Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogy kell írni ezt a párbeszéd...

Hogy kell írni ezt a párbeszédekben?

Figyelt kérdés

– Hagyj békén! – azzal sarkon fordult.


VAGY


– Hagyj békén! – Azzal sarkon fordult.


Nagy betű vagy kicsi az azzal? Mert én kicsivel szoktam írni, de az előbb láttam, hogy valaki naggyal írta, szóval gondoltam, rákérdezek.



2021. jan. 27. 21:32
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
0%
Egyébként a második a helyes. Alapvetően a párbeszédnek nem része a beszéd közben/után végzett cselekvés. De nem nagyon olvastam még könyvet, amiben betartották volna. (Megjegyzem, szerintem pont ez a helyes változat zavaró sokszor).
2021. jan. 28. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
#11 De a Hagyjál békén "idézetként" önálló mondatként állja meg a helyét, ezért okés a mondatzáró írásjel, majd a gondolatjel után a kisbetűs mondat folytatása
2021. jan. 29. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
32%

12

A mondatzáró írásjel oké, de az "azzal sarkon fordult" nem a mondathoz tartozik! Hiába pontoztok le, ezt nem én találtam ki.


Tessék, egy rendesen szerkesztett kéziratból egy részlet:

"A lány kerekre nyitotta a szemét, és elmosolyodott.

– Tényleg? Az nagyszerű lenne. – Most ő tette rá a száját a fiú fülére, amitől Luke ismét bizseregni kezdett. Nem mert a karjára nézni, hátha libabőrös. – De gyorsan csináld. Egy-két nap múlva kezdődik a szabad hete. – Most a kezét tette rá a fiú lábára, magasan, egy olyan pontra, ahova Luke mamája mostanában már nem nézett."

2021. jan. 29. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

Rossz példa, abban azért van nagybetű és pont, mert másik mondat következik, a kérdező példájában az "azzal" kötőszóval toldalékolt tagmondat szerepel. Ha nem lenne ott a kötőszó, akkor valóban nagybetű lenne, hiszen akkor nem a mondat része lenne.

Pl.: - Hagyj békén! - Sarkon fordult és elsietett.

2021. jan. 30. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 BringaManó ***** válasza:
hát épp ez az: ez simán lehet új mondat is, az idézet nem olyan szervesen része az idéző mondatnak, mint pl. abban, hogy "Gyere! – mondta Géza", hanem csak kapcsolatosan egymás mellett vannak...
2021. jan. 30. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
Tőlem úgy írjátok, ahogy akarjátok, de ha esetleg én szerkeszteném egy kéziratotokat, kihúznám. A 15-ös legalább érti, miről beszélek.
2021. jan. 30. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

[link]


Talán ez segít eldönteni a kérdést.

2021. jan. 30. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 BringaManó ***** válasza:
mire gondolsz?... a példákat átfutva nem találtam ennyire határesetet, csak a szokásos két szélsőséget. (el kéne olvasnom a többi szöveget is, vagy csak dobtál egy linket, hátha jó valamire? :-)
2021. jan. 31. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!