Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mire kell figyelni, ha ilyen...

Mire kell figyelni, ha ilyen jellegű történeten dolgozok? Egyáltalán szeretnek az olvasók minden könyvben más karakter szemszögéből megismerni a történteket/konfliktust?

Figyelt kérdés

Szóval egy fantasy történetről van szó, amiben van két nagy konfliktus. Viszont ez a két esemény erősen kapcsolódik egymáshoz.

A tervem alapból az lenne, hogy 5 karakteren mesélem el a történetet. Mindegyik külön történet lenne (szóval ha úgy nézzük, akkor 5 különböző történet ami valamilyen formában összekapcsolódik) és bemutatja, hogy az adott karakter mivel járult hozzá ahhoz, hogy a közeledő krízis kialakuljon vagy éppen mit tett, hogy próbálják megállítani.

Aztán a legutolsó történet lenne az, ahol lezárul mindenkinek a története. Mit gondoltok így erről a koncepcióról ?


A válaszokat előre is köszönöm!



2020. aug. 8. 12:46
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ez változékony és történetfüggő. Én speciel szeretem, ha több mesélő van, de valakinek nem jön be. Szerintem válazd azt, ami neked a legszimpatikusabb
2020. aug. 8. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Pont egy ilyen könyvet olvasok épp. Ebben minden karakter úgy mesél mintha éppen most történnének a dolgok, és az tetszik benne igazán, hogy nem egységes szóhasználat van. Van egy ilyen "menőbb" karakter aki próbál mindig laza lenni és úgy is mesél, kicsit trehányan, szlengeket használ, míg van egy értelmiségi karakter aki meg viszont mindet elmond, úgy ahogy látta, stb. De ez nem zavaróan van benne a könyvben.
2020. aug. 8. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Abban az esetben is működhet ha a nagy történet szereplői mindegyikének, mondjuk külön könyve van ? Vagy esetleg az úgy már zavaró lehet, hogy nem egy helyen halad a történetük ?

Mert alapból valamilyen szinten találkoznak egymással a karaktereim meg utaznak is együtt pár napot, viszont utána különválnak. A végén pedig együtt dacolnak a rossz arcokkal :D

2020. aug. 8. 14:42
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddig érkezett válaszokat.
2020. aug. 8. 14:52
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Itt az a nagyon fontos, hogy legyen értelme, hogy többen vannak. Baromi rossz tud lenni, ha a különböző karakterek ugyan úgy beszélnek, gondolkodnak, stb. Legyenek mind nagyon elhatárolhatóak. Itt nagyon pontosan ki kell találnod, hogy pontosan mik a motivációik, a szóhasználatuk, a humoruk (vagy annak a hiánya), minden ehhez kapcsolódó dolog.

Egyszer próbáltam olvasni egy könyvet, ahol két testvérről volt szó, de nem volt értelme, mert mindketten gyakorlatilag ugyan olyanok voltak. Nem is olvastam végig.

2020. aug. 8. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Hát alapból a szóhasználatukra és humorukra még nem igazán gondoltam. Viszont a motivációjuk és a jellemük már eléggé kiforrt az agyamban.

Például az egyik karakter a legegocentrikusabb mindegyik közül. Magának akarja a hatalmat és tesz néhány eléggé vitatható dolgot. Viszont ezt azzal magyarázza, hogy erős emberek kellenek ha a rossz arcokat le akarják győzni. Arra sajnos már csak későn jött rá, hogy minden cselekedete egy folyamatot indított be, aminek következtében ő "teremtette" meg a szörnyeteget, aki aztán szövetkezik a rossz arcú emberrel. Viszont előtte őt még jól elégeti a máglyán.

2020. aug. 8. 15:14
 7/9 A kérdező kommentje:

Míg más karakter meg teljesen önzetlen és segítőkész, aki amikor elkövet egy rossz dolgot, akkor teljesen romlottnak érzi magát.

Szóval ezzel csak azt akarom mondani, hogy a karakterek megkülönböztetésével nem hiszem, hogy lenne probléma.

2020. aug. 8. 15:42
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Jó, hogy gondoltál ezekre, de a szóhasználatra, elbeszélésmódra is figyelj. A jellem meghatározza a beszédstílust, egy visszahúzódó, csendes karakter elbeszélésében nem a párbeszéd lesz a meghatározó, míg egy cserfes szereplőnél lehet, hogy alig jut idő a környezet leírására.


Amúgy igen, olvastam ilyet, ahol tetszett, és olyat is, ahol nem lehetett megállapítani, hogy több külön karakter mesél, mert mindenkinek ugyanolyan stílusa volt. A romantikus nagyregények között szép számmal vannak ilyenek is (több szál, több elbeszélővel) - talán a Darkula az egyik olyan, ahol tényleg nem sok különbség van a karakterek stílusa között, ennek ellenére élvezhető.

Viszont mind ezek, mind a modern, hasonló elven felépített történetek ritkán alkalmazzák azt, hogy ténylegesen ugyanazt a történetet ismételjék. (Az egy újabb bőr lehúzása ugyanarról a sztoriról.) Mindenki csak a maga részét, ahol pedig párhuzamosan halad a történet, ott váltogatva, mindig azt a szereplőt behozva, aki az adott szituációban a legérdekesebb nézőpontot adhatja.

2020. aug. 9. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ez mostanában eléggé divat, sok regényben összesen 4-5 szereplő szemszögéből van bemutatva a történet úgy, hogy minden fejezetet más "mesél". Ettől függetlenül általában E/3-ban van, de néha E/2-ben.


Én, megmondom őszintén, ezt a megoldást annyira nem kedvelem, bár van amikor jó egyébként.


De főleg E!2-ben kifejezetten nehéz írni, és nem sokszor sikerül az íróknak jól.

2020. aug. 10. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!