Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Gyatlov hogy hogy nem őrült...

Gyatlov hogy hogy nem őrült bele az egoista döntésébe, amivel előidézte a csernobili katasztrófát?

Figyelt kérdés
És miért nem ítélték tényleges életfogytiglanira anno?
2019. júl. 5. 21:59
 1/7 Mihago ***** válasza:
93%

Az egoista nem őrül bele az egoizmusába akkor sem, ha a világvége jön el általa. A saját fejében neki mindig igaza van, és ha nem az történik, amit várt, akkor "valami hülye" a felelős érte, nem ő, mert valaki nem követte az ő utasításait, rosszul rakott össze valamit, miegymás. Ha pedig megbüntetik, azt égbekiáltó igazságtalanságnak éli meg, és természetesen ekkor is mindenki hülye. Az egoista előtt szép lehetsz, de okos nem.


Hogy miért nem kapott súlyosabb büntetést, az jó kérdés. Tíz évet kapott, és abból is három év után szabadult, általános amnesztiával. Mondjuk 1995-ben így is kipurcant, de nem a sugárbetegség vitte el. Ezalatt pedig írt egy könyvet a katasztrófáról, amelyben az erőmű rossz műszaki állapotát hibáztatta az egészért, nem a kezelőket (és pláne nem saját magát). Ebben különben némiképp igaza is volt, hiszen már a katasztrófa előtt is számos kisebb baleset történt. Például a hűtőkör radioaktív vize rendszeresen szivárgott, olyannyira, hogy meg kellett tiltani a horgásztóként is funkcionáló víztározóban a horgászatot. A KGB-nek sok baja volt ezzel, mert a ruszkik nem akarták nagyon betartani ezt, és vitték haza a jóformán világító pontyokat. Voltak jelentések arról is, hogy itt meg ott omlik az épület, mert kispórolták a cementet, téglát. A levegőben lógott egy komoly baleset, és még akkor is komoly esély lett volna rá, ha Gyatlovék nem kezdenek ostobán kísérletezgetni.

2019. júl. 5. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
35%
Filmekben ne keress logikát.
2019. júl. 5. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
81%
Mert nem ő idézte elő a katasztrófát, ő csak a kanóc volt, azt pedig nem tudta, hogy a másik végén meg egy bomba van, amit ő fog begyújtani, ha érted mire célzok. Senki sem gondolhatta akkoriban, hogy egy RBMK vagy akármilyen más reaktor felrobbanhat szimplán üzemeltetés közben. Végtelenül sok hibás tervezési és üzemeltetési döntés vezetett oda, hogy bekövetkezett a katasztrófa ebben a formában. A teszt, és ahogyan azt Gyatlov levezényelte természetesen komoly szerepet játszottak. De például Akimov és Toptunov is csinált jó pár nagy hülyeséget, olyanokat is, amikről Gyatlov nem is tudott, viszont Akimov és Toptunov a halálukkal biztosították, hogy a történelem áldozatként -ez esetben Gyatlov áldozataiként- emlékszik rájuk, nem bűnrészesként.
2019. júl. 5. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
58%

Facepalm!


Ez csak egy filmfeldolgozás nem 100%ig reális! Nem ő idézte elő a balesetet!

2019. júl. 6. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Gyatlovot nem érdekelték a biztonsági előírások.

Nem következett volna be a katasztrófa, legalábbis nem '86 április 26-án, ha az előírások szerint végzik a tesztet, hisz korábban is jó párat végrehajtottak.

2019. júl. 6. 07:35
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
2019. júl. 6. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
61%

Akármilyen meglepő de az RBMK reaktorokkal volt a legkevesebb probléma a szovjetunióban. Ezeket egyszer bekapcsolták és ment 30 évig leállítás nélkül is. Ezek a reaktorok jellemzően harcászati plutonium termelésre kellettek természetes dúsitatlan uránból és szükség is volt rá a hidegháborús időszakban hiszen az amerikaiak se tettek ezzel különben. Csak ott nem RBMK-n hanem szaporító reaktorokban végezték el (egyébként ott is történtek ezzel a tipussal balesetek). Az amcsik már a negyvenes évek végén rájöttek hogy ez a reaktor bizony instabillá válhat ha tartósan alacsony teljesítmény mellett üzemel és ekkor gyorsan és vészesen megszaladhat. Ellenben a szovjetek csak a tervezés során.

A vezérlőben mindenki tisztában volt azzal hogy a reaktor instabillá vált, tudtak is róla hogy haladéktalanul le kell zárni a zónát mert katasztrófa állhat be de Gyatlov nyomására mégis folytatták hiszen mindenki féltette az állását, a főnökük pedig a kinevezését. Tehát újraindították az egészet és itt volt a probléma. A reaktor xenon mérgezést kapott a korábbi alacsony üzemű bénázásoktól, és az egyébként is jól megtúráztatott reaktoron nem lassan hanem azonnal vitték véghez a teljesítmény emelését, teljesen kihúzták a rudakat mert a teljesítmény már csak lassan akart nőni. Természetesen az automata vész szabályozót kikapcsolták és kézzel tartották a 200MW-ot ahonnan látszólag stabilnak tűnt az egész de másodpercek alatt rohamosan egyszer csak megszaladt. Ekkor már a reaktor is szárazon üzemelt hűtővíz hiányában, a szivattyúk, a generátorok álltak és csak a reaktormag dolgozott. Szóval nem is csoda hogy a névleges hőteljesítmény tízszeresénél túl mi történt vele. Csoda hogy ennyire nagyon bírta az orosz technika. Ha legalább a hűtővízet keringeni hagyták volna nem történt volna semmi vészesebb egy-két csatornarepedés kivételével.

2019. júl. 10. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!