Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Ha elolvastok egy könyvet,...

Ha elolvastok egy könyvet, nektek abból hosszú távon mennyi marad meg?

Figyelt kérdés

Mostanában elég sokat olvasok, minden nap, majdhogynem 100 oldalakat. Nem is a legegyszerűbb szövegeket; Dosztojevszkijt, Tolsztojt, és ehhez hasonlóakat. Azt vettem észre, hogy akár egy hónap után nem igazán tudnék róluk egy valamire való leírást adni, főleg ha hosszabb olvasmanyról van szó. Az orosz nevekkel pedig végképp bajban vagyok, de most nem ez a lényeg. :D

Ezzel ti is így vagytok, vagy nekem kéne jobban odafigyelnem új hobbymra?



2013. máj. 22. 21:37
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

A válaszokat előre is köszönöm!

19/F.

2013. máj. 22. 21:40
 2/11 anonim ***** válasza:
Hosszabb távon elég sokat felejtek, és csak nagy részletekben marad meg a fejemben egy-egy könyv. Ugyanakkor én olyan vagyok, hogy ha egy könyv tetszik, akkor azt többször is elolvasom, és így egyre több részlet megmarad.
2013. máj. 22. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Ja még annyit, hogy a nevekkel bajban szoktam lenni, és általában többször is vissza kell lapoznom, hogy megnézzem, ki is az., amgí meg nem jegyzem.
2013. máj. 22. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Szerintem komolyabb szépirodalmat ne olvass futószalagon.

Egy-egy mű után hagyj magadnak időt az átgondolására, és semmiképp ne a mennyiséget hajszold.

A fiatal korban olvasott, az általad is felsorolt remekműveknek évtizedekig nyomot kell hagyni benned.

2013. máj. 22. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Futószalagon?

Nem hinném, most úgy alakúlt, hogy nincs jobb dolgom. Nem kényszerből olvasok, ha valamilyen oknál fogva nem élvezem, hát leteszem másnapig.

Mindenesetre megfogadom tanácsodat!

Köszönöm. :)

2013. máj. 22. 22:14
 6/11 anonim ***** válasza:

Az sem mindegy, hogy mennyire hosszú távon.

A Bűn és bűnhődést már több, mint 10 éve olvastam, de az egyik kedvenc könyvem. Az atmoszférájára olyan élesen emlékszem, mintha tegnap olvastam volna, valamint néhány apróbb, jelentéktelennek tűnő mozzanatra, amelyek a világának fontos részei, és engem valamilyen oknál fogva különösen megragadtak. (Emlékszem pl., hogy Raszkolnyikov két könyvet olvasott akkoriban: az egyik "nagy halakról" - de mint szintén kiderül: bálnákról - szól, a másik pedig arról, hogy ember-e az asszony.) A nevekre viszont alig emlékszem. Talán csak Raszkolnyikov és Szonya neve maradt meg, annak ellenére, hogy nagy rajongója vagyok az orosz nyelvnek, kultúrának.

Ezt is persze könyve válogatja. Nagy általánosságban azt lehet mondani, hogy emlékszem az atmoszférára és néhány apróságra (poénokra, vagy szimplán csak érdekes gondolatokra, amelyek különösen megtetszettek), a nevekre viszont alig.

Ha nem leszel kikérdezve az adott könyvből, szerintem nem is annyira lényeges az, hogy emlékezz a tényekre. Nem azért olvasol, hogy tudd, hogy hogy hívták a nénit, akit Raszkolnyikov megölt, hanem azért, hogy vele együtt átéld a bűnbánatának folyamatát, és ezáltal gazdagodjon a személyiséged.

2013. máj. 23. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

a nevekkel én is bajban szoktam lenni!:D a sztorival utólag nem, de csak azért, mert ha közben nem koncentrálok, akkor van ez a "mit is olvastam az előbb?" villanás, és akkor visszalapozok, átolvasom újra a sötét foltot.

nekem volt az a szokásom, hogy könyvtárból vettem ki a könyvet első körben; és ha nagyon megfogott, akkor megvásároltam, hogy bármikor elő tudjam kapni, ha eszembe jut valami miatt.

nem hiszem, hogy az a lényeg, hogy leírást tudj adni.. ha tetszik, akkor olvasd azért, mert kikapcsol, elgondolkodtat. később pedig te is repetázhatsz. az általad felsorolt írok művei amúgy is megérnek több misét, érdemes pár év távlatából újra elővenni őket, lehet, hogy egész más nyomot fognak benned hagyni.

2013. máj. 23. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Ha tetszik a könyv, megfog és tényleg átélem akkor nagyon jól emlékszem rá èvek múlva is. Ha csak simán jó, akkor sokat felejtek és csak nagy vonalakban marad meg a történet.
2013. máj. 23. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Az úgynevezett kedvenc könyveimből is alig emlékszem valamire, ha régebben olvastam. Szerintem ez természetes.
2013. máj. 23. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Nekem is inkább az érzések maradnak meg, a képek, amelyeket olvasás közben láttam. Sokszor nem is tudom, hogy miről is szól pontosan a szöveg, csak a fejemben van egy kép és egy érzés az egészről. Olyan ez, mint nagyon sok álmom: nem emlékszem a konkrét eseményekre, csak arra, hogy mit éreztem közben. (én sosem szerepelek szinte a saját álmaimban, külső szemlélőként álmodom, mintha könyvet olvasnék, filmet néznék, látom/hallom a szereplők gondolatait, akik sok esetben teljesen ismeretlen, talán sosem, vagy futólag, az utcán látott emberek.)


A kedvenceimet viszont sokszor elolvasom, így fájdalom, egyre több marad meg. Viszont mindenképpen szeretek minden jobban tetsző, vagy komolyabb művet minimum kétszer elolvasni, mert pl. a Vörös és feketében, egyik kedvenc szépirodalmi alkotásomban csak harmadik olvasásra vettem észre három olyan apró utalást a könyv elején, ami párhuzamot mutatott a könyv végével, vagy a későbbi eseményekkel. A történet sodrában ezek a pici kis fél sorban leírt jelek nem maradnak meg. A nevekkel meg én is gondban vagyok :) Szeretem az olyan regényeket, ahol elöl vagy hátul fel vannak sorolva a szereplők, és röviden, hogy kik ők, milyen rokonságban kivel. Főleg, ha generációkon, családokon átívelő családregény. Kevés ilyen van sajnos...

2013. máj. 24. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!