Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Mi a különbség a Star Trekben...

Mi a különbség a Star Trekben szereplő szubtér, és a Star Warsban szereplő hiperűr között? Mint ha Star Trekben lassabak lennének a hajók. A Voyagernek 75 évet kellett volna utaznia, hogy hazatérjen.

Figyelt kérdés

2021. jún. 9. 16:19
1 2 3 4
 21/32 Mojjo ***** válasza:
39%
@20: Nem menne 10 óra alatt sem, ugyanis az egész zagyvaság :) Semennyi idő alatt nem lesz értelmes, kerek egész belőle.
2021. júl. 10. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 Tom Benko ***** válasza:
90%
@18: Hú, tudsz adni eljárást egy nyílt valós intervallum szuprémumának kijelölésére? Nos, a Star Trek enciklopédiája szerint a warp speed fénynél gyorsabb mozgást tesz lehetővé. Ezt igényli például a (tudományosan teljesen korrekt) Picard-manőver is. Hogy az időszinkronizáció is megmaradhasson, kellett kitalálni egy "szubtér" nevű entitást, hogy az űrhajók tényleges mozgása abban történjen, így a relativitáselmélet néhány buktatója kikerülhetővé váljon.
2021. júl. 12. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
Nos azért állapítottam meg eztt mivel ha megnézed ahogy fent is leírtam a hiperűrben sokkalta gyorsabban haladsz mint a szubtérben
2021. júl. 12. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:

De csak hogy értehtőbb legyen a hiperűr fogalma


A hipertér (vagy hiperűr) a valós térrel párhuzamosan létező dimenzió , melyben az elérhető legkisebb sebesség a fénysebesség volt. A tudósok sem ismerték teljesen; egyesek párhuzamos univerzumnak, az űr egy dimenziójának vagy a fizikai létezés egy formájának tekintették, mások egyszerűen annak a térnek tartották, ami csak a fénysebességnél gyorsabb utazásnál látható.


A barion részecskék általában engedelmeskednek a relativitáselméletben lefektett törvényeknek: tömegük fokozatosan növekszik, ahogy megközelítik a fénysebességet, de nem tudják elérni, mivel egyre több és több energia szükségeltetik hozzá. Ezzel ellentétben a tachionok csak a fény sebességénél gyorsabban mozoghattak. A hiperhajtóművek lehetővé tették, hogy az űrhajók átlépjék a fénysebesség határát és akár több ezerszer nagyobb sebességel haladjanak, mint a fény.

2021. júl. 12. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 Mojjo ***** válasza:
100%

@24: Az a balszerencséd, hogy sem én, sem Tom Benko nem a sci-fi filmekből tanultuk a fizikát :)


Nem tudom van-e értelme elkezdeni kivesézni ezt az egészet. Személyes véleményem szerint egy jó történetnél amúgy sem az számít, mennyire felel meg a köré kanyarított "fizika" a valóságnak. Én kifejezetten nagyon szeretem a Star Warst (pontosabban az első hat filmet, meg a Zsivány Egyest + régebben rommájatszottam a KOTOR 1-2-t), de a hiperűr egy totál katasztrófa maszlag tudományos tekintetben, ellenben a Star Trekes warp drive doktori disszertációt ihletett, elméleti kutatások kapcsolódnak hozzá, sőt a NASA jelenleg is vizsgálja a koncepciót. Nagyooon nem egy súlycsoport: az egyik egy mese, a másik egy komolyan vehető elképzelés. Már az utazás fizikai mibenlétét illetően.


Ami a #24-ben szereplő szöveget illeti, a barionok kvark-tripletből felépülő részecskék, konkrétan az atommagot alkotó nukleonok és azoknál nehezebb hiperonok gyűjtőneve. Nem általában, hanem mindig engedelmeskednek a relativitáselméletben lefektetett törvényeknek. Ugyanakkor egy ember, egy űrhajó, egy tál somlói galuska stb stb bőven nem csak barionokból áll: pl az ezeket alkotó atomok részei kapásból az elektronok, amik nem barionok. Mégsem mennek fénysebességnél gyorsabban. Illetve van a tardionoknak még jópár családja :)

A tachionok - dobpergés - szintén engedelmeskednek a relativitáselmélet törvényeinek. Sőt, maga a relativitáselmélet jósolja meg a létüket. Valóban nem tudnak fénysebesség alá lassulni, plusz van még egy érdekes tulajdonságuk: tömegük mérőszáma nem valós szám, hanem pusztán képzetes szám, azaz olyan komplex szám, aminek valós tagja nulla*. Nem igazán tiszta, hogy ilyen a valóságban létezhet-e**, de hogy az űrhajós, az űrhajó meg a somlói galuska nem ilyen, az tuti.

Fun fact: a tachionok igen érdekes világvonalat futnak be. Konkrétan visszafelé haladnak az időben. Nem tudom, hogyan jöttek ide, de ha bármi közük van bármihez, az nem frankó.


A hiperűr meg továbbra is csak egy tartalom nélküli maszlag. Egy kibúvó, hogy ne kelljen túlmagyarázni a dolgokat. És valóban nem is kell amúgy. Csak épp ha ezen szempont alapján akarunk valamiért összehasonlítani alkotásokat, akkor csúnyán elvérzik.


* = bár némi kétséges fizikai tartalmú matematikai varázslással a képzetes számok elkerülhetőek


** = már ami a "valós" részecskéket illeti. Bizonyos erőközvetítő virtuális részecskéknél előfordulhat képzetes tőmeg, de ez más történet.

2021. júl. 13. 02:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:
22%
Azt viszont nem vette senki figyelembe hogy a star wars galaxisa több mint biztos hogy nem ebbe az univerumba játszódik tekintettel arra hogy emberek léteznek ott így lehet hogy a fizika törvényei is mások és ha star warsul szeretnénk megmondani pl azt hogy miért van hang az űrben és miért látszik a robbanás hát azért mert másik univerzum más fizika ha nem a filmes magyarázathoz ragaszkodunk
2021. okt. 30. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 Tom Benko ***** válasza:

@26: Ezzel tulajdonképpen azt mondtad, hogy maga a kérdés is értelmetlen.

Amúgy sok fizikai törvény tiszta matematika (általános relativitáselmélet -> geometria, kvantumfizika -> operátorok, valszám), amikben a paramétereket próbáljuk meghatározni. Tehát egy másik univerzumban is hasonlóak a fizika törvényei, legfeljebb egyes állandók mások. Már ha egyáltalán van értelme ennek.

2021. nov. 1. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
93%

Mert ugyebár a Star Treket senki nem ismeri és tudományosan senki nem veszi komolyan...

[link]


Ezért hivatkoznak rá a NASA űrhajósai és egyéb kutatói rendszeresen inspirációként, ami sokukat elindította az űrkutatás felé. Egyesek még Star Trek relikviákat is visznek magukkal az űrutazásukra, volt aki meg maga kérte, hogy szerepelhessen a sorozatban, miután visszajött az űrből.

Na meg űrsiklót se Star Wars űrhajóról neveztek el, bár akkor még nem is volt Star Wars, de erre később sem került soha sor.


Egyébként nincs értelme ennek a méricskélésnek. Mindkét sorozatnak nagyon sok jó és rossz tulajdonsága van egyaránt - és mindkettőnek sokat ártott JJ Abrams ténykedése az utóbbi időben...

2021. nov. 16. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:
22%
28# azt viszont így hozzá fűzném hogy azt nen tudtad hogy az sw adta meg a mentőkabin ötletét, az ion hajtómű az is létezik amit a tie-vadąszok használtak a filmben stb stb stb szóval ezt nem mondhatod
2021. nov. 16. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 Mojjo ***** válasza:
81%

@28: "és mindkettőnek sokat ártott JJ Abrams ténykedése az utóbbi időben..."

Ez sajnálatosan nagyon igaz. Pluszban Kathleen Kennedy a SW-nál és Alex Kurtzman a ST-nél gondoskodott róla, hogy egy halom bűzölgő szemét legyen mindkét jól felépített univerzumból.


@29: "azt nen tudtad hogy az sw adta meg a mentőkabin ötletét"

Ja, én sem tudtam, hogy az emberiség nem találta fel a mentőcsónakot egy egész kicsit a SW előtt már...

2021. nov. 16. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!