Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Joramun kürtje lehet egy...

Joramun kürtje lehet egy vulkán? (A Tűz és Jég dala)

Figyelt kérdés

Szóval az emberek azt hiszik, hogy Joramun kürtje egy valódi kürt, ami ha megszólal, akkor ledől a Fal.

Viszont George R.R. Martin szereti valamennyire a realitást és nem hiszem, hogy egy kürt hangja képes lenne ledönteni egy akkor építményt.

Viszont egy szupervulkán igen, ha kitört földrengésekkel járna, ráadásul a hamu és korom elsötétíti az eget és eltakarja a napot ---> hosszú éjszaka. A földrengések pedig ledöntik a Falat.


Deres a meleg vizű forrásaival bizonyítja, hogy van vulkanikus tevékenység északon, és azt hiszem Ygritte és Jon barlangjában is meleg a víz.

Plusz az, hogy Deres alatt egy sárkány alszik talán arra metafora, hogy Deres alatt egy vulkán van. Az emberek csak Valyria után ismerték meg a sárkányokat, de lehet egybemosták a vulkán emlékével őket, amikor az kitört, akkor tényleg olyan volt, mint egy sárkány.


Tehát szerintetek Joramun kürtje lehet egy szupervulkán, ami ki fog törni és a Mások ezt már előre tudják?


Ráadásul a Joramun név nagyon hasonlít az északi mitológiából Jotunheim nevére, ami az óriások világa, Joramun pedig az óriásokat ébreszti fel vele. Az óriás lehet képletes és szunnyadó vulkánra utal, illetve amikor reng a föld, az olyan, mintha óriások lépkednének rajta.


"When Jotunheimen roars

all gods and men die."



2020. febr. 1. 13:47
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem rossz elgondolás, de Joramun kürtje tényleg egy kürt és meg is találták. Samnél van.
2020. dec. 2. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy találtak egy kürtöt, de arról csak gondolják, hogy az a kürt, úgy értem, hogy nincs bizonyítva és a karakterek gyakran tévednek vagy hazudnak nekik.

Ezért gondoltam, hogy nem annyira egyértelmű.

2020. dec. 5. 20:53
 3/7 A kérdező kommentje:
Azért jó látni, hogy valaki megtalálta a kérdésem. xD
2020. dec. 5. 20:54
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A vadaknál volt egy kürt, amiről Mance-ék azt állították, hogy Joramun kürtje, de én egy másikra gondolok 😜 Amit az Elsők öklénél találtak (ha jól emlékszem obszidián nyilakkal vagy vmi ilyesmikkel) és az Samnél van.
2020. dec. 5. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

De az csak a sorozatban volt, nem? A könyvekben csak sárkányüveget találnak.

Amiről azt hiszik, hogy a tél kürtje, azt meg Melisandre elégeti. Ezért is gondolom, hogy az nem lehet az, mert hétköznapi tűz nem hiszem, hogy elpusztít egy lényegében mágikus fegyvert. :D

Plusz már eleve az is gyanús nekem, hogy a kürtöt a Fal északi oldalán tárolják. Persze lehet, hogy Melisandre nem az igazi kürtöt égette el, de az egész valahogy túl nagy varázslat lenne, ha egy kürt ledönt egy egész Falat. Nekem a legendák valahogy egy régi természeti katasztrófa hajaznak inkább, ami ilyen formában maradt meg az emberek között.

A Yi Ti hosszú éjszaka legenda is természeti jelenségnek tűnik.

Ugye ott valahogy úgy van, hogy a "Maiden made of light" (a Szűz, aki fényből van?) hátat fordít az embereknek és eljön a "Lion of night" (az éjszaka oroszlánja), hogy megbüntesse az embereket. Ezek egyértelműen nem istenek vagy régi történelmi alakok, hanem a Nap = Maiden made of light eltűnik az égről és a Hold vagy más égitest esetleg = Lion of night bünteti az embereket. Valamilyen természeti jelenséget megszemélyesítettek, mert nem tudták máshogy magyarázni.


Amúgy ha már sorozat, az megvan, hogy Dany sárkánykeltető rituáléja mire hajaz? Az első évad végére gondolok. Azt hiszem Doreah meséli neki, hogy az első sárkányok egy holdból bújtak elő, amikor még Planetosnak két holdja volt. Na most Drogo beceneve: Napom és csillagom, Dany beceneve: Életem Holdja.

Amikor Dany összeállítja a halotti máglyát, központban Drogóval, az olyan, mintha egy naprendszert állítana össze a központi csillaggal és a körülötte keringő bolygókkal. Dany pedig a pályájáról letérő holdként vagy kisbolygóként elkezd a Nap felé mozdulni, a tojások feltörnek (ahogy a mesében a hold tört fel) és megszületnek a sárkányok.

Szerintem Dany nem véletlenül a Hold és Drogo nem véletlenül a Nap. Ez is annak a természeti katasztrófának az emlékezete, ami a vulkánkitöréseket is eredményezhette.

Nem tudom, hogy pontosan mi történhetett, de mindenképpen valami kozmikus, ami a változásokat is okozta Westeroson. Valamiféle kisbolygó haladhatott át a rendszerükön, ami a gravitációjával bezavart és ez okozta a katasztrófát vagy esetleg egyes részei be is csapódtak a bolygóba és ez is megmagyarázna akkor néhány legendát.


Szóval én csak ezért gondolom. Martin én úgy vettem le, hogy a fantasyt is nagyon realistán látja és a varázslat is mindig gyakorlatias és nem "istenszerű". :D

2020. dec. 5. 22:35
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

A könyvben is találtak kürtöt (Jon IV. fejezete) és Sam el is vitte magával. Szerintem tuti lesz még szerepe, Martinnál semmi nem véletlen.


Ez a Dany-Drogo Nap-Hold párhuzam nagyon tetszik :D


De azért nem értek egyet teljesen, mert igaz, hogy sok a bizonyíték nélküli legenda Martin világában, de azt is tudjuk, hogy sok mágikus lény/dolog viszont valóban létezik itt, pl. sárkányok, Mások stb. Szóval nem mindent lehet a valós világ realitásával megmagyarázni.

Van egy fantasy trilógia, amiben úgy épül fel a mitológia, hogy régen elfek éltek, de túl gőgösek és gonoszak lettek, ezért meghaltak/elpusztították magukat. Néhány épületüknek megmaradtak a falai plusz vannak ritka ékszerek is, de alapvetően tiltott a "mágiájuk" és tilos elmenni egy bizonyos helyre, ahol éltek. Na a 3. könyv végén kiderül az olvasó számára, mikor néhány szereplő mégis elmegy a tiltott helyre, hogy az elfek igazából a modern kor emberei voltak és valószínűleg vmi háború miatt omlott össze a civilizáció, a maradék ember pedig visszasüllyedt a középkor sötétségébe :) És utólag pedig már teljesen egyértelműek az "elf" cuccok leírásai.

De ugye Martin regényei nem ilyenek. Persze igazad van, hogy szerepe van a valós természeti jelenségeknek is a történetben (pl. Valyria bukása is vmi nagy természeti kataklizma lehetett, vulkánkitörések ilyesmi), de ezeket nagy eséllyel a mágia idézte elő.


YiTi 🤩 Erről nem rég olvastam egy tök jó teóriát, hogy a Bloodstone Emperor idézte elő a Hosszú Éjszakát (megölte a nővérét - nagyon erős vérmágia) és esetleg vmiképpen kapcsolatban állhat a Másokkal 🤔 Nem tudom igaz e, de mindenesetre érdekes. (Dany a Halhatatlanok Házában szerintem YiTi császáraival találkozik).


Ha tudsz még vmi jó teóriákat, akkor ne tartsd magadban 😁

2020. dec. 5. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Erre már nem emlékeztem. Akkor akár az is lehet. Én azt hittem, hogy csak a sárkányüveget találták meg. :)


Tényleg sok mágikus lény van, de szerintem csak az akkori ember szempontjából mágikusak és én inkább abba a "gyakorlatias" mágiába sorolom, amit Martin használ.

A sárkányok pl. szerintem vérmágia eredményei, ahogy a valyriai emberek is, nem önállóan jöttek létre és "varázslat" hozta létre őket, de olyasmi, ami nem feltétlenül megy szembe a realitással.

A Mások szerintem egy olyan faj, sok más jeges teremtménnyel (pl. jégpók) együtt, amik egy teljesen más klímához alkalmazkodtak...mesterségesen vagy természetes úton. Miután megtörtént a katasztrófa, az emberek felhasználták a tudásukat, hogy alkalmazkodjanak a megváltozott körülményekhez, a kemény eljegesedéshez. És ez visszafelé is működik, a Mások életképtelenek azon a klímán, ahol ember vígan elél, azt hiszem a könyvekben említik, hogy a napfény is halálos lehet rájuk. Ez engem arra enged következtetni, hogy volt egy hosszabb időszak, amíg nem érte napfény a bolygó felszínét. Ekkor jelentek meg. De összesen kb. három teóriám van a Másokra, ha nem veszem számításba azt, amit a sorozat bemutat róluk:

1. a great empire hozza létre őket az utódaikként, hogy túléljék a katasztrófát

2. egy idegen civilizáció, ami egy másik világból érkezett és "terraformálja" a bolygót, hogy lakhatóvá váljon a számukra, azaz eljegesíti

3. a Mások és egyéb jeges teremtmények Planetos eredeti lakói, az emberek voltak a terraformálók, akik lakhatóvá akarták tenni a jeges bolygót, de az őslakosok ellenálltak, a terraformálás csak részben sikerült, az emberiség vereséget szenvedett, a bolygón ragadtak és azóta a feledés homályába merült az eredetük (hasonló sztorit már írt is, novella formájában)


Ez véletlenül nem a Shannara? :) Szerintem hasonló történt itt is, csak egy fiktív, fejlett civilizációval, amit a világkönyv a "The Great Empire of the Dawn" néven emleget. Szerintem ez egy nagyon fejlett társadalom volt és ők voltak az elsők, akik sárkányokat teremtettek (és később talán a Másokat is). Itt uralkodott a Bloodstone Emperor, vérmágiába kezdett és egy égből hulló követ imádott.

Amúgy a Bloodstone Emperor és Amethist Empress személyeire is van egy erős párhuzam a "modernebb" történésekben. A sárkányok táncára gondolok, Rhaenyra és Aegon háborújára. Rhaenyra még egy koronát is kap ajándékba, amit egy a hősök korában élt királynő viselhetett Yi Ti területén. És Aegon végül megöli Rhaenyrát a trónért, mert úgy gondolja, hogy ő a jogos örökös.

Szerintem az igazi Bloodstone Emperor nem volt annyira ördögi, mint a legendák szólnak róla. És részben szerintem ő ihlette az Azor Ahai figurát, akit az emberiség megmentőjének tartanak. Persze ez az egész mese sokat torzulhatott, Volantisban Danyről is olyasmit mondanak, hogy gyerekek vérét issza? :D

Mindenesetre a császár-császárnő ellentét sem volt szerintem fekete-fehér, ahogy Aegon-Rhaenyra esete sem és valami nem megszokott örökösödési konfliktus alakult ki.


Kikre gondolsz YiTi császárai alatt? A halhatatlanokra? Az épület biztosan nagyon ősi, szerintem öregebb, mint maga a Fal és a birodalom építette, szóval lehetséges. A ház falai között sok furcsa esemény történt látomások formájában.

Van egy érdekes jelenet az első könyvben is, talán a maegi szeánszán, amikor Danyt a kezükben lángoló kardokat tartó királyok veszik körül, ametiszt/lila színű szemük is van, mint Danynek és ezüst/arany hajuk is és azt ismételgetik, hogy "Gyorsabban. Gyorsabban". Szerintem a letűnt, nagy birodalom királyait látta, akik a Bloodstone Emperor előtt uralkodtak. A lángoló kard szerintem az ő találmányuk. Viszont nem tudom, hogy mire kérlelték Danyt, először a sárkányokra kikeltésére gondoltam, mert talán volt valami időlimitje, de ezt ők hogyan látták a múltból, azt nem tudom. Talán az ő "tudatuk" is meg van őrződve valahol, mint azoknak, akik a varsafákba kerülnek.

Ebben az esetben az is lehet, hogy a Bloodstone Emperor tudata is valahol megvan még. Az Azor Ahai újjászületés pedig akkor jelentheti azt is, hogy ez a tudat új testet talál magának, esetleg?

Brannel behozták az időutazást, a sorozatban lényegében nem használták semmire, de kíváncsi vagyok, hogy mi köze lesz a könyvekben a cselekményhez.



Szóval szerintem a Másoknak és a sárkányoknak a valyriaikkal együtt közük van a "great empire of the dawn-hoz". A valyriaik részben azt a tudást fedezhették fel újra, amit ez a birodalom használt, de aztán valamiért elpusztultak ők is. Talán ők nem tudták annyira kontroll alatt tartani, mint a birodalom.

2020. dec. 6. 01:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!