Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogyan irjak ki 8 bites...

Norbi994 kérdése:

Hogyan irjak ki 8 bites számot 4db 7 szegmenses kijelzőre?

Figyelt kérdés
Az a helyzet, hogy Proteus (isis) programban kellene megoldanom, hogy 8 bites számot kiirjak 4x7szegmenses kijelzőre, anélkül, hogy bármilyen már meglévő áramkört használjak. -128 és 127 közötti számokat kellene kiirni. Ha valaki tud segiteni, azt nagyon megköszönném :)

2015. jan. 14. 15:07
 1/10 anonim ***** válasza:
Ez logikai áramkör tervezési feladat, nem?
2015. jan. 14. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ezt tanultátok egész félévben nem? Az első kijelzőre kiteszed az előjelbitet, a többire pedig a bcd-re alakított számot.
2015. jan. 14. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A klasszikus módszer, hogy felírod a lehetőségeket egy táblázatba, ahol ugye lesznek paraméterek és 4*7 db kimenet, utána egyszerűsíted függvényként, és azt megvalósítod kapuáramkörökből.

(Ld: Karnough táblás vagy algebrai módszer.)


"anélkül, hogy bármilyen már meglévő áramkört használjak"

Azért gondolom nem tranzisztorokból kell felépíteni a logikát. :)

2015. jan. 14. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 SimkoL ***** válasza:
Ha a párhuzamos portot használjuk a kijelzők 'meghajtására', elvileg lehet, akkor a felső 4 bitet használjuk 'címzésre' az alsó négyet pedig a bcd kódnak. Ha kellő gyorsasággal küldünk adatokat a villogás nem látható, ugye ez a multiplex kijelző lényege is. Tehát ha az első kijelzőre akarunk kiírni egy 9-est, akkor kiküldünk egy 01111001 bitsorozatot vagyis egy 'y'-t a meghajtó IC-kre - én talán még 7442-est használtam -. A felső négy bit kimeneteit külön a meghajtók kioltás bemenetére kell kötni, az alsó négy bitet párhuzamos mind a négyre. kb. ennyi ha még jól emlékszem vissza fiatalkoromra.
2015. jan. 14. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Na igen, de azt programból kell megoldani, és szerintem a kérdező tisztán áramköri megvalósításra gondolt.

Ha jól értem... (?)

2015. jan. 15. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
igen, logikai kapukkal kell mindent megoldani. arra már én is rájöttem, hogy bcd kódot fogok 7 szegmensesre kiirni, azzal boldogulok, viszont még arra nem jöttem rá, hogy alakithatom át a binárist (8 bit) BCD kóddá, ugyancsak logikai kapukkal.
2015. jan. 15. 10:09
 7/10 anonim ***** válasza:

A negatív érték hogy van kódolva? Kettes komplemensként? Mert ugye akkor nem elég egyszerűen levágni az előjelbitet.

(Az értékek alapján kettes komplemensnek tűnik.)

2015. jan. 15. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"hogy alakithatom át a binárist (8 bit) BCD kóddá"

Nem tudom, hogy ez most suli feladat-e, de ha igen, akkor biztosan tanultatok igazságtáblát, mintermeket, maxtermeket, függvény-egyszerűsítést, Karnough-táblát, Veitch-táblát, stb. Na azokat kell használni.


De mint mondtam, a kettes komplemens nem könnyíti meg a dolgot. :)

2015. jan. 15. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
jó, én ezt értem, de még mindig nem tudom hogy fogom megoldani logikai kapukkal, hogy bármilyen számot viszünk be binárisan azt átalakitsa bcd-re. lényegében egy ilyen kellene [link] de mit takarnak a C-k?
2015. jan. 15. 15:47
 10/10 anonim ***** válasza:

Itt magtalálod az igazságtábláját.

[link]

De ez nem tud kettes komplemenst!

2015. jan. 15. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!