Kezdőoldal » Szexualitás » Fogamzásgátlás » Egyesek tényleg ész nélkül...

Figyelem! A Szexualitás kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Egyesek tényleg ész nélkül okoskodnak a védekezéssel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Gondolok itt olyan marhaságokra, hogy a gumi nem biztonságos vagy hogy a fogamzásgátló beállítja a menstruációt..


Sok ilyen választ olvastam már, legutóbb konkrétan 77%-os válaszoló agymenései kapcsán jutott eszembe:


https://www.gyakorikerdesek.hu/csaladi-kapcsolatok__szulo-gy..



2018. febr. 25. 12:19
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
77%
Hát, ne csak védekezéssel kapcsolatban van ez, hanem minden témában:D Gondolom ezek az eberek azt gondolják, hogy értenek hozzá, csak marhára nem. Én is olyanokat olvasok, hogy fogom a fejem tőle, és ha kijavítod, még leállnak vitatkozni.
2018. febr. 25. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
84%

Az óvszer sem biztosít 100%-os védelmet. Ha kiszakad, lehet szaladni a 72 órás tablettáért, ami egy jó adag hormonlöket. Ehhez képest a tabletta kismiska. Viszont az sem biztosít 100%-os védelmet. És a pesszárium se, se az injekció, vagy gyűrű, vagy spirál, pláne nem a megszakítós vagy a naptármódszer.


Nem volt az a 77%-os válaszadó annyira "agyament".

2018. febr. 25. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
65%

Fú, de fel tudnak idegesíteni "a fogamzásgátló beállítja a menstruációt" jellegű kijelentések. Sokan egyáltalán nincsenek tisztában azzal, hogyan is működik, csak annyit tudnak, hogy 28 napra pontos lesz a vérzésük.

Igen, a másik dolog, amivel ki lehet kergetni a világból, ha a megvonásos vérzést menstruációnak hívja az illető. :D

Érdekes, életem során minimum 300-400 gumit elhasználtam már, de egy sem szakadt ki. Talán azért, mert minden aktus során be tudtam tartani a használati utasítás összes pontját.

Na de hogy a kérdésre is válaszoljak, igen, sajnos sokan okosodnak ész nélkül a szexualitás témakörben (is).

2018. febr. 25. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:
90%

Első vagyok. Egyébként az a véglet sem teljesen normális, amit itt egyesek a fogamzásgátlóval kapcsolatban nyomnak.

Fel kellene fogni, hogy a fogamzásgátló egy gyógyszer, aminek rengeteg előnye van (és nem csupán annyi, hogy "szabadabb a szex"), de mint minden gyógyszernek, lehetnek mellékhatásai és szövődményei.

Nem kell mindenkit agyatlanul rá- vagy lebeszélni róla, hanem megfelelő felvilágosítást kell nyújtani az előnyökről és a hátrányokról, mindezt személyesen az adott nőre (hiszen az egészségi állapot, szedett gyógyszerek eléggé befolyásolják, hogy javasolt-e szedni vagy sem), és a NŐNEK választani, hogy vállalja-e ennek tükrében vagy sem.


Nem kell olyanokat hazudni, hogy minden gondját megoldja a fogamzásgátló, de olyat se, hogy tönkreteszi az életét, mert mind a kettő erős túlzás.

2018. febr. 25. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
59%

Azért azt is ismerjük el, hogy hazánkban szerintem egész korrekt a szexuális felvilágosítás (legalábbis nálunk az volt), de akkor is csak egy alap tájékoztatást kaptunk, azon túl úgymond magára van utalva az ember.


Nem tudom hibáztatni azokat a tizenéveseket, akik már szexuális életet élnek. Ugyan már, voltunk mi is abban a korban. A gond hol is kezdődik? A szülők hozzáállásán. Mert tiltja, hogy a gyerek szexeljen, mert akkor így üti agyon és úgy elküldi a partnert a búsba - hát akkor az a 16 éves mit fog csinálni, ha kételyei támadnak a fogamzásgátlással kapcsolatban? Megy az esze után, és minimális tudással megveszi az óvszert. Elég annyi, hogy nem találja el a méretet, vagy egy kicsit is rosszul helyezi fel, máris nő a sérülés/kiszakadás veszélye. Plusz zsebpénzből finanszírozni elég húzós úgy, ha anyuka-apuka nem tudhatja meg, hogy az utód már nem csak kártyázik este a barátjával. Az első alkalmaknak nem arról kéne szólni, hogy szerencsétlen tapasztalatlan gyerekek azon görcsölnek, vajon mikor lesz ebből baj.

Ehhez képest pénztárcabarát a tabletta, mint 1000+ forint 3 db óvszerért.


Egyik oldalt se pártolom, mindenki maga dönti el, hogy védekezik - tagadhatatlan, hogy a fiataloknak felelősséget kell vállalni azért, amit tesznek. De hiába használt el már 300 óvszert a szomszéd, az nekik nem fog segíteni tisztázni a kételyeket.


És még annyit, hogy kapaszkodj, mert az orvosok nem csak a fogamzásgátlószerek felírásáért fogadnak el pénzt. Bármely egyéb gyógyszert, amiért csúszik egy kis plusz a zsebébe, azt felírja. Ezen fennakadni felesleges.


A fogamzásgátló tabletta sem az ördög műve, mint ahogy a 90%-os válaszoló állította be. Aki - van egy olyan érzésem - Te vagy, kérdező.

2018. febr. 25. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:
88%

Ez a felvilágosítás, védekezés kérdés eléggé összetett probléma.

Én magam elég korán kezdtem szexuális életet élni (15 évesen). Ennek ellenére soha eszembe nem jutott volna védekezés nélkül nekiállni a dolognak, és ilyen a partnerem fejében sem fordult meg. Tökéletesen alapvető dolog volt mind a kettőnk számára, hogy veszünk gumit és használjuk is. 10 éven keresztül védekeztem óvszerrel, soha nem történt baleset, soha nem csináltuk anélkül és -gondolom nem túl meglepő- nem kívánt terhességem sem lett.

A szüleim időben megadták a kellő felvilágosítást, amikor partnerem lett, akkor pedig nem tiltottak tőle, hiszen tisztában voltak vele, hogy ha annyira szexelni akarok, úgy is megoldom valahogy. Tudom, hogy ha bármikor kértem volna pénzt óvszerre, adtak volna.


Mindig saját magamból indultam ki, így sosem bírtam megérteni, hogy fiatalon miért nem jó valakinek a gumi, miért kell feleslegesen terhelni a szervezetet a tablettával, azt meg pláne nem értettem, hogy miért szexelnek védekezés nélkül az emberek.

Nekem ezek annyira alapvető dolgok voltak, hogy képtelen voltam megérteni, hogy nem mindenki ilyen.


Most szülész-nőgyógyász rezidensként dolgozom, rengeteg fiatallal, idősebbel, értelmiségivel és kevésbé értelmes emberrel találkozom a munkám során.

És kénytelen vagyok felismerni azt, hogy:

- nem mindenkinek van 120-as IQ-ja (a magyar emberek igen jelentős része funkcionális analfabéta, azaz nem érti meg azt, amit olvas)

- nem mindenkinek vannak olyan szülei, mint nekem

- nem mindenki van olyan anyagi helyzetben, mint én

- nem mindenkinek olyan a partnere, mint az enyém


Hiába mondod egy 16 éves lánynak, hogy gumit kell használni, mert ilyen fiatalon az a legelőnyösebb neki (nincs mellékhatása, megbízható), ha:

- nem tudja megvenni, mert nincs keresete, a szülei meg elhajtják azzal, hogy ne szexeljen

- a partnere nem hajlandó felvenni. (És persze, magyarázhatod neki, hogy az ilyen esetben keressen normális pasit, de 16 éves, halál szerelmes, ha a pasi azt mondja neki, hogy csinálják gumi nélkül vagy elhagyja, akkor simán bevállalja inkább gumi nélkül)

- Hajlandó használni, ne annyira béna szerencsétlen, hogy minden második kiszakad.


Amikor valamilyen fogamzásgátló módszer választunk vagy javaslunk, akkor nagyon sok tényezőt figyelembe kell venni. És sajnos szerintem pont a megfelelő tanácsadás nem működik igazán jól, mert az egészségügyi ellátásban erre nincs idő.

És persze, igazad van abban, hogy a gumi elég megbízható, ha véletlen kiszakad, még mindig van mit tenni, elérhető bárhol és még csak káros hatása sincsen, de ha valakinek a párja nem képes felhúzni és aztán minden héten esemény utániért jön, vagy ne adj isten félévente abortuszra, akkor igen is meg kell gondolni, hogy a nyilvánvaló kockázatai ellenére inkább írjunk neki tablettát.


Vagy pl. én nem igazán szoktam javasolni az injekciós fogamzásgátlást, mert nem igazán tartom jónak a lehetséges mellékhatásai miatt. De van egy csomó előnye is: szinte bombabiztos, nagyon olcsó (kb. 3 havonta 3 ezer forint), nem kell vele sokat foglalkozni (3 havonta egy db injekció), hosszabb távon alkalmazható.

Tehát ha bejön mondjuk abortuszra egy nő, akinek már van 3 gyereke, emellett ez lesz a 6. abortusza, amiért szoc. alapon csak a félárat fizeti, akkor neki igen is fogom javasolni az injekciót. Mert hiába lehetnek mellékhatásai, még akkor is jobban jár, mintha még 5 kaparásra eljön és esetleg kilyukasztjuk a méhét.


A fogamzásgátlást nem lehet fekete-fehéren nézni. Nagyon nagy szükség lenne tényleg egyénre szabott választásnak, csak a mai rendszerben ez nehezen valósítható meg.

(Egyik nap kiszámoltam, hogy ott, ahol dolgozom, a jelenlegi betegforgalom mellett mennyi idő jut egy betegre: 8 PERC! És ebben benne van a vetkőzés, vizsgálat, öltözés, konzultáció. Mire elég 8 perc? Semmire. És ebben nincs benne, hogy az orvos néha eszik, iszik, WC-re megy, el kell rohannia műtőbe stb.)


A sulikban lévő szexuális felvilágosítás pedig harmat gyenge, ahogy a biológia oktatás is. A lányoknak fogalmuk sincs a ciklusról, nem értik, miért fontos tudniuk, hogy mikor volt az utolsó vérzésük (néha szabályosan meglepődnek, mikor megkérdem tőlük...), fogalmuk sincs arról, hogy hogy működik a női szervezet, mikor és hogyan lehet teherbe esni stb.

És ha van is valamiféle felvilágosítás, az ált. annyiról szokott szólni, hogy mindenféle nemi betegséggel riogatják az embereket, meg 1 mondatban felsorolnak pár védekezési lehetőséget és helló. Ez nem felvilágosítás...


Ahhoz pedig, hogy az orvos azért ír fel xy tablettát, mert a gyógyszercég fizet neki:

Majdnem az összes forgalomban lévő fogamzásgátló olyan, hogy több cég is gyártja. Mondok egy példát:

20 mikrogramm etinil-ösztradiolt és 75 mikrogramm gesztodént tartalmazó tablettából egészen konkrétan 11 (!!!!) féle van a piacon.

Gyártja a Richter, az Actavis, a Mediner, az Aramis Pharma, a Pfizer, a Sandoz, a Bayer, a Q-Pharma, az EGIS, a Teva és a PharmaSwiss.


Ugyan hagy kérdezzem már meg, ha én orvosként úgy gondolom, hogy a páciensnek ez a hormonösszetétel megfelelő lehet, akkor a páciensnek nem halálosan mindegy, hogy melyiket írom fel?

De. Én pedig azért fogom pl. a 11 közül épp a Richteres terméket írni, mert:

1. Magyarországi központú cég, azaz valamilyen szinten a gazdaságot támogatom vele.

2. Az egyetlen olyan cég, aki hozzám -mint rezidens és nem szakorvos- küld gyógyszerlátogatót, aki mondjuk hoz nekem szakmai kiadványokat, szervez szakmai rendezvényeket, amiken részt vehetek. A közhiedelemmel ellentétben természetesen nem ad pénzt, de nyilván ezek révén pluszhoz jutok.


Azt már csak mellékesen jegyzem meg, hogy a gyógyszertárban (ha nincs kifejezetten tiltva a recepten, márpedig nem szoktuk bejelölni a nem helyettesíthető kategóriát) kiadhatnak más cég által gyártott, de teljesen ugyanolyan összetételű tablettát.

Azaz ha én felírom a Lindynett 20-at, de nincs a patikában vagy a beteg közli, hogy ő a legolcsóbb ilyen készítményt szeretné, akkor a legolcsóbbat fogják neki kiadni.


Tehát úgy gondolom, hogy attól, hogy az általam teljesen mindegy milyen okból preferált gyógyszercég termékét írom fel, nem fogom megkárosítani a beteget.


Tehát ez a gyógyszercéges téma max. úgy jön elő, hogy ha van választék, akkor a preferált cég gyógyszerét választom. De nem fogok mondjuk egy 48 éves, hypertoniás, kövér nőnek tablettát felírni csak azért, hogy nőjön az xy cég fogyasztása. Mert szakmailag inkorrekt.


Sőt, ha olyan tablettát tartok megfelelőnek, ami a preferált cég palettáján nincs, akkor attól még fel fogom írni.

2018. febr. 25. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 A kérdező kommentje:

83%-os: Én sem állítom, hogy van 100%-os védelem. A gumi is kiszakadhat, de akkor azt legalább észreveszik, nem úgy mint a fogamzásgátlónál (ami folyamatos hormonadagolás).

Én ezen a kijelentésen akadtam ki:

"Kb minden második lány és srác ismerősöm járt már pórul gumival. "

Azért ez nem annyira általános jelenség, hogy havonta kiszakad a gumi, vagy ha igen, akkor utána kellene nézniük, hogy hogyan kell rendesen használni.

Mégis milyen előnyöket? Nem állítja be a menstruációt, szedés alatt ugyan enyhítheti a görcsöket, de az abbahagyása után ugyanúgy visszatérhet, sőt a vérzés még rendszertelenebb lehet. Nagyobb lesz a melled? Ez is ideiglenes.. Tudsz esetleg olyan előnyt mondani, ami nem tart csak ideig óráig, és tényleg az egészséget szolgálja?

A "NŐNEK választani"->Ez szép és jó, csak mint láthatod, sokan nincsenek tisztában a kockázatokkal, és az sem segít, ha olyanok világosítják fel, akik szerint a fogamzásgátló beállítja a menstruációt..

De, igenis vannak, akiknek megkeserítette az életét, ez nem hazugság.

Szerinted korrekt a szexuális felvilágosítás? Amikor itt gyakorin minden 2. kérdés arról szól, hogy lehetek-e terhes? Ha valaki "hülye" a gumihoz, akkor a fogamzásgátlóhoz meg pláne az! Nem cukorka, hogy kénye-kedvükre kapkodják be, ha valaki a guminak sem tud utána nézni, akkor gyógyszeren egyáltalán nem kéne gondolkodnia, hiszen az nagyobb felelősség, mert nem csak a teherbeesés kockáztatja, hanem az egészségét, hiszen azt nem tagadhatod, hogy vannak kockázatok.

2018. febr. 25. 13:56
 8/34 A kérdező kommentje:

Arra reagálva pedig, hogy a fogamzásgátló olcsóbb. Szerinted, ha valaki a gumi árát képtelen kigazdálkodni, akkor hogy fogja a 3 havi fogamzásgátlót kiváltani?

Az meg, hogy a párja nem akar gumit húzni, akkor nem védekezési módot, hanem párt kell cserélni! Nem azt kell erősíteni a lányokban, hogy mindenben vessék alá magukat a barátjuk akaratának, hanem, hogy önálló döntéseket hozzanak, saját szabad akaratukból!

Ha meg béna a srác, akkor gyakoroljon, akár egyedül is. Vagy úgy gondolod, hogy egész életében ki tudja kerülni a gumit? És ha új kapcsolata lesz? Vagy egyéjszakás kalandja? Akkor mit csinál? Közli, hogy bocs, de béna vagyok a gumihoz? Ha talál is olyan csajt, aki belemegy, akkor így nagyon hamar a nemibeteg-gondozóban találhatja magát!

2018. febr. 25. 14:14
 9/34 anonim ***** válasza:
80%

#7-8

Minden szavaddal egyetértek.

2018. febr. 25. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
68%

Ne haragudj, de úgy csinálsz, mintha semmit nem fogtál volna fel abból, amit írtam.


" Tudsz esetleg olyan előnyt mondani, ami nem tart csak ideig óráig, és tényleg az egészséget szolgálja? "

Igen, tudok. Csökkenti a petefészekrák és az endometriumrák kialakulásának kockázatát. Vagy pl. ha valakinek annyira erős a vérzése, hogy vérszegény lesz miatta, azon is segít. (Nyilván nem oki kezelés, és persze, első körben az okot kell kezelni). Endometriosisban is jó lehet, bár arra még jobb, ha speciálisan endometriosisra kifejlesztett gyógyszert szed.


"A "NŐNEK választani"->Ez szép és jó, csak mint láthatod, sokan nincsenek tisztában a kockázatokkal, és az sem segít, ha olyanok világosítják fel, akik szerint a fogamzásgátló beállítja a menstruációt.."

Ha nem tűn volna fel, végig arról beszéltem, hogy vannak előnyei és kockázatai, szövődményei és egyénileg kell mérlegelni, hogy megéri-e a kockázatot vagy sem.

Az sem normális, ha azt állítják, hogy beállítja a menzeszt meg a világ legjobb dolga a fogamzásgátló, de a másik véglet sem normális, amit itt szoktak lenyomni.


"De, igenis vannak, akiknek megkeserítette az életét, ez nem hazugság."

Nem mondtam, hogy ilyen nem létezi. Azt mondtam, hogy nem kellene úgy beállítani, mintha minden egyes nőnek tönkretenné az életét.


"Szerinted korrekt a szexuális felvilágosítás?"

Végül is csak fél oldalon keresztül ecseteltem, hogy pont a felvilágosítással van a baj.


"Arra reagálva pedig, hogy a fogamzásgátló olcsóbb. Szerinted, ha valaki a gumi árát képtelen kigazdálkodni, akkor hogy fogja a 3 havi fogamzásgátlót kiváltani? "

Ezt nem én írtam, de azért reagálok. 12 db óvszer a megbízhatóbb márkából 2700 forint. Ez értelemszerűen 12 aktusra elég.

Fogamzásgátlót lehet találni 4500 forinttól (3 havi adagot!!!), azzal pedig nyilván annyit szexel, amennyit akar. Persze, ha valaki havi 2-szer szexel, annak marhára nem olcsóbb a tabletta, de annak, aki rendszeresen, legalább heti 2-3 alkalommal él nemi életet, annak igen is az.



"Nem azt kell erősíteni a lányokban, hogy mindenben vessék alá magukat a barátjuk akaratának, hanem, hogy önálló döntéseket hozzanak, saját szabad akaratukból! "

Erősíti a fene. Nyilván én is megmondom vagy megmondanám a gyermekemnek, hogy olyan pasival nem kell kezdeni, pláne nem lefeküdni, aki ennyire nem képes. De mintha nem tudnád, hogy azért a tinikkel nem ennyire egyszerű. Hiába veszed meg neki a csomag kotont, ha cseszi használni.


"Ha meg béna a srác, akkor gyakoroljon, akár egyedül is."

Ezzel egyet értek. Ha olyan kérdésre akadok az oldalon, hogy "gumival nem megy", akkor nekem sem az az első válaszom, hogy "szedess a nőddel tablettát". Hanem leírom, hogy hozzá kell szokni, gyakorolni kell egyedül stb.


Ne haragudj, de tényleg olyan, mintha totál értetlen lennél. Még egyszer leírom összefoglalva, hátha világosabb lesz:

1. Elég nagy hibák vannak a szexuális felvilágosításban.

2. A védekezést mindig személyre (oll. "párra") szabottan kellene javasolni, alkalmazni.


Szép dolog, hogy a gumi biztonságos, elérhető, nincsenek kockázatai, de ha valaki nem hajlandó használni, akkor mi van? Ha valaki nőként azt mondja, hogy ő inkább bevállalja a tabletta lehetséges mellékhatásait és szövődményeit, akkor lelke rajta. Az ő teste, ha ő tablettával akar védekezni, védekezzen azzal. Az orvosnak ebben nyilván az lenne a szerepe, hogy kiszűrje azokat, akiknek -akármennyire is akar- nem javasolt a szedése, valamint megfelelő felvilágosítást adjon a lehetséges kockázatairól és a szövődményeiről is.


Az egyoldalú felvilágosítás MINDKÉT irányból káros. Az, hogy a tablettát valaki az ördög találmányának állítja be és az mondja, hogy minden egyes nő megnyomorodik miatta, az pont annyira hazugság, mintha valaki azt állítja, hogy minden egyes nőnek tablettát kellene szednie, mert az a tökéletes védekezési módszer.

2018. febr. 25. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!