontatlansága.


Ha jól értem a kérdező célját (soronként összevonunk két-két szomszédos számot), akkor a végső eredmény 100*101*102*103...*115 lesz, ami olyan 2.7E+30, ez pedig 128 biten kényelmesen ki kell, hogy férjen.

2014. dec. 29. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

#3: Szerintem (3kor tévedhetek) a double-ös megoldásod a precíziót nem növeli (a számjegyeket csak 1 doubleben tárolod), kizárólag a hatványkitevőt.


Még egy olyan megoldás eszembe jutott, hogy tároljunk struktúrában egy "előjelet", egy n számot majd n darab unsigned intet. Így takarékosabb mint stringgel, cserébe bonyolultabb a szorzás, ha 2-es számrendszerben maradunk akkor nehezebb a kiírás...

2014. dec. 29. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Áh, értem a pontosságot, felídéztem pár régebbi feladatot, amikor görcsöltem rajta, hogy miért nem jó az értékem, megfelelő képlettel, és a gond csak a float/double szépsége volt :D


Utána fogok nézni ezeknek a sztringes módszereknek, elég érdekesnek / hasznosnak hangzik, kösz az infót :)

2014. dec. 29. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
#7: Ez a stringes dolog is nagyon jó megoldásnak tűnik. Ki tudnád fejteni bővebben? :)
2014. dec. 29. 16:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!