Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Melyik a legnépszerűbb és a...

Melyik a legnépszerűbb és a jövő kihívásainak legjobban eleget tévő funkcionális programozási nyelv amit érdemes lenne megtanulni 2016-ban és miért?

Figyelt kérdés

Pár nyelv amire sikerült leszűkítenem a kört:

Haskell, Erlang, Scala, Clojure, F#


Ha tudsz jobbat, vagy szerinted egyáltalán nem érdemes funkcionális nyelvet tanulni akkor azt indokold.



#Haskell #Scala #clojure #funkcionális nyelvek
2016. márc. 3. 12:42
 1/9 anonim ***** válasza:

A funkcionalis nyelvekre ugyanugy vonatkozik az alapelv, mint masra:


Ha tudod a logikajat, atlatod a szemleletet, akkor, ha a jovoben szukseg lesz ra, akkor konnyen tudsz valtani. A nyelv egy eszkoz, ne akarj leragadni, ha esetleg tovabb kell lepned majd egyszer.


Szoval, valaszd ki a celjaidnak legjobban megfelelot, tanuld meg, sajatisd el a latasmodot, de azert lelekben allj keszen valtani ha kell :)

2016. márc. 3. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Én nem látom be, hogy akár idén, akár csak később valamikor a funkcionális nyelvek irányába mozdulna el az igény (lisp is bedőlt, ugye), de adok egy remek linket. Érdemes körülnézni.


[link]

2016. márc. 3. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, akkor pontosítanám úgy a kérdést hogy ezek közül melyik az a nyelv ami a legmegfelelőbb a különböző programozási technikák elsajátításához. Az imperatív nyelveknél is vannak olyanok amik fel vannak készítve a különböző modernkori megoldásokra és folyamatosan fejlődnek. Gondolok én például arra hogy vannak nyelvek amik támogatják az OOP-t, lambda kifejezéseket, névtereket, párhuzamos programozásban különböző beépített technikákat a konkurencia feloldásához, delegáltak, események, webes keretrendszerek, stb. Ha valaki simán egy C-t tanul meg, lehet hogy soha életében nem hall ilyen fogalmakról, így C-ből például C++-ra nehezebb áttérni mint fordítva (bár lehet hogy ez egy rossz példa). Szeretnék olyan jelenleg is fejlődő modern nyelvet választani, ami széleskörűen használt és tartalmaz minél több olyat programozási kifejezés amivel később szembetalálhatom magam.


Sajnos nincs sok szabadidőm, ezért nem tehetem meg hogy több nyelvet is kipróbálok. Ha valaki tapasztalt ezen a téren, szívesen fogadom a tanácsát.

2016. márc. 3. 17:09
 4/9 anonim ***** válasza:

Erre vonatkozóan vannak tanulmányok a neten bőséggel.

Azt előrebocsájtom, hogy az én észleleteim szerint ezen tanulmányok sok esetben elfogultak, érdemes tehát erős fenntartással fogadni, olvasni őket. Ugye, mindenkinek vannak prioritásai, teljesen elfogulatlanul véleményt alkotni nehéz, ha ugyan nem lehetetlen.


Itt van mindjárt az én meglátásom. A funkcionális nyelvek azért messzebb esnek az emberi logikától, látás- és megfogalmazásmódtól, mint az imperatív nyelvek.

A többszálúság, a valódi multiprocesszing kiaknázásának már már forráspontig hevülő igénye ugyanakkor az általad preferált funkcionális nyelveknek kedvez.

Ennek ellenére, az emberek kerülik a túlságosan absztrakt megközelítéseket. És hát igen, még a programozók is ilyenek. Ez ellen meg elég nehéz hatni, tenni. Talán ezért van előnyük még most is az imperatív nyelveknek.

2016. márc. 3. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ma az az irány, hogy a procedurális programnyelvek támogatják a funkcionális programozást.

+ha érdekel a mesterséges intelligencia, tanulj Lispet (akármelyiket).

2016. márc. 3. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Hát, hogy támogatnák, az azért kicsit túlzó, mondjuk azt, hogy van némi visszafogott beháramlás, persze például az oop-nél lényegesen szolidabb mértékben.
2016. márc. 3. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Azt szokták mondani, hogy aki egyszer igazán belekóstol a funkcionális nyelvekbe az soha nem akar visszatérni (és mennyire igaz). Én a helyedben erlanggal kezdenék, talán az a legkevésbbé "elvetemült". Aki pedig kételkedik a funkcionális nyelvek piacképességében annak ajánlom ezt a cikket: [link]
2016. márc. 4. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
MI-RANDA!
2016. márc. 5. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ahogy tapasztaltam, a legnépszerűbbek a Clojure, Haskell, Scala. Én személy szerint Haskellel kezdtem.
2016. márc. 28. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!