Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hol van a fanfiction határa?

Hol van a fanfiction határa?

Figyelt kérdés
Szeretek ficeket olvasni és írni is. Személy szerint maradok a canon történeteknél, de tudom, hogy sokan szeretik az AU-kat is. Nem olyan régen láttam egy filmet, ami megihletett, de eléggé tovább ment az ötletfolyamom, igencsak eltávolodva az eredeti történettől. Szerintem olyan szinten, hogy nem is feltétlenül lehetne rámondani, hogy ff, úgyhogy nem akarom AU sztorinak címezve publikálni. Jó lenne megírni és megpróbálkozni a kiadatással, de bizonytalan vagyok. Nyilván nem szeretnék plagizálni. Szóval érdekelne, hogy szerintetek mi a határ? Meddig fanfiction valami és honnantól lehet azt mondani, hogy az eredeti történet csak inspiráció volt?

2020. aug. 9. 19:48
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha a szerző/kiadó megengedi, hogy kiadjad kiadhatod amúgy már olyanért is képesek perelni ha csak hasonlít az ő művűkre.
2020. aug. 9. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
A fanfiction (vagyis én úgy tudom), hogy egy filmnek/könyvnek/játéknak/híres embernek/karakternek/stb. a tovább írt története vagy egy kitalált történet, amiben csak a szereplő/szereplők és egy-két elenyészően kicsi dolog egyezik. Ha csak hasonló a történet az nem egy ff. Az ff-ekben nem a történet egyezik és a szereplők változnak, hanem épp fordítva. Vagyis én így tudom, lehet nem helyes.
2020. aug. 9. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
A Szürke 50 árnyalata is egy Alkonyat fanfiction. Csak meg lettek változtatva a nevek és tele van értelmetlen szadó-mazó jelenetekkel. Sokáig fenn volt anno Fanfiction.net-en, amíg az "írónőnek" nem sikerült kiadót találnia ehhez a förmedvényhez.
2020. aug. 9. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Még akkor is ff lehet egy sztori ha mindent meg változtatsz. Csak mondjuk az univerzum marad. Pl egy Amerikai varázsló iskoláról írsz ami egy univerzumban van a roxfort sulival.


Kiadni még igyse biztos hogy kiadhatod de már közelebb állsz egy eredetihez mint egy ffhez.


Ha még így is kiakarnád adni ezt a sulis példát akkor mindenképpen beszélned kell egy ügyvéddel/kiadóval aki fel veszi a kapcsolatot az adott mű eredeti szerzőjével és egyeztetnek hogy mennyire van hasonlóság a két mű között.


Lehet hogy egy nagy hülyeséget írtam de akkor nem kell komolyan venni. Nekem legalábbis ez a véleményem.

2020. aug. 9. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
8%
3. Már bocs de az Alkonyat egy adag moslék, azért a Szürke 50 árnyalata egy fokkal jobb.
2020. aug. 9. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Hű, köszönöm, nagyon érdekes és hasznos dolgokat írtatok!


Hm, maradva a HP-s példánál (az Alkonyatot és a Szürke ötven árnyalatát nem olvastam, így sajnos azokhoz kapcsolódóan nem tudok írni), olyasmi, mintha írnék egy történetet Lunáról. Megtartanám a személyiségjegyeit és jócskán hozzá is adnék, hiszen nem ismerjük nagyon alaposan. Megváltoztatnám kissé a külsejét és természetesen nevét. A háttértörténete hasonló lenne, mint az eredetiben, és bár varázslósuliba járna, ügyelnék arra, hogy az ne egy Roxfort2.0 legyen, hanem egy saját univerzum része, az abba illő elemekkel.

2020. aug. 9. 23:55
 7/10 anonim ***** válasza:

Nyugi, Rowling is kopizta az ötletét Ursula K. Le Guin történeteiről.

[link]

2020. aug. 10. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Ha azt vesszük, mindenki kopizta mások ötleteit. Csak az nem mindegy, milyen formában, mennyi pluszt adott hozzá és mennyire volt képes a saját üzenetét átadni vele.

Engem az érdekelne, hol húzódik a határ a lopás és az inspirálódás között.

2020. aug. 10. 11:47
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Rowling konkrétan az egész varázsiskola dolgot nyúlta. Annyi volt a saját ötlete, hogy ezt a mi világunkba ágyazta be. Le Guin és Rowling óta pedig már milliószor volt használva a varázsiskola ötlete, ilyen vagy olyan formában. Sőt, Rowling előtt is volt más, aki használta. Egy iskolának megfelelő helyen tanítják a vaják varázslóit és az Idő Kereke aes sedai-jait is.

Ha lesz a történetedben varázsiskola, akkor az nem lopás. Ha pontosan ugyanazok a dolgok lesznek benne, mint a Harry Potterben, pl. teszlek süveg, mardekár, kviddics kupa, stb. akkor lopás.


A lopás és inspiráció szerintem nem egyértelmű. Jogilag nem, de egyébként egy eléggé szubjektív dolog. Amit a szerző talált ki, abból nyilván nem profitálhatsz.

De van az olvasói/rajongói faktor, akik jobban számítanak, mint a jogi cuccok. Gondolj bele hány Gyűrűk ura "fanfikció" született már, amit az olvasók imádnak, tündékkel/elfekkel/törpökkel/orkokkal/sötét úrral/stb. Aztán van egy, amit a többség utál: Terry Goodkind - Az igazság kardja sorozat.

Ha a történet jól van kivitelezve, akkor általában senkit sem érdekel a "lopás".

Szerintem ráérsz akkor aggódni ezeken, amikor már elkészültél a komplett regényeddel, ugyanis írás közben alakíthatod úgy az egész történetet, hogy az olvasó rá sem ismer majd, hogy mi inspirálta.

2020. aug. 10. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Anne Rice pl hírhedt volt arról, hogy mindenkit orrba szájba perelt. 10-15 éve amikor minden fic úgy kezdõdõtt, hogy “I do not own anything, please don’t sue me” az nagyrészt õmiatta volt.


Elvileg fanart legális amíg nem kérsz érte pénzt, de azért van jócskán aki pl valami copyrightolt karaktert tetováltat, rajzoltat mûvészekkel. Ameddig ez piti, tehát 1-2 másolatban, a nagy cégeket nem szokta érdekelni.


Rendesen pénzért kiadatni, több példányban persze már pofátlanság, és valószínûleg be fognak perelni, pláne ha a kánon részeként hírdeted a dolgot.

Ha felismerhetetlenségig meváltoztatod a jellemzõ dolgokat, tehát az emberek akik nem tudják hogy ez fanficnek indult, nem jönnek rá akkor szerintem már saját mûnek számít.

2020. aug. 12. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!