Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Mi a véleményetek a Dexter...

Mi a véleményetek a Dexter New Blood 1. évad végéről?

Figyelt kérdés

!SPOILER!

Ugye az történt, hogy meghalt a főszereplőnk, Dexter. Egy ideig reméltem, hogy meggondolja magát Harrison, vagy ez csak valami álom, de nem :/. Szívesebben láttam volna egy izgalmas folytatást arról, hogy folyamatosan menekülnek, olyan országokba ahol nincs kiadatás, el tudnak bújni, gyilkolnak, aztán van egy ennél sokkal romantikusabb vég, ahol Dexter valami véletlen folytán hal meg, utalva ezzel arra, hogy az élet egyáltalán nem olyan, mint egy film, sokkal több a véletlenszerű, váratlan dolog, apró nüanszok alakítják a sorsot. Így is lett volna teljes a történet, mert miközben mentek a záróképek, azon gondolkodtam, hogy amit bemutat a sorozat, az arra mutat rá, hogy milyen érdekes is az élet. Ha 1973. október 2.-án a három gyilkos nem a szemük láttára öli meg Dexterék anyját, csak annyit kellett volna tenni, hogy kicsukják a srácokat, bármi, akkor az egész történet meg se születik, nincs Dexterben, sem a Brianben ez a sötét vágy. Szóval úgy gondolom, hogy ez az amcsis, nyer az igazságszolgáltatás és a gyilkos nem úszhatja meg, mert a gyilkosság az akkor is gyilkosság dolog helyett, amit legalább valamennyire kikerültek, lehetett volna egy ilyen teljesen életszerű és hétköznapi lezárása.


Én nem érzem jogosnak, hogy Dextert negatív szereplőnek ítéljük meg. 3 évesen megölték az anyját, majd a nevelő apja meg se próbálta lenevelni a gyilkolásról, sőt, egy gyilkológépet képzett belőle. Naívnak érzem ezt is, hogy "mert az ártatlan áldozatok akiket maga után hagyott Dexter", amit a bemutatott villanóképekkel is sugalltak a végén. 7 embert mutattak. Rita lehet Dexter miatt halt meg, de Trinity ölte meg, aki további nőket ölt volna meg, ha Dexter nem intézkedik. Esetleg az merülhet fel, hogy Dexter ilyenkor együttműködhetett volna a rendőrséggel és feladhatta volna Trinity-t, de valahol nem mindegy, lehet akkor később találnak ellene perdöntő bizonyítékot és ugyanúgy öl még tovább, Miamiba meg villamosszékbe végezte volna ígyis-úgyis. Harryt is megmutatják, amit nem is értek igazán, mert ő tette ilyenné Dextert, aztán magával végzett, mi felelőssége van ebben Dexternek? Még mutatnak öt rendőrt, ugye Laguerta, Doakes, Deb, Logan, Lundy, ez már jogosabb, sajnos nem is emlékszem mindre, hogy pontosan mekkora szerepe volt ezekben Dexternek, de ha szigorúan számtani síkon értelmezzük, akkor is, ahány ember halálát megelőzte Dexter... persze egy rendőr is megelőzheti más halálát, pláne ha jó. Talán a sorozatnak ebben is van a legnagyobb erőssége, számomra a témaválasztás miatt is az egyik kedvenc, no meg a hangulat, hogy a klasszikus igazságszolgáltatás, meg egy ilyen öntörvényű, modern igazságosztó konfliktusa, szembenállása van bemutatva, nagyon érdekes árnyalt ábrázolásokkal, elgondolkodtató felvetésekkel és levezetésekkel. A "védelmezőre", aki lehetne egy képregényhős is, amire többször utalnak, végül is illik az a gondolat, hogy a destruktív energiáit és késztetésit csatornázza be valami ártalmatlan, akár még hasznos tevékenységbe, amit sok pszichológus mond, ajánl. Mondjuk az is igaz, hogy én közben nem vagyok halálbüntetés párti, tehát magam ellen beszélek, de mit tegyünk olyan emberekkel, akikre a társadalom nem figyel, nem lehet még törvényesen elzárni őket, viszont veszélyesek másokra? Ez nem büntetés, hanem inkább megelőzés. Szóval ez egy patthelyzet és ilyen értelemben nem úgy fogalmaznék, hogy ők a Dexter nevű pusztító hurrikánnak az áldozatai, hanem van egy szembenállás, ami nyilván egy sorozatban többször felüti a fejét, szándékosan, bármennyire is profi a hősünk és ezért néha menniük kell embereknek. Lundy meg Deb halálára talán nem érvényes ez, annyira ezekre nem is emlékszem, de Deb egy bevetéseken résztvevő zsaru volt, akit simán lelőhetett volna anélkül is egy rosszfiú, valahogy így is történt, ha jól emlékszem, lehet Dexter kavarta a szálakat és megelőzhette volna, de lényegében Deb a munkáját végezte és egy rosszfiú lelkén szárad, hogy ő nem lett volna már soha önmaga, ő tette ezt vele. Amit nagyon szeretek a sorozatban és azóta, hogy vége lett az eredetinek jobban utána is olvastam, az egész pszichológiai háttere, hogy Dexter elméje, tettei mennyire irányíthatóak, mennyire áldozata ezeknek, van e szabad döntése, a végén is ezt beszétlék, hogy most ő kontrollálja a sötét vágyait, vagy azok irányítják őt, tényleg célja-e megmenteni embereket, vagy csak a saját beteges dolgait akarja kiélni és erre talál apropót, meg már követi Harry szabályait, mert ebbe nevelték bele? És ezek a kérdések közül melyik lényeges és melyik nem, mert utóbbi lehet nem is olyan fontos, nem igaz? Vannak pszichológusok, R.D. Laing, Feldmár, ez is nyilván egy irányvonal a szakmán belül, ahogy vannak más nézőpontok is, akik az ember szabadságát, a vágy ellenére, a cselekvés, tett befolyásolhatóságát, az akarat erősíthetőségét hirdetik. Annyira ennek se vagyok a szakértője, mert persze én csak hallgattam, olvastam ezeket, nem mentem végig ilyen terápiákon, bármilyen szerepben, nem én tudom hogy lehet ezt elérni, főleg egyénileg egy ilyen embernél, mint Dexter, de pld. ezek a dimenziói a dolognak számomra nagyon érdekesek és nem tudom mennyire hitelesen ábrázolja a sorozat, mennyire szabad elítélni ezért Dextert, mondjuk ítélkezni nem is célszerű, jogos. Itt pedig azt tudnám tanulságként levonni és a probléma gócpontjaként meghatározni, hogy hazugság, színjátszás szövi át az életünk. Ha ezt az egészet őszintén, minden nézőpontból, ítélkezés, a szabályok merev követése nélkül, egyedül a közjó érdekét szolgálva megnéznénk, nyugodtan, mint ahogy a filmben van lehetősége a nézőnek ezt megnézni, órák hosszán keresztül, akkor nem azt mondom, hogy születhetne megoldás, de elindulhatna egy konstruktív párbeszéd, valami, ami valós haladás. Dextert biztos, hogy nem megölni kéne, ahogy a halálbüntetés is primitív. De még az se biztos, hogy életfogytig be kéne zárni, amikor törődik emberekkel, és haszna is van, nem közveszélyes. Minden ügyet egyénileg kéne tárgyalni. Az is érdekes személyes szál, hogy azóta az életemben bejött többféle erkölcsi kérdés, pld. foglalkoztat a vegánság, minimalista életmód. A törvénykezés túlságosan csak a gyilkosságra, ölésre koncentrál, minden más az kisebb értékű. Azért mert Dexter precízen, hidegen, előre megtervezetten öl és bezsákol más gyilkosokat rögtön egy visszataszító pszichopata, a mészáros. De ha Harrison eltör egy könyököt, akkor ő még mindig nem veszélyes. Úgy gondolja az ember, hogy mindent tud jóról és rosszról, hogy ki az ártalmas és ki nem, de az átlagember ugyanúgy elnyom és halálra ítél másokat, csak közvetve, a döntései, életmódja által. A halált túlságosan nagy súllyal kezeljük, mert egyszerűen félünk tőle, mert ismeretlen és nekünk, akik nem vagyunk depressziósok az élet a minden és a halál meg a sátán, mert megfoszt ettől. De a halál közel sem a legrosszabb. A pokol az itt van a földön is, persze nem tudjuk mi van a halál után, de valószínűleg amik megtörténhetnek veled itt a földön, azoknál az sem rosszabb. Most ezek

a gyilkosok is valószínűleg család nélkül, embereket ölnek, támadnak meg, valahogy nem látom azt a szenvedést, amit Dexter behoz a képletbe, amikor elég kíméletesen és gyorsan is öli meg őket. Doakes is tök érdekes, hogy a temetésén alig volt pár ember, épp ezért is tudta követni Dextert. Persze ez bullshit, mert egy ember fájdalma is felmérhetetlen, aki mondjuk Laguerta rögtön, de ez is egy sokat emlegetett megközelítés, hogy a halál igazán azoknak fáj, akik itt maradnak a földön (ugye akik szerették az elhunytat). Eltemetni a tinédzser gyerekedet, ez a felmérhetetlen és ilyet a világ kreál, ilyen kegyetlenséget. Tehát persze elvenni életeket szörnyű, de mondjuk rosszabb és felelőtlenség, amikor emberek gyerekeket vállalnak, aztán hátrahagyják őket, nem foglalkoznak velük vagy ugyanez állatokkal. Ezt pedig rögtön nem büntetjük úgy, pedig életek mennek ezen tönkre, pld. Dexter is ennek az áldozata, mert az anyja felelőtlen volt, ha jól tudom drogozott és úgy lett informátor, de az is igaz, hogy most Harrisonnal ugyanezt adta tovább, bár ez nem lett túl jól kibontva, hogy miért nem kereste meg Hannah-ékat. Tehát én egy olyan igazságszolgáltatásba hiszek, ahol nem büntetünk és igazságot szolgáltatunk hanem a béke és a megelőzés van a középpontban. Dexter bizonyos szempontból jól kezelhető és talán ezért is szimpatikus, mert tök kiszámítható, mindent precízen vezet, megcsinál, betart. Nem értek egyet azzal a hasonlattal, hogy egy tornádó lenne, ami elsöpör mindent maga körül. Ha nem foglalkoznánk annyira egymás életével és lehetne őszintén, nyílt lapokkal játszani és mindenki élhetne úgy, ahogy számára a legoptimálisabb, függetlenül attól, hogy ez mennyire tér el az elvárt sztenderdtől, Dexternek nem is lett volna családja, már rögtön nem sodorta volna bajba Debet és Ritát, mivel elfogadjuk őt, Doakes, Laguerta se lett volna ennek áldozata. Nem azt mondom, hogy rendben van, hogy gyilkoljon. De el kell indulni egy úton, aminek ez az alapja. Sajnos erre nem érett meg a társadalmunk. Túl merevek vagyunk. Mert a világ ijesztő és káosz. Próbálunk így rendet tartani, hogy ragaszkodunk ahhoz, amit már megszoktunk, ami az eljárás, ez így ment, ennek így is kell lennie. De az erkölcs meg nem korrelál ezzel, így folyamatosan kilóg és megmutatkozik mennyire nem hatékony és ellentmondásos amit csinálunk. De ez is tök érdekes, mert valahol Dexter is pont ezt csinálja. Dexter valószínűleg sok tekintetben nem is sokban különbözik tőlünk. Más tekintetben meg ennél távolabb nem is lehetne nálunk. És mind így vagyunk egymással is valahol, családon belül is. Néha mi vagyunk tűz és jég egymásnak, máskor pedig jobban nem is hasonlíthatnánk az őseinkre, és ugyanazokat a mintákat visszük tovább, ugyanúgy küzdünk meg dolgokkal, ugyanazok a problémák, döntések, gondolkodási módok, megoldási sémák. Mindenesetre én imádom ezt a sorozatot, de az évadok alatt is többször azt éreztem, hogy néha nagyon hálivúdias, pont megmenekül, pont odaér, ugye most is így bukott le ezzel a ketaminos dologgal. Nem minden sztorit játszottak le jól és számomra teljesen átélhetően. De vannak benne szép ívek. Viszont Harrison annyira nem érdekel, ha esetleg folytatják. Nekem Dexter volt egy nagyon jó karakter.



2022. jan. 12. 19:14
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy zártam le magamban a sztorit, hogy vagy:

- a vége nem úgy történt, hanem ketten szépen elmentek (Dexter és a fia) és új életet kezdtek

vagy

- Dexteren golyóálló mellény és művér volt. Megjátszotta a halálát, majd miután a fia elment megölte a nőt és elmenekült.


Nem vagyok hajlandó elfogadni, hogy Dexter meghalt :)

2022. febr. 21. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!