Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogyan szoktatok angolul...

Hogyan szoktatok angolul (vagy bármilyen idegen nyelven) olvasni könyveket?

Figyelt kérdés
Most kezdem majd el az első angol könyvemet és kíváncsi vagyok a szokásaitokra. Ilyenekre gondolok, hogy egy idegen szó felé odaírjátok-e a fordítást, vagy külön jegyzeteltek egy füzetbe, vagy hogy milyen fordítót használtok (fizikai könyv alapú szótárt, vagy esetleg van egy konkrét bevált netes fordító). Szóval ilyesmire gondoltam :)

#könyv #nyelv #idegen nyelv #angol #olvasás #Idegen nyelvű olvasás
2021. márc. 10. 11:00
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
94%

Nyelvtudás szintjétől is függ...


Én sose használok szótárt, mert a szövegkörnyezetből általában kiderül az ismeretlen szó jelentése. De mondjuk én már elég jól beszélek angolul...

2021. márc. 10. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
78%

Semmi ilyesmi. Egészként kezelem a nyelvet/szöveget. A kontextus általában megadja a jelentést, ha pedig később előjön a szó új kontextusban, az pontosítja vagy megerősíti. Több mint félszáz könyvet kiolvastam már angolul, sosem szótáraztam, pedig az elején még bőven voltak hézagok a tudásomban.


A másik dolog, amiért rossz szótárazni, mert simán lehet az ismeretlen szó része egy direktben lefordíthatatlan nyelvi sajátosságnak, lehet szleng kifejezés, (pop)kulturális utalás és még sok egyéb más, aminél egy szótári fordítással csak félrevezeted magad.

2021. márc. 10. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
52%

+1 az előzőeknek, de én ettől függetlenül ajánlanám az angol nyelvű szótárakat. Fordítgatni szerintem se hasznos, de már eleve angolul elolvasni egy szó definícióit segíthet.


Ha bővíteni is akarod a szókincsedet, akkor próbálj flashcardokat csinálni. Kis lap egyik oldalára a szó, másikra a jelentés. És időnként gyakorlod őket. Én szinte anyanyelvi szinten megértem a komplexebb szövegeket is, de beszédben és írásban egyáltalán nem vagyok választékos, mert magamtól soha nem tudnék nagy szavakat felidézni. Szóval ha te is úgy érzed, hogy nem ragadnak rád a szavak, akkor egy kis memóriatréning nem árt :D

2021. márc. 10. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
37%

A szövegkörnyezetből egy tök ismeretlen szónál annyit lehet kideríteni, hogy: ez valami telefonnal kapcsolatos. :D Az ilyen látnoki képességet cloze test-tel lehet könnyedén ellenőrizni; szerintem egyikőtök sem volt abban olyan jó. :D De kipróbálhatjuk. :D Magyar szótár akkor nem kell, ha díjazott keresztrejtvényfejtők vagytok, mert az is egy képesség, egy definícióból rájönni, melyik magyar szóval lenne ez helyettesíthető - mivel azért azt nem lehet mondani, hogy az aztán ritkán fordul elő, hogy valamit le kéne fordítani.

Hogy még a kérdező is jól megharagudjon rám:

1. könyvbe beleírni barbárság :D

2. fordító használata a nyelvtanulásra alkalmatlanság beismerése :D

2021. márc. 10. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
27%
Mítosz, hogy a környezetből kitalálod az ismeretlen szavakat. Nagy szókincsre kell szert tenni, mert úgy nincs értelme, ha oldalanként 8-10 (vagy több ) szó ismeretlen.
2021. márc. 10. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Két idegen nyelven olvasok, mind a kettő olyan szinten van, hogy nem kell szótár. Amikor tanultam, akkor egyszerűbb szövegeket olvastam, illetve kikerestem az ismeretlen szavakat a szótárból, ami néha működött néha nem 🙄 De mondjuk én az egyetemen folyamatosan használtam idegen nyelvű könyveket, így gyorsan megszoktam, hogy nem magyarul olvastam. Mivel szaknyelvet magyarul nem tanultam azt már nehezebb is megértenem magyarul.
2021. márc. 10. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj, ha mindig meg kell állni szótárazgatni, akkor nem lehet érteni a könyvet. Érdekes könyebb könyvének kezdeni, és ahogy egyre jobban fejlődik a szókincsed meg a tudásod, meg fogok érteni a többit is.

Nekem az első angol könyvem a Harry Potter and the philosopher’s stone volt.

2021. márc. 10. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Én személy szerint mindig internetes fordítót használok (semmiképpen sem a google fordítót), ha arra van szükség akkor pedig szleng szótárt.

A kontextusból néha talán ki lehet találni a szót, de valójában sokkal valószínűbb, hogy félreértelmezed és rosszul marad meg.

A könyv lapjaira soha nem jegyzetelnék, a szívem szakadna bele. Inkább egy papírra, de van hogy később arra sem kell visszatérnem, mert megjegyzem a szót.

Ha szótárazol érdemes addig keresgélni az alternatív jelentések között amíg meg nem találod a szót ami minden kényelmetlenség nélkül oda illik, ha ilyen nincsen akkor valószínűleg kifejezéssel van dolgod, ha a kifejezést begépeled és valóban az,akkor biztosan lesz rá találat.

2021. márc. 11. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
10%

"Az a baj, ha mindig meg kell állni szótárazgatni, akkor nem lehet érteni a könyvet."

Én sokat olvasok, és életemben még nem használtam könyvjelzőt, de max 20 másodperc volt, míg megtaláltam, hol tartok. És értettem is másnap, hogy mi történik épp most, mikor olvasom, mert emlékeztem rá (bár ez könyvjelző használatánál is érdekes, kár lett volan könyvjelzőzni, ha úgysem emlékeztem volan rá, mi volt eddig... Nehogy már egy szó értelmezésétől elvesszen a fonál.

Roppantegyszerű a megoldás, két szinten kell szótárazni. Olvasás közben csak azt, a mi valóban értelmetlenné teszi a folytatást. A többit meg egy másik napszakban, valamennyire, mert szókincsben fejlődni kell.


A másik dolog, amiért rossz szótárazni, mert simán lehet az ismeretlen szó része egy direktben lefordíthatatlan nyelvi sajátosságnak, lehet szleng kifejezés, (pop)kulturális utalás és még sok egyéb más, aminél egy szótári fordítással csak félrevezeted magad.

Ez egy ragyogó okfejtés a Miért maradjunk nyugodt lelkiismerettel korlátoltak című leendő könyvbe. :)

2021. márc. 11. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Én netes szótárt használok. (webforditas.hu/szotar)

Hiába mondják, hogy a szövegkörnyezetből ki lehet deríteni a szó jelentését, nekem az sokszor nem megy (mondjuk lehet mert nem elég jó az angolom?), úgyhogy az ismeretlen szavakat én inkább bepötyögöm ide.

2021. márc. 11. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!