Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Van itt olyan, aki ott volt a...

Van itt olyan, aki ott volt a Star Wars mindhárom "első" részének premierjén (Új Remény,1977, Baljós Árnyak,1999, Az Ébredő Erő,2016)? Ha igen, leírnád a tapasztalataidat, hogy melyik milyen érzés volt?

Figyelt kérdés
Leginkább arra vagyok kíváncsi, hogy milyen érzés lehetett az eredeti trilógia rajongójaként moziban először látni az Episode I.-t... én ugyanis sajnos azt láttam legelőször, így az első benyomást nem a régi trilógiától kaptam.
2016. jan. 10. 17:04
 1/3 anonim ***** válasza:
76%
én ott voltam a bajlós árnyakon, minden vetítés tele volt, akkor mindenki imádta, csak utólag lett negatív visszahangja. Az ébredő erő meg fos film.
2016. jan. 10. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Az 1977-es premier idején még nem születtem meg, így szorosan véve nem felelek meg a feltételeknek, de a régi trilógia rajongójaként vártam az I. részt, hiszen a 80-as évek végén és 90-es évek elején, gyerekként rengetegszer láttam a filmeket videokazettán.


Válaszként azt tudnám mondani, hogy a VII. részt jobban vártam, mint annak idején az elsőt. Ennek egyszerű oka van: mindenki tudta, hogy az I. rész előzmény, és az események kimenetelét már ismertük, csak az volt a kérdés, hogyan jut el a történet odáig. Persze az I. rész előtt is lázban égben, de VII. rész előtt még inkább, hiszen ez már egyrészt igazi folytatás, másrészt újra láthattuk a régi kedvenceket.


Ha az I. és a VII. részt kell összehasonlítani, én egyiket sem utáltam, de nem is érzem úgy, hogy ezek lennének a saga legerősebb darabjai. Az I. rész többet adott sztoriban, de hangulatban és karakterekben aránylag kevesebbet, ezért már itt érezni lehetett, hogy az előzménytrilógiától kevesebbet lehet várni, mint a klasszikus filmektől. A VII. rész sztoriban kicsit gyengébb volt, ez tény (részben az eredetiség hiánya miatt), és még azt is megkockáztatnám, hogy önmagában nézve egy kicsit kevésbé élveztem, mint az I.-t. Viszont a hangulatot és a karaktereket nagyon jól eltalálták, és rengeteg ígéretes rejtély is van, ezért ha az egész trilógiával kapcsolatos elvárásokról beszélünk, akkor optimistább vagyok, mint az előzményfilmeknél. Szerintem ezekkel a karakterekkel simán benne van a pakliban, hogy a VIII. vagy a IX. rész lesz olyan jó, mint az eredeti filmek.

2016. jan. 10. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Az a probléma hogy ez idehaza egy kicsit neccesen, úgymond érdekesen ment az eredeti trilógia.


Magyarországon az új remény első vetítése 1979-ben volt és csak feliratosan volt elérhető amivel még nem is lett volna probléma. De a felirat olyan kesze-kuszaság volt, hogy szinte az egész filmet hazavágta. Ugye akkoriban még az oroszt tanult mindenki, így nagyon kevesen értették hogy mi is folyik a filmben. 1984-ben adták le először a TV-ben már rendes szinkronnal. Innentől kezdve akinek nem sikerült a TV-ben felvennie vagy nem talált egy ismerőst aki lemásolja neki, egészen 1992-ig kellet várnia, mert akkor adták csak ki ténylegesen VHS-en, de az is egy ilyen toldozott foltozott kiadás volt. Tulajdonképpen 1995-ig kellet várni (amikor digitálisan felújították az egészet) hogy normálisan, az egyszerű ember számára is elérhető legyen a film. Ekkor adtak ki belőle egy értékelhető és normális verziót VHS-en.



A birodalom visszavágot 1982-ben vetítették először idehaza, de ezt már szinkronnal. (nem hangalámondásos, hanem normális szinkronnal) De 1980-ban már tulajdonképpen már ki lehetett kölcsönözni VHS-en tudtommal eredeti nyelven és ebből indult ki egy ilyen hangalámondásos szerű valami a "hardcore" rajongóknak. Illetve 1980 végén leadták egyszer a TV-ben is normális magyar szinkronnal, de az pedig egy ilyen "megcsonkolt" példány volt, egy csomó jelenetet kivágtak. 1993-ban ki lehetett kölcsönözni a videotékákban de az új reménnyel ellentétben, ebből egy normális verzió volt elérhető. Szintén 1995-ben, amikor digitálisan felújították, akkor juthatott hozzá egyszerű halandó ember.



A jedi visszatértet 1984-ben vetítették először a mozik, szintén felirattal, de ez már normális feliratot kapott. Ezek után 1993-ig szinte semmilyen formában nem volt elérhető az országban. Persze ebből is szivárogtak ki különböző gányolt vagy éppen hangalámondásos verziók, de ezekhez sem juthatott hozzá mindenki. Szintén mint az előzőnél 1993-től videotékákban volt elérhető, 1995-ben amikor digitálisan felújították, akkor volt elérhető a nagyközönség számára.


Persze, voltak különböző kerülőutak. Sokszor a mozigépészeknél ahogy ment a filmvetítés, a vetítőgépre már rá is dugtak egy VHS felvevőt és másolták át maguknak VHS-re. Majd jó pénzért sokszorosították. (ezekből készül általában a hangalámondásos verzió ha épp nem volt szinkron, akkoriban úgymond ez volt a "kalózkodás") Amikor a TV-ben adták le, akkor sokszor ott állt egy ember, az ujját a felvevőgombon készenlétbe tartva, hogy felvegye az adott filmet. Később amikor már megjelent a videotékákban, akkor is nagyon sokan ahogy kihozták a tékából, már másolták is le maguknak. Illetve még voltak a műholdas adások (főleg ugye német) ahol már jóval előbb és jóval többször adták le a Star Wars-ot, így akik értettek németül, azok jól jártak. De normális, a nagyközönség számára is elérhető épkézláb verzió mind a három részből csak 1995-ben jelent meg.


Éppen ezért sajnos az országban nagyon kevesen vannak olyanok, akik normális minőségben, normális nyelvvel, normális sorrendben látták az egészet. Én speciel a Jedi Visszatértet előbb láttam mint a Birodalom Visszavág-ot, így például már nem is volt rám akkora hatással a "nem, én vagyok az apád" dolog.



Illetve még tevékenyen hozzájárult az is a dologhoz, hogy akkoriban úgymond menő volt a sci-fi. Boldog boldogtalan gyártotta a sci-fi szennyeket, (sokan pont a Star Warsot próbálták akár leplezetlenül is másolni) és annyi ilyen szenny ömlött be az országunkban, hogy gyakorlatilag a Star Wars teljesen eltűnt köztük. (David Hasselhoffnak is egyik első filmje pont egy ilyen Star Wars másolat volt)


Az előzménytrilógia összes részét már a premier napján láttam a moziban, illetve Az Ébredő Erő 18. 0:01 perces vetítésekor már ott voltam. Hát, az előzménytrilógia vetítéséről kicsit vegyes érzésekkel jöttem ki (mondjuk úgy, hogy az első két részre nem is vagyok hajlandó filmként tekinteni) de az Ébredő Erő nagyon tetszett. Nem azt mondom hogy maradéktalanul azt kaptam tőle amit vártam, de sokkal rosszabbra számítottam. (disney, első star wars, új rendező, na, azért voltak rendesen előítéleteim)

2016. jan. 12. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!