Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Melyik iskolák indítanak...

Melyik iskolák indítanak forgatókönyvíró szakot?

Figyelt kérdés
Tudom-tudom, google. Kerestem is, de valahigy mindig belezavarodtam. Lehet, hogy nincs is ilyen szakirány csak én vagyok hülye ahhoz hogy felfogjam? :D Írjon valaki, aki okos a témában, köszi. (Kérlek valótlan információ leírásához senki ne vegye a fáradtságot)

2020. ápr. 21. 20:34
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az ELTE szabad bölcsészet szakának a filmes szakirányán már nemcsak filmelméletet tanítanak, hanem gyakorlati ismereteket is. Ha minden igaz, éppen e kettő között lehet majd választani a későbbi szakosodáskor.

Továbbá ott a Werkakadémia is.

2020. ápr. 21. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
68%
A kulcs az, hogy ehhez nem kell végzettség. Véna kell meg egy nagyon jó ötlet amit ki tudsz annyira dolgozni hogy felkeltse egy stúdió figyelmét. Ha kreatív vagy és belefekteted az időt, akkor végzettség nélkül is révbe érhetsz, ha meg nem, akkor úgyse mész vele semmire hiába végzel el bármilyen szakot.
2020. ápr. 21. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Részben igaz, amit írsz, kedves második, ám egy iskolában gyorsan megtanítják azokat a fogásokat és nézői/megbízói elvárásokat is, amikre magától vagy autodidakta módon csak sok idő alatt vagy sose jönne rá az ember. Persze rá is lehet érezni valamire, esetleg valami olyan újat alkotni, ami aztán kasszasiker lesz, azonban erre azért manapság évtizedenként van egy-egy példa.
2020. ápr. 21. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Második, szerintem ez mondjuk a 60%a a végeredménynek, hogy én egyszer ténylegesen forgatókönyvíróként dolgozzak. Viszont amiket nem tudok, azt valahonnan meg kell tanulnom. És ha lehetséges, akkor szereznék hozzá diplomát is, hogy ne csak álmodozó művészként rohangáljak a világban, hanem legyen háttértudásom is. Azt pedig szerintem jobb ha iskolában szerzem meg. Nem a legkönnyebb utat akarom választani, szívesen tanulnék hozzá éveket, ezért is tettem fel a kérdést. Ezek mellett nyilván (én azt gondolom hogy ) van hozzá tehetségem, máskülönben gépészmérnöknek mennék (nem).
2020. ápr. 22. 00:30
 5/7 A kérdező kommentje:
Azért köszi a válaszokat :)
2020. ápr. 22. 00:36
 6/7 A kérdező kommentje:
Ja, második amiről beszélsz az a regényírás, ami tényleg így működik, hogy vagy jól megy vagy nem (nyilván sokat kell hozzá olvasni) de az hogy hogyan, milyen programot kell használni egy forgatókönyvhöz, vagy hogyan kell összerakni, azokra nem jössz rá magadtól. Továbbá szerintem azért filmes alap tudásra is szükségem lenne, mert nem mindegy mit mikor hová ír az ember.
2020. ápr. 22. 00:41
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

#2: Eléggé naiv és komolytalan kijelentés az, hogy bármilyen szakmát el lehet úgy sajátítani, hogy "nem kell hozzá végzettség, csak véna és idő"... Tehát ha én mondjuk villanyszerelő szeretnék lenni, akkor csak úgy mindenféle előképzettség nélkül, "vénából" elkezdem kivésni a falat, megépíteni a kábelcsatornát, behúzni a kábelt, megkötni a dobozt, aztán ha van érzékem hozzá, akkor idővel úgyis sikerül? Sajnos ez nem így működik. Ha így működne, akkor nem lenne szükség szakemberekre, egyszerűen megkérhetünk bárkit, akinek "benne van a vérében"...


Egy forgatókönyvnek alapvető stilisztikai és formai kritériumoknak kell megfelelnie. Ezeket az alapokat természetesen meg lehet tanulni mondjuk online anyagokból, kurzusokból... De ettől függetlenül a rutint ugyanúgy el kell sajátítani, mint bármilyen más szakmában.


A forgatókönyvírásnak is eleve van egy folyamata. Ahogy mondjuk a villanyszerelésnél sem kezded el ész nélkül behúzni a kábelt, hanem előtte megtervezed a nyomvonalat, úgy a forgatókönyvírásnak is meg vannak a maga lépései. Először is megírjuk a rövid, max 1-2 oldalas szinopszist, ami a történet gerincét tartalmazza, ez adja a forgatókönyv alapját (egyébként még ez előtt van még az úgynevezett "logline", amikor egy mondatban foglaljuk össze a mondanivalót). Ha kész a szinopszis, akkor az alapján megírjuk az úgynevezett treatmentet", ami már jelenetekre bontja a történetet. Utána ez alapján elkészül az irodalmi forgatókönyv, majd a technikai forgatókönyv. Utána a forgatási terv, snittlista, stb, stb, stb... Tehát, ahogy láthatod, borzasztóan sok lépésből áll egy forgatókönyv megírása. És mindez nem megy csupán "vénából"... Baromi sok gyakorlatot, szakmai tapasztalatot és utánajárást igényel.


Hogy a kérdezőnek is válaszoljak: A Filmművészeti főiskolán szokott indulni forgatókönyvíró szak, illetve a Metropolitan Egyetemen (anno BKF) is indítanak mozgóképes képzéseket. Szerintem ezeknek érdemes utána járni. De talán a legjobb tanács, amit adhatok, hogy kezdj el filmezni! Bármit! Egy hasonló kérdés alatt, adtam erre bővebb választ, ha gondolod, olvasd el! Belinkelem:


https://www.gyakorikerdesek.hu/szorakozas__filmek-sorozatok_..

2020. ápr. 22. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!