Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Asimov Alapítvány - Birodalom...

Asimov Alapítvány - Birodalom - Robot univerzumát inkább a robottörténetekkel vagy inkább az Alapítvány-trilógiával érdemes kezdeni?

Figyelt kérdés
Találtam egy jónak tűnő sorrend-kalauzt, ami szerint mindegy, csak a kettő közül valamelyikkel. Azért biztos, ami biztos, érdekelne más Asimov-olvasók véleménye is. Holnap megyek könyvtárba, írjatok, lszi. :)

2022. júl. 18. 08:53
 1/6 anonim ***** válasza:
49%

A három Alapítvány-könyvvel kezdd (több Alapítvány-könyv NINCS), és utána érdemes elolvasni a novellagyűjteményt (The Complete Robot; magyarul nem tudom, hogy mi a címe).


A „robotos”-könyveket (The Caves of Steel stb.) egyszer érdemes elolvasni, bár harmatgyengék. A mások által írt fan fic-ek (Alapítvány) pedig annyira gyengék, hogy a fal adja a másikat.

2022. júl. 18. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Szia, köszi a gyors választ, megpróbálom akkor a trilógiát kihozni. Eszerint: [link] viszont úgy tűnik, nagyon is van több, ami nem fanfic.

A robottörténetek elspoilereznének valamit a trilógiából, vagy csak kevésbé érthetőek nélküle?

2022. júl. 18. 10:45
 3/6 anonim ***** válasza:
88%

Én szerintem pont, hogy a robottörténetekkel érdemes kezdeni, ugyanis hiába íródott később (pl. Acélbarlangok, A mezítelen nap), megalapoz az Alapítványnak, hiszen a történet kronológiáját tekintve hamarabb vannak, mint az Alapítvány idejében. Így külön érdekesség olvasni az Alapítványt, főleg, hogy van karakter, aki megjelenik a Robot-sorozatból emitt is, és a hatása csak akkor mérhető fel, ha tisztában vagy vele, hogy ő hogyan került oda és mi az előzménye. Kvázi "poénról" maradsz le, ha nem olvastad előtte a Robot-történeteket.

A történetek kronológiáját (tehát NEM a megírásuk időpontja szerint, hanem Asimov univerzuma alapjáni időrendben) megtalálod akármelyik regény végén összesítve, illetve bizonyára neten is fent van.

2022. júl. 18. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 belapus ***** válasza:
Egy bizonyos életkor felett nem is volt kérdés, mivel kezdődjön az ABR-univerzum megismerése.Engem azért nem vágott földhöz, hogy az alap-trilógiát tudtam először elolvasni és csak (jóval) később az előzményeket vagy a folytatásokat.Ettől függetlenül talán valóban érdemesebb a történeti kronológiát követni.
2022. júl. 19. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
52%

Erről itt szedtem össze a gondolataimat (eredetileg egy GyK-válasz volt, aztán emeltem á Molyra): [link]


Szerintem egyébként legyen szó bármilyen sorozatról (Alapítvány, Star Wars, Star Trek, stb.), nem a történetbeli sorrendet érdemes követni, sokkal inkább a megírásbelit, méghozzá azért, mert a korábban játszódó, de később íródott könyvek lelőhetnek dolgokat a korábban íródott regényekből. (Az Alapítvány és Föld vége pl. sokkal kisebbet csattan, ha mondjuk az Alapítvány előttből már tudod egy karakterről, hogy még életben van. Hasonlan)

2022. júl. 27. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
52%

Véletlenül rányomtam, bocsánat.


Szóval: Ráadásul az utólag írt előzmények sokszor kevésbé is érdekesek, ha nem láttad/olvastad az eredetiket: Hari Seldon csetlés-botlása a Trantoron sokkal kisebb súllyal bír, ha nem olvastad az Alapítványt, és ezért nem tudod, hogy a pszichohistória működik; hasonlóan, Anakin Skywalker története sokkal kevésbé érdekes a Baljós Árnyakban, ha nem láttad az eredeti Star Wars trilógiát, és ezért nem tudod, ki az a Darth Vader.

2022. júl. 27. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!