Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Ki milyen webáruházat javasol...

Ki milyen webáruházat javasol csinálni? Opencard verzio az milyen?

Figyelt kérdés
2023. febr. 2. 14:15
 1/3 anonim ***** válasza:
24%

Attól függ, hány terméket szeretnél.

5000 termék alatt nagyon jó választás a WordPress + WooCommerce.

A hátrány, hogy 5000 termék fölött erősebb tárhely vagy VPS ajánlott neki. Technikailag nincs felső korlát (azaz végtelen termék tölthető fel), viszont tárhely oldalon nagyobb RAM és CPU kell (olcsóbb tárhelyeken 5000 termékig jó). Lentebb ajánlok egy témát, amivel pár perc alatt szó szerint egy kész webáruházat kapunk, mindezt teljesen ingyen.

Sokan mondják hátrányként, hogy nem elég biztonságos, ez így nem teljesen igaz (nagyon sok népszerű oldal is WordPress-t használ), a biztonsági problémák túlnyomó része a hozzá nem értésből ered, ezért részletezni fogom lentebb, hogyan kell helyesen beállítani.


Az első, amivel kezdeném, hogy kell telepíteni egy Securtity bővítményt, például ezt: [link]

Fontos, nem elég telepíteni, hanem be is kell kapcsolni a védelmi funkciókat (egyes almenüpontokon belül több fül is van, pl. a tűzfalnál). Érdemes mindent bekapcsolni, a népszerű témákkal és bővítményekkel 99%, hogy nem lesz kompatibilitási probléma. Ha mégis, át kell nézni, melyik beállítás okozza (egyenként ki/bekapcsolni), és csak azt a beállítást nem engedélyezni, ami a hibát okozta, de mint írtam, ez nagyon ritka. A másik fontos dolog, hogy két hetente ellenőrizni és telepíteni kell a biztonsági frissítéseket, nem ajánlom, hogy automatikusra állítsuk, mert ha hiba van, akkor idő, mire reagálunk, míg ha mi telepítjük, azonnal orvosolni tudjuk.

A legtöbb webtárhelyen van biztonsági mentés funkció. Ha olyan tárhelyet veszünk, ami ezt nem tudja (vagy szeretnénk saját mentést), akkor az UpdraftPlus bővítmény a segítségünkre lesz: [link] Én egy külön Google fiókot szoktam regisztrálni ehhez, ami 15 Gb tárhelyet ad ingyen (Google Drive), és ezt összekapcsolom az UpdraftPlus-al, így erre ment és nem foglal el semmit a webtárhelyből.

Ha egy frissítéssel gond van, a mentés egyszerűen visszaállítható, ezért fontos, hogy legyen.


Az egyik leggyakoribb kérdés, hogy fizetős vagy ingyenes témát válasszunk-e. A válasz, attól függ.

Ingyenesben csak megbízhatót válasszunk, olyant, amit rendszeresen frissítenek, különben problémás lehet. Szerencsére van ilyen, a [link] oldalán több ingyenes webáruház téma is letölthető. Előnye, hogy modern, letisztult és tetszetős kinézetű. További előny, hogy a demo tartalom egy gombnyomással importálható (egy az egyben megkapjuk a oldalon szereplő oldalt, amit ezután csak testre kell szabni és feltölteni a termékeinkkel). Hátrány, hogy a prémium témákhoz képest kevesebb beállítási és testreszabási lehetőséget tartalmaz (van prémium verzió, amire később frissíthetünk, ha már kinőte magát az oldal). További hátrányként említhetném, hogy mivel ingyenes (és az egyik, ha nem a legjobb ingyenes kifejezetten webáruház témák ezek), ezért nagyon sokan használják. Ez azt jelenti, hogy ha körbe nézünk az interneten, könnyen találhatunk olyan webáruházat, ami ezt használja. Viszont a vevőt nem az fogja érdekelni, hogy járt-e már a miénkhez hasonló webáruházon, hanem a temékeink és az áraink, meg a termékképek, ezt figyelembe véve nem is olyan rossz választás a Themefreesia.

Komolyabb oldalakhoz viszont már prémium témát ajánlok. Népszerű prémium webáruház téma a Flatsome: [link] Nekem személyes kedvencem a Divi, a HelloWP oldalon több webáruház elrendezés is vásárolható hozzá: [link]

Az általam ajánlott ingyenes és prémium témák megbízhatóak, ezekkel nagyon nem lövünk mellé. Van több is hozzá, ezeknek érdemes utána olvasni, mert nem nem mindegyikhez van frissítés és támogatás.

Hasznos bővítmény a WP sweep, ami törli az adatbázisból a szükségtelen dolgokat és optimalizálja azt: [link] Néhány terméknél nem szükséges telepíteni, de ha sok van és lassulást tapasztalunk, akkor ez sokat segít.

Egy bővítményt ajánlok még, a Loco Translate-t, ami egy fordító, az Angol szövegeket ezzel egyszerűen lefordíthatod, a Google fordító segít benne: [link]

Nagy előnye a WordPressnek, hogy rengeteg leírás és oktató videó van az interneten hozzá, ezért ha valaki rászánja az időt, biztosan el tudja sajátítani a kezelését.


A lényeg, amit fentebb is írtam, hogy ha az ingyenes Themefreesiát válasszuk, és importáljuk a Demo tartalmat, gyakorlatilag egy kész webáruházat kapunk (ami minden szükséges szolgáltatást és beállítást tartalmaz). Csak le kell cseréni a minta termékeket a miénkre, meg pár dolgot lefordítani, és használatra kész. Ez pedig elég erős érv mellette, mivel minimális tudással és utánajárással összehozható a dolog.

2023. febr. 2. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

#1: az 5000 inkább jó 500 :-D

De néha pár csicsás plugin is megeszi az erőforrás felét. :-D

2023. febr. 4. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Az, hogy lassú, több minden okozza, át kellene nézni az érintett weboldalt. Általánosságban pár gyakori hibát tudok leírni.


1. Nem megfelelő webtárhely erőforrások. Van olyan tárhely szolgáltató, ami nem elegendő RAM, CPU vagy I/O erőforrást biztosít. Osztott webtárhely esetén ajánlott minimum 1,5Gb RAM, 2GHz processzor és 10 Mb/S I/O (egyszerűbb céges bemutatkozó weboldalhoz természetesen elég kisebb is). VPS esetén a használt tárhely kezelőpaneltől függően ennek legalább a kétszerese javasolt, mivel ott az operációs rendszer és a webszerver is erőforrásokat használ. A fent írt erőforrású tárhelyen 5000 termékkel probléma nélkül működnie kell egy webáruháznak, és évente 10.000 Ft alatt már kapunk ilyent (én ezt a kategóriát nevezem normálnak, mert vannak ennél jóval magasabb erőforrást biztosító webtárhelyek is). Ha biztosra szeretnénk menni, érdemes WordPress tárhelyet venni (több szolgáltatónál van ilyen, és webáruháznál megér évente pár ezer forintos felárat az, hogy garantáltan elegendő erőforrást fog biztosítani, meg nem lesznek kompatibilitási problémák). Sok tárhely szolgáltató csinálja azt, hogy a nagyobb csomag nagyobb erőforrást is ad. Egy webáruházhoz pedig nem a legkisebb csomag ajánlott, ennek valószínűleg a tárterülete is kevés lenne. Vannak olyan prémium tárhelyek, amik 20.000 vagy több termékkel is hiba nélkül és gyorsan működnek, de ezt inkább meglévő oldal esetén ajánlom (amennyiben kinőte a normál tárhelyet, viszont maradnánk a WordPress mellet). Ha indulás előtt tudjuk, hogy előreláthatólag több mint 5000 termékünk lesz, akkor ne a WordPress-t válasszuk.


2. Túl sok, elavult bővítmények. Nagyon fontos, hogy ne használjunk túl sok bővítményt, illetve csak olyant telepítsünk, amit a szerző rendszeresen frissít. Minden bővítmény elhasznál egy kis erőforrást a tárhelyből (van, amelyik többet, van amelyik kevesebbet). Ha nem frissíti a szerző, az is elképzelhető, hogy az egy WordPress verzióval nem lesz kompatibilis, ez miatt további erőforrásokat használ. Olyan eset is előfordulhat, hogy két bővítmény üti egymást, külön-külön mindkettő hiba nélkül működik, de együtt problémát okoznak. A megoldás, hogy csak a lehető legszükségesebb bővítményeket telepítsük, kizárólag népszerűeket használjunk, és rendszeresen frissítsük azokat. Amit érdemes kerülni, az a statisztikai bővítmények, láttam olyant, ami minden látogatót egyenként naplózott (IP cím, böngésző, látogatás időpontja, megnézett aloldalak, látogatás ideje stb.). Ez azért volt rossz, mert az adatbázis több, mint 90 százalékát tették ki a statisztikai adatok, ami jelentős lassulást okozott az érintett oldalon.

Itt a kérdés az volt, hogy webáruházat szeretne. Ha kifejezetten webáruházhoz való témát használunk, túl sok bővítményre nem is lesz szükség, mert egy ilyen téma integráltan minden szükséges szoltáltatást tartalmaz, ráadásul egy szerzőtől, ezért ütközni sem fog mással. Tehát megfelelő tárhelyen jól fog működni az oldal.


3. Adatbázis "szemetek" takarítása. A WordPress frissítés után szeret biztonsági másolatot készíteni a fájlainkról. Továbbá termék módosítás után is megőrzi az előzményeket. Ezzel egy idő után méretes lesz az adatbázis. Ez a leggyakoribb hiba. Vannak erre takarító és optimalizáló bővítmények, pl. az ingyenes WP Sweep. Ha "nagyobb" verzió frissítés van a WooCommerchez/WordPress-hez, illetve sok terméken módosítottunk, akkor érdemes ezt lefuttatni, pár perc az egész (előtte biztonsági mentést készítsünk az adatbázisról).


4. Nem megfelelő PHP verzió és beállítások. Az is megeshet, hogy túl régi, vagy túl új PHP verziót használunk. Egy PHP verzió három évig támogatott, ebből kettő év alapvető támogatás, egy év pedig biztonsági frissítés. Évente adnak ki új PHP verziót. Én azt szoktam ajánlani, hogy mindig egy PHP verzióval kisebbet használjunk, mint a legújabb. Most, 2023 februárjában a PHP 8.2 a legújabb, tehát PHP 8.1 verziót ajánlok. Azért ezt, mert egy év alatt jó eséllyel az összes használt témához és bővítményhez volt frissítés, amivel felkészítették ehhez a verzióhoz. Ha egy témát vagy bővítményt nem frissítenek több mint egy évig, annál érdemes elgondolkozni a cserén, akkor is, ha működik a legújabb PHP verzióval. Sok tárhelyen a PHP beállítások módosítására is lehetőség van. Érdemes azt is megnézni, hogy az általunk használt témákhoz és bővítményekhez milyen kiterjesztésekre van szükség, és ha valami nincs engedélyezve, azt pipáljuk be. Az alapbeállítás 99%, hogy jó lesz, ritkán szükséges ezen módosítani. Itt viszont az is rossz, ha mindent engedélyezünk (van aki elköveti ezt a hibát), az szintén lassíthatja az oldalt, hiszen olyan kiterjesztéseket is betölt, amire nincs szükségünk.


5. Érdemes gyorsítótár (cache) bővítményt használni. Ha a webszerver támogatja, akkor az ingyenes LiteSpeed cache-t ajánlom. De több alternatíva is van, pl. W3 Total Cache, WP Super Cache, WP-rocket, ezek is nagyon jók. Ezzel nem csak a weboldal betöltési ideje lesz gyorsabb, de mivel csökkenti az adatbázis és PHP lekéréseket, ezért kevesebb RAM-ot, CPU-t és I/O-t fog használni egy-egy látogatáskor az oldal, ezzel duplán gyorsítva azt. Van olyan téma, ami beépített gyorsítótárt is használ, ezzel kapcsolatban érdemes a szerző oldalán utána olvasni, ilyen esetben akár el is hagyhatjuk a külön bővítményt.



Összességében elmondható, hogy egy megfelelően összeállított, megfelelően karban tartott WordPress oldal, egy megfelelő webtárhelyen hiba nélkül működik. Ha valami probléma van, azt adott oldalnál kell keresni, ha a fenti pontok mindegyikén végig megyünk, az esetek túlnyomó többségében orvosolni tudjuk.

Sajnos nagyon sokszor a felhasználó hibájából, ritkább esetben a tárhelyszolgáltató hibájából lassú az oldal.

2023. febr. 4. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!