Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Lehetséges lenne? /elméleti...

Lehetséges lenne? /elméleti szinten! /

Figyelt kérdés
Írni C++ ban egy olyan programot ami helyettesíti a windows-t kb. ugyanolyat, indítófileok meg minden, kiírni CD re bebootolni a gépbe és azt használni a windows 7 helyett pl? És azon netezni, töltögetni, játszani stb? Legális ilyet csinálni? Milyen nehéz lenne egy ilyet megírni, valakinek sikerült? Vírusos lenne nagyon?

2015. máj. 15. 16:38
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Ha C-ben lehet C++-ban is lehet.

Hagyjuk már az okoskodást, ha nem értesz hozzá.

2015. máj. 15. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
Anno elkezdtem egy hobbi kernelt. Egyedül 1-2 hónap alatt eljutottam odáig hogy floppy meghajtót kezeltem, volt multitasking és flat binaryt tudtam futtatni. Semmi sem lehetetlen! (Lásd: osdev-en pl a Toaru OS)
2015. máj. 15. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

Nemrég olvastam cikket valahol egy megszállott srácról, aki lefejlesztett saját magának egy teljes oprendszert, mert nem volt elégedett a meglévőkkel. Na most a fickó valószínűleg zseni, de jó pár évnyi fejlesztés után még ő sem tart ott a rendszere, hogy mindenfélét csinálni tudjon már vele a gépen.


Arról nem is beszélve, hogy játszani stb. sosem fogsz tudni rajta, amíg nem fejlesztesz rá te magad játékokat.

2015. máj. 16. 04:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 tabaki ***** válasza:
100%

Nem tudom, a ReactOS-t emlegető kollégát ki és miért pontozta le, de szerintem Kérdező pontosan ilyesmire gondolt azzal, hogy „azt használni a windows 7 helyett” -- vagyis, hogy a Windows 7 programjait futtatni egy saját gyártmányú operációs rendszeren. Hogy aztán tényleg ez járt-e a fejében, az az összevissza kérdésből nemigen derül ki.


@Kérdező:

Elméletileg minden lehetséges, más kérdés, hogy mire lenne az jó. Önmagában „netezni, töltögetni, játszani stb.” bármelyik operációs rendszeren lehet, én is nap mint nap megteszem linuxon, olyannyira, hogy Windowst és windowsos programokat nem is használok. Ezért gondolnám, hogy téged kifejezetten a Windows-programok futtatása érdekel -- de a kérdésed naivitása alapján még azt is feltételezhetem, hogy nem is tudtál arról, hogy léteznek egyéb operációs rendszerek is. Ennek megfelelően szerintem a válasz kétfele ágazik:


1. Lehetséges-e olyan operációs rendszert írni, amely a Windows működését lemásolja? (Hogy pont C++-ban vagy másban, az most legyen mindegy.)

A ReactOS példája mutatja, hogy lehetséges, de azt is, hogy korántsem egyszerű. Nem véletlen, hogy a ReactOS a fogantatása pillanatától fogva állandóan alfa-stádiumban van, mert mire eljut oda, ahol a Windows állt az imént, az már megint máshol tart. A Windows fejlődik már vagy 25-30 éve, ennek megfelelően rendkívül bonyolult, keresztül-kasul egymásra épülő és egymásra ható elemekből álló rendszer. Ha tökéletesen le akarod utánozni, akkor más alapokon, de egy ugyanilyen összetett rendszert kell létrehoznod, amely ugyanoknak a funkcióknak az ellátására képes. Ennek semmi elvi akadálya nincs, csak a megvalósítása több, mint bonyodalmas. Ha a rendszer létrehozásában nem használod a Windows forráskódját (ehhez nem is igen jutsz hozzá) vagy a Windows elemeinek visszafejtését, hanem csak saját programmal oldod meg az azonos működést, szerintem nincs mit megkérdőjelezni a legalitásán. Ettől azonban nem lesz legális a Windowsra írt fizetős szoftverek használata, hiába tudod futtatni őket a saját rendszereden. Ami a vírusokat illeti: Saját magától semmi nem lesz vírusos, tehát vélhetőleg valami fogalomzavarod van ezzel kapcsolatban. Mivel a vírusok nagyobb részt a rendszer mélyebb alapjaira építenek, ami nálad eltér(ne), nyilván nem sok esély volna arra, hogy beleártsák magukat a rendszeredbe -- de kizárva sincs, hogy egyik-másik olyan módon támadjon, ami abban is működik.


2. Lehetséges-e olyan operációs rendszert írni, amelyet arra használhatsz, amire a Windowst szokás?

Nemcsak lehetséges, de számtalan ilyen van, ezeknek csak egyike az általam is használt linux. Ezeknek a programjai más szerkezetűek, mint a Windowséi, de ugyanazokat a feladatokat látják el. Tehát általánosságban véve tudsz rajtuk „netezni, töltögetni, játszani”, szöveget, képet szerkeszteni, hangot, videót vágni és effektezni, animációt készíteni és még sok minden egyebet, de ez nem jelenti azt, hogy mindezt a Windowsban használatos szoftverek segítségével teheted meg. Ettől függetlenül esetleg van rá lehetőség (linuxban például a Wine emulátor), hogy bizonyos Windows-programokat is futtass rajtuk, illetve sok programnak létezik többféle operációs rendszerre megírt változata is. Vannak olyan (például Javában megírt) szoftverek, amelyeknek ugyanaz a változata futtatható több oprendszeren. A Windowsra írt vírusok a többi operációs rendszeren nem működnek, ami nem jelenti azt, hogy azokra -- jóval kisebb számban -- ne léteznének másfajták. Ha képes lennél az alapoktól felépíteni egy saját operációs renszert, az éppen hogy nem nagyon vírusos lenne, hanem teljesen vírusmentes -- amíg valaki ki nem ismeri a működését, és érdemesnek nem tartaná vírust írni rá. De ez végképp csak elméleti lehetőség, mert erre az összes programot neked kéne megírnod, amihez egyszerre kéne zseninek és félnótás megszállottnak lenned.

2015. máj. 16. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Ősrégi 8 bites Z80ra is írtak már ablakos oprendszert, én is ezen munkálkodom többek között de...

Tegyük fel egy zseni vagy és van pár éved is megírni, nem lehetetlem hiszen mások is megtették. Azonban mindenképpen bele fogsz futni a zárt meghajtók, és szoftverek korlátjába. Vagyis a hardvereket csak nagyon korátozottan fogod tudni használni és nem fogsz tudni mit kezdeni egy csomó file formátummal. Vagyis lesz egy oprendszered de gyakorlatilag semmire se lesz jó. Tanulni persze jó dolog, de az androidos mobilod lehetőségeit se éri el soha.Ha nem Windows 11 nek fogod hívni akkor legális lesz természetesen :)

2015. máj. 16. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!