Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogyan lehet könyvkiadónak írni?

Hogyan lehet könyvkiadónak írni?

Figyelt kérdés
Van egy történetem, amit szeretnék kiadni (ha lesz rá lehetőség, meg persze ha befejeztem). Hallottam arról, hogy az írónak kell ugye a kiadókat keresnie. Akinek van élménye kérem írja meg, illetve, hogy hogyan írta az e-mailt (?).

2020. ápr. 13. 17:07
 1/5 anonim ***** válasza:
2020. ápr. 13. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 b1812567 ***** válasza:
100%

Két lehetőséged van.


Egyik a magánkiadás. Ma már több 'kiadó' is működik, ahol szívesen kiadják a könyved, akár még némi gondozást is kap (szerkesztés, korrektúra, tördelés, stb). Mindezért persze, mint szolgáltatásért, pénzt kérnek tőled, és valószínűleg csak pénzedbe fog kerülni, bevételed nem lesz belőle. De ha nagyon lelkes vagy, és jó marketinget csinálsz magadnak, akkor lehet, hogy felfigyelnek rád valahol, és a következő könyved már sikeresebb lesz.

A magánkiadás persze megoldható teljesen saját szervezésben is, de ahhoz kellenek megfelelő kapcsolatok.


A másik, ha hagyományos módon, egy kiadó adja ki a könyved. Ehhez vagy te megkeresed közvetlenül a megfelelő kiadókat (akiknek a profiljába illik az írásod), vagy keresel pályázatokat (mint az Aranymosás a Könyvmolyképző kiadónál).

A kiadók elérhetősége jellemzően kint van a weboldalukon. Küldd el a műved (legalábbis nagy részt belőle), egy rövid összefoglalót, és a levélben röviden írd meg, milyen jellegű a könyved, miért gondolod, hogy őket érdekelheti.

Ha egy kiadó felkarolja a könyved, az azzal jár, hogy irodalmi szerkesztő foglalkozik a szöveggel, és minden bizonnyal számos módosítást, javítást fog javasolni. Ezzel, mire készre csiszoljátok a szöveget, elmegy némi idő. Ezen kívül javítják a stilisztikai és nyelvtani hibákat. Na meg persze a kész könyv terjesztését, marketingjét is intézik. Cserében jellemzően kapsz egy fix honoráriumot, ami első könyvesként nem lesz hatalmas összeg.

2020. ápr. 13. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Hű. A második válasz jó tartalmas volt. Köszönöm szépen. Azt hiszem ideje felkészülnöm.
2020. ápr. 13. 23:43
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Nekem kiadták a könyvem, magán kiadónál csináltam. Beküldtem a kéziratot, felhívtak, megbeszéltünk ezt-azt. Aztán küldtek email-t árajánlattal. Utána bementem hozzájuk, szerződést írtam alá. Majd később a kézirat korrektúrázott változatát visszaküldték. Átnéztem, átírtam azt, amit nem tetszett, ahogy javították, visszaküldtem, ők korrektúrázták azt, amit javítottam, ha kellett, visszaküldték, pár email-en keresztül ment ez.

Közben megtervezték a borítót. 3 tervet küldtek el és írták, ha nem tetszik, küldenek még, ha tetszik valamelyik, akkor szuper, ha tetszik valamelyik, de átalakítanám, az is megoldható.

Utána küldték a betördelt belívet. Nekem át kellett néznem, hogy nem maradt e benne valami hiba, illetve, hogy sorok rendben vannak e, ha nem, akkor írtam (pl oda szeretnék egy sort kihagyva, bennemaradt egy nyelvtani hiba, stb). Ez is ment pár levelezésen át. Annyi, hogy itt már tényleg formailag lehetett szerkeszteni, a tartalomban meg tényleg az elírásokat, szarvashibákat, stb., Tehát új szöveget nem igen lehetett beilleszteni, ezt külön kihangsúlyozták, mikor küldték.


Amikor írtam, hogy ok, ez tetszik, elküldték a nyomdába és amikor a nyomdából elhozták a könyvet felhívtak, hogy mehetek a könyvekért. Ugyanis megbeszéltük a legelején, hogy X darabot én árusítok, a többit ők meg a könyvesboltok.


Tényleg nem fogsz ebből bevételt szerezni, ez tény. Egyrészt ilyenkor kezdi el majdnem minden ismerősöd, hogy neki bizony egy INGYENES tiszteletpéldány kell és nem fog fizetni érte, illetve a könyvesboltokon át csak az x százaléka lesz a bevételnek a tied (nekem ez 30-40 körül van), de azért tényleg megéri, vagyis nekem megérte, hogy végre ki lett adva a könyvem. Eléggé sokáig tartott mire összeszedtem hozzá a bátorságom és a kiadás alatt is rettegtem, hogy már idegenek is olvassák majd, amit nem anonim írtam.


Sok sikert!

2020. ápr. 19. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Ja az kimaradt, hogy a kézirat mellé egy összefoglalót is kellett beküldeni. Az összefoglaló eleje lett a könyv ismertetője, egy kicsit írtak bele.
2020. ápr. 19. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!