Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Ha van egy saját programom, s...

Ha van egy saját programom, s szeretném publikálni a forráskódját, hogyan tudom előbb úgy licenszeltetni, hogy ne lehessen kereskedelmi céllal felhasználni?

Figyelt kérdés

Az elmúlt hónapokban AVR microcontrollerre sikerült írnom több olyan kisebb programot, amikben implementáltam több olyan megoldást, ötletet, amikre az interneten csomó fórumban kértek megoldást/példakódot, de sehol nem volt eredményes (vagy csak részeredményes) válasz rájuk.

Ezeket lassacskán szeretném publikálni open-source közösségek felé, viszont nem szeretném engedni - legföljebb csak egyeztetés után -, hogy bármi olyan applikációban ezt felhasználják, ahol nem teszik legalább a szoftvert teljesen nyílt forrásúvá.

Természetesen ha a felhasználó egy egyedileg gyártott és árusított hardverhez használná fel a megoldásaimat, és a szoftverét nyílttá tenné, azzal szemben semmi ellenvetésem se lenne.


Konkrét példaként, dolgozom egy cégnél, ahol hasonló eszközökre fejlesztenek terméket, s pár ottani feladatra jobb megoldásokat tudtam implementálni, mint amiket az ott fejlesztett programok tartalmaznak. Pár javításom során már sajnos azt is tapasztaltam, hogy "nem igazán" értékelik, ha valaki a vártnál jobb/látványosabb megoldást nyújt nekik : Ha valaki (gyakorlatilag a saját magam példáiról tudok) olyan dolgot tesz hozzá a termékhez saját érdeklődésből, amivel az jobbá válik, s így a cég bevétele több lesz belőlük, nem hogy plusz anyagiakkal, esetleg jobb eszközökkel díjaznák, hanem úgy veszik, mintha az teljesen alapvető dologként kijárt volna nekik.

Az is eléggé demotivál, hogy szinte az összes ottani fejlesztésben dolgozó kollégám 90-95%-ban nyílt forrású komplett megoldásokból ollózza össze a "fejlesztéseket", amiket utána rendkívül nagy K+F-beli szellemi produktumként adnak elő, s igen szép pénzeket keres a cég rajta.

Sajnos még - bár én sem gondoltam volna előtte, hogy van rá esély - arra is volt példa, hogy egy - akkor barátomnak hitt - kollégám a saját megoldásomat nyúlta le és használta fel a cég egyik prototípusában, amit én ráadásul máshol szerettem volna felhasználni.

Ezek okán is, a kifejezetten egyedi megoldásaimat - így pl. mások által is már kutatott problémákra talált megoldásokat, miket fentebb említettem - inkább open-source közösségeknek szeretném adni, ehhez sokkal nagyobb motivációt érzek.

Szerencsére a cég egy átlagos "rendszergazdai" munkaszerződéssel vett fel (bár gyakorlatilag AVR programozóként és hardvertervezőként dolgozom), s semminemű titoktartási vagy ahhoz hasonló járulékos szerződést se kellett aláírjak, ami - tudtommal - bármilyen mértékben gátolná, hogy az ott megismert eszközökre fejlesztett jobb megoldásokat a cégen kívül publikálhassak; Ezt szeretném is megfelelőképp kihasználni.


Minthogy a kérdésem arra irányul, sajnos a kérdést magába foglaló OPEN-SOURCE licenszelés tárgykörével még nem igazán volt alkalmam foglalkozni, s nem is vagyok így benne jártas.

Arról részint hallottam-olvastam, hogy a GNU-Licensz hasonló lehetőségekkel bír, viszont nem nagyon találtam infót arról, hogyan lehet egyértelműen licenszjogot nyerni egy adott szoftverre/szoftver-implementációra.

Amit mindenképp érvényesíteni szeretnék a forráskódok publikációjával, hogy kereskedelmi célzattal ne - ill. ha ez belefoglalható, csak külön engedélyemmel - lehessen felhasználni. Ellenkező esetben, ha - ne adj' Isten - valaki mégis egyértelműen/kimutathatóan beépítené az implementációkat egy olyan (kereskedelmi) programba, aminek nem osztja meg a forrását, és erre esetet találnék én - vagy valaki olyan, aki ezt észreveszi -, akkor valamilyen formában felelősségre lehessen vonni az illetőt.

Magyarán, ha lehetséges, ne csak az legyen, hogy én kiírom, hogy zárt forrású alkalmazásokban nem használható, aztán megtalálja azt egy cégalkalmazott, s beveszik a saját zárt fejlesztésükbe, s netalántán még úgy is hirdetik, hogy az az Ő saját fejlesztésük, hanem pl. lenne egy hiteles közösség, ami számon tartja a nekik küldött nyílt publikációkat, s ha észrevenném, hogy más bepróbálkozott azzal, hogy a saját megoldásomon keres, akkor a publikációt jegyző közösségen keresztül ezt jelezhessem, s pl. anélkül tehessek nyílt felszólítást, hogy rágalmazással vádolhatnának.


Van erre úm. "bevett" lehetőség, nyilvános licenszforma?


2016. okt. 2. 16:50
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Általad is megtalált GNU Public v2 licensz pl erre való. Több olyan eset is volt, mikor ilyen kódokat átemeltek kereskedelmi termékekbe, aztán NEM tették elérhetővé a forráskódot, aztán FSF beperelte őket a felhasználásért. (Ugye ez a licensz kereskedelmi termékben való felhasználást nem tiltja, csak arra kötelez, hogy akkor te is tedd elérhetővé GNU Public v2-ben a kódod.)
2016. okt. 2. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
0%
tl;dr;
2016. okt. 2. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ezt megnézheted, ha tovább akarsz keresgetni:

[link]


Legfontosabb:

Ennek nézz utána, de majdnem biztos vagyok benne, hogy licensz nélkül publikálva sem lehet a forrással semmit csinálni (méginkább semmit), tehát nyugodtan rakd fel akárhová.

2016. okt. 2. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm kedves első válaszoló! :)


Azt esetleg tudod, hogy mi az _egyértelmű_ licenszelés menete?

Hallottam olyasmit, hogy "csak ki kell írni", hogy megkövetelem a GNU Licensz-ben foglaltakat, de ennek hitelességében így hallomásból nem feltétlen bíznék.

Ahogy a kérdésben is említettem, ha kiírok valamit úgy simán, még nem biztos, hogy van érvényesíthető ereje, ha nincs senki mögötte.


Én, mint szintén írtam, úgy képzelném el, hogy egy hiteles, ha szabad úgy mondanom, jogi erővel bíró közösségnek először elküldöm a publikációkat, ők nyilvántartásba veszik azt, és utána nyugodtabb szívvel osztom meg a megoldásaimat pl. azokban a fórumokban, ahol anno én is kerestem a megoldást. (csak mivel nem volt sehol, ez úm. "rákényszerített", hogy én kísérletezzem ki s írjam meg először az algoritmust)


Még egyáltalán nem foglalkoztam ilyennel, így szükségem lenne egy olyan kifejezetten szájbarágós, netán tapasztalatból írt leírásra (pl. olyantól, aki már adott ki ilyet), ami pontról pontra megadja, hogy pl. milyen magyar/külföldi alapítványnak/egyesületnek/közösségnek kell írjak, milyen címekre, hogyan, magyarul-e vagy angolul, miket kell megadnom, milyen feltételeket kell leellenőrizzek a forráskódban (pl. külső függvények, ha vannak), utána mit kell csináljak, hol és hogyan publikálhatom, milyen licenszmellékleteket kell majd csatoljak, stb-stb-stb.

Gondolom, biztos nem fél napos munka, de ha pár nap, v. 1-2 hét alatt ez fokozatosan mind összehozható, az még megéri nekem.

Sok helyütt - amíg keresgéltem - már olvastam, hogy GNU-GPL szerzői jogok szerzéséhez nem kell semmilyen anyagi tőke, úgyhogy ez már nagyban egyszerűsíti a dolgokat. (és amit én akarok, az tudtommal NEM SZABADALMAZTATÁSI forma, hanem magának a kódnak, a szoftverimplementációnak nyílt-forrásúként való (KÖTELEZŐ ÉRVÉNYŰ) rögzítése.

Csak mindehez kéne egy jól érthető leírás. :/

Közben keresgélek a neten én magam is, csak még sok mindent nem értem, sok leírás nem igazán átlátható számomra. Plusz, nekem sajnos az angol szöveget is nehézkes olvasni, inkább csak technikai leírásokat szoktam olvasni angolul, jogi szöveget nehezen értek.


Előre is köszönöm a segítséget/útmutatást! :) (ha esetleg lesz további)

2016. okt. 2. 18:27
 5/7 anonim ***** válasza:

Elég ha kiírod, minden amit a netre kiraksz védve van bármiféle macera nélkül(~amíg nem írom oda hogy igen, ezt bárki bármire(vagy amire épp megengedem) használhatja senki sem használhatja semmire - kivétel a fair use, de az itt nem játszik).


De amúgy mi ezzel a célod? Mi értelme van ráerőszakolni másokra a nyílt forrást? Az elején még úgy írsz, mintha segíteni akarnál másoknak mert megoldottad a világ minden baját, aztán hozzáteszed, hogy a-a, ha nem akarod megosztani másokkal a programodat felejtsd el.

2016. okt. 2. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Mert jogosnak érzem, hogy olyanoknak adjak vissza a tudásomból, akik annak idején adtak, avagy akik majd adni fognak - nem feltétlen nekem.

Így jutunk előbbre.


Régebben nem foglalkoztatott ez a probléma, csak tisztán a feladat megoldása foglalkoztatott.

Csak aztán ezt a tulajdonságomat el is kezdték szépen kihasználni. Egészen addig, amikor gyakorlaton voltam egy vállalatnál, s volt már 1-2 látványosabb projectem. Amikor megtudták, hogy az eredményeimről párhuzamosan blogolok/videókat töltök fel, figyelmeztettek s megpróbáltak rádumálni, hogy fogjam vissza a publikációkat - Anélkül, hogy erre bármi jogalapjuk lett volna, akár egy normális fejlesztői munkaszerződéssel, akár azzal, hogy egy garast is fizettek volna a technikumi gyakorlat alatt.


Kedves utolsó!

Válaszolj a következőre:

Tegyük fel, egy képzeletbeli kormány összegyűjt egy tehetséges fiatalokból álló csapatot - közgazdászokat, tudósokat, logisztikusokat, bankárokat, stb-stb. Minden felmerülő belügyi és külügyi problémát is mindig velük oldatnak meg, amire ez a szakcsapat briliáns megoldásokkal szolgál. Mindig sikerre viszi ez a kormány, viszont ők nem tesznek semmit, csak az a pár ember, akiknek nincs neve, viszont értenek a társadalmi problémákhoz.

A kormány propagandált emberei hatalmas vagyonokat nyernek a sikereken, de ezért ők nem tesznek semmit, a valódi tudósoknak pedig csak annyit adnak, amiből éppen megélnek.


Kedves utolsó válaszoló! Szerinted a példában hol van a probléma?

Igaz, probléma az, hogy a valódi tudósok ki lettek használva, kaphattak volna sokkal nagyobb elismerést, hiszen övék volt az igazi munka. De végülis kaptak annyit, hogy megéljenek, s tegyük fel, nem voltak nagyra törő vágyaik.

Azonban legalább ekkora probléma, ha nem nagyobb, hogy a propagandált emberek valójában nem tettek semmit azért, hogy fényűző életet élhessenek mások javából.

Ők a társadalomtól, a közösségtől csak elvettek, viszont nem adtak - konkrétan nem ők adtak - vissza szinte semmit, nemhogy legalább annyit, pláne nem többet, hogy a társadalom még előbbre is juthasson.


Persze, ez a hasonlat is, mint minden más példa, sántít, mint a féllábú kalóz.

Viszont az, kedves utolsó válaszoló, amit én ezzel a bár sánta, de hasonlóra formált példával ki akartam fejezni, hogy nem azért akarok segíteni másoknak, hogy azoknak még kevesebbet kelljen visszaadni azért, amit elvettek, hanem azért akarok segíteni másoknak, hogy azok még többet segíthessenek, ugyanannyi erőből.


Nem akarom, hogy ahelyett az ember helyett, aki pénzért fejleszt egy programot, vagy csinál meg valamit, valójában egy másik ember dolgozzon meg - akár én, vagy akár még az is, aki a saját ötleteimhez később hozzáad.


Kedves utolsó válaszoló, szerinted nem jogos-e az az elv és kívánalom, hogy az, aki pénzért dolgozik szoftverfejlesztőként, az szintén alkosson azért, amit cserébe kap, legalább annyira, ha nem inkább jobban, mint aki önerőből, saját idejéből, erejéből, érdeklődéséből teszi ezt??

Mert, kedves utolsó, mégis hogy juthatnánk előbbre, ha két dolgozó van ellátva, mégis csak az egyiknek a munkája végződik el?

Nem előnyösebb-e annál, ha két szántóföldnél csak az egyik munkás műveli a földjét s a másik sajátját parlagon hagyva társától koldul, az, ha a kötelességtudó azt mondja társának : "nem, nem adok, műveld meg saját földedet, s abból élj"; s a másik így kelletlenül, de hozzálát, s megműveli a földjét.


Kedves utolsó válaszoló!

Ha én éppenséggel pénzért fejlesztek, főleg titoktartási szerződéssel, akkor én sem foglalkozom azzal a kérdéssel, hogy hol lesz az használva, milyen formában, hogyan s mennyiért értékesítik, szabadalmaztatják-e, publikálják-e. Ezzel együtt a fejlesztésem a lehető legtöbb ponton saját lesz, s csak annyiban fogok a >munkaeszközeimben< mások által szabaddá tett fejlesztéseket használni, hogy lehetséges legyen a munkám elvégzése - pl. az Op.-rendszer, ami a gépet működtetni, a fordító, amit sok millió ember is használ, szövegszerkesztő, hogy dokumentálni tudjak, stb.-stb.

Amit viszont ezen kívül, saját magam készítek el, mások által önkéntesen publikált munkákat, útmutatásokat is felhasználva, azokat azok felé szeretném visszanyújtani, akik szabadelvű mentalitással viszik ezt tovább.

Természetesen emberek vagyunk, hullámdombokkal s hullámvölgyekkel, így ezeket árnyalhatják egyéb körülmények : Pl. ha nem vesznek annyira fontosnak, hogy titoktartásra kötelezzenek, s nem nyújtanak a munkámért annyit, hogy nagybátyámtól külön költözhessek, inkább abban leszek motivált, hogy az ottani fejlesztésekből is néha-néha publikáljak fórumokban 1-2 dolgot, mintsem fordítva.

De ez nagyban túlbonyolítaná a kérdéskört, így kérlek, ezeket inkább ne vegyük bele.


Kedves utolsó válaszoló! Én nem csupán önkényesen akarom a forrásaimat nyílt forrásúvá tenni, ahogy Te írod : "Az elején még úgy írsz, mintha segíteni akarnál másoknak mert megoldottad a világ minden baját, aztán hozzáteszed, hogy a-a, ha nem akarod megosztani másokkal a programodat felejtsd el."

Én segíteni szeretnék, de azoknak vagyok hajlandóbb segíteni - s az évek alatt szerzett próbálkozásaim nyomán úgy vélem, jogosan -, akik vagy saját örömükre, szórakoztatásukra, esetleg kíváncsiságból programozgatnak, vagy akik később megosztják fejlesztéseiket, vagy esetleg akik most tanulják azokat.

(Ha netalántán érdemes, attól függően, hogy kinek szánom, lehet _esetleg_ kevésbé fontosabb, vagy fontosabb a nyíltság általad úgynevezett "erőszakolása" : Kisebb, tanulmányi jellegű dolgokban kevésbé, ahol a konkrét kód kevesebb, s inkább az elmélet a lényeg, a konkrétabb, kész programoknál, komplex függvényeknél pedig inkább fontosabb. De ez is inkább árnyaló tényező...)


Akik azért fejlesztenek, mert (elvileg) ezt tanulták s ezért kapnak térítést, azoktól el is várom, hogy _SAJÁT_ munkát adjanak ki a kezükből, ha nem is 100%-ban, de túlnyomórészt.

Sőt, szerintem teljesen jogos lenne - vagyis szvsz. jogos is - az az elvárás, hogy a kereskedelmi fejlesztések valamivel jobbak is legyenek, mint azok, amiket önkéntesen csinálnak.


Kedves utolsó válaszoló! Mindezen indokok alapján, bár nem vélem, hogy - s remélem nem - sértő szándékkal tetted fel kérdésedet, én nem gondolom, hogy az az elvem, hogy a sikeresebb/látványosabb projecteimet kifejezetten nyílt forrásúként tudhassam, akár jogtalan, akár követelőző jellegű lenne; ennek megvédésére is írtam a fentebbieket.

Továbbiakban szívesen fogadom/fogadnám viszontválaszaidat.


--------------------


S mindemellett persze, ha nagyon akarom, szerintem találhatok így-is-úgy-is köztes megoldást a munkám megfelelő, célirányos megosztásával.

Például: azokban a fórumokban, ahol hasonló implementációk után érdeklődnek, leírom, hogy mit sikerült elérnem, esetleg ha tudok, képet is megosztok a dologról, viszont ahelyett, hogy a kész kódot is megosztanám, egy e-mail elérhetőséget adok meg, amivel a kódért cserébe előbb elvárom, hogy az érdeklődő felvegye velem a kapcsolatot, s pl. írjon arról, hogy miben, milyen céllal szeretné felhasználni az implementációt, függvénykönyvtárat, akarna-e saját kiegészítést/keretalkalmazást csinálni hozzá, stb.


Mindemellett azonban érdekelt a nyílt licenszelés lehetősége, ami szerintem az említett példával szemben pár ponton könnyítene - pl. nincs meg a veszélye, hogy már nem él/nem figyelem a megadott kapcsolatfelvételi címet, a fórumbejegyzést pedig már messze elfelejtem, nem figyelem.

2016. okt. 2. 23:05
 7/7 anonim ***** válasza:

Na igen, ha valaki nem találja fel a kereket minden alkalommal csak mert zárt forrással dolgozik akkor borzalmas, rettenetes ember lesz belőle.


Szerintem ha azt akarnád, hogy előrébb jussunk akkor nem kötnéd semmiféle feltételhez - oké, mondjuk hogy nem lehet eladni a megoldást, ezzel egyet is értek. De tételezzük fel mondjuk, hogy valaki használ olyan 3rd party toolokat amik megosztását jogilag sem teheti meg - már csuklóból ki vannak zárva. Rajtuk hogy segít ez?


Félreértés ne essék, a saját tulajdonoddal nyilvánvalóan azt teszel amit csak szeretnél, de nekem ez egyszerű képmutatásnak tűnik.

2016. okt. 3. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!