Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Könyvet szeretnék írni, de...

Könyvet szeretnék írni, de pár dologban nem vagyok biztos. Valaki elmagyarázná nekem a lentieket?

Figyelt kérdés

Szóval, már megvan a történet, a téma, a karakterek, minden, viszont még sosem csináltam ilyet, és akadt pár problémám.

1. Milyen programot használjak? - Wordben szokás könyvet írni, vagy kell valami más program?

2. Hogyan készítsem el a kéziratot, hogy tényleg olyan legyen, amilyennek lennie kell? (oldalak, borító, design, bekezdések, formázás, sorkizárás, elválasztások, stb.?)

3. Milyen formátumban mentsem el?


Nem szeretnék külön designert keresni emiatt, de nem értek az ilyen dolgokhoz. Kérlek, segítsetek! Köszönöm előre is :)



2013. jún. 20. 14:57
 1/6 anonim ***** válasza:
89%

Először is. Abból, hogy könyvet írsz, még egyáltalán nem következik az, hogy ki is fogják adni a könyvedet. Tízezer hobbi-íróból egynek adják ki a könyvét. A többi van nem is törekszik erre (mint például én), csak a saját szórakoztatására ír, mások anyagi vagy egyéb okokból nem jutnak el a kiadásig.


Milyen programot használj: van, aki kézzel ír, én géppel jobban szeretek, mert sokkal könnyebb szerkeszteni. Én személy szerint Wordben írok, tudom ajánlani.


A kézirat milyensége csak akkor lényeges, ha már valóban a kiadatásnál tartasz, de ha jól értettem, erről még szó sincs. De ha csak kedvtelésből írsz, akkor is megszerkesztheted "profi módon" a könyvedet; én mindegyik írásomnak (50-60 oldalas "kisregényeket" írok leginkább) készítek borítót, meg mindent, szépen, igényesen, de csakis és kizárólag szórakozásból.

A bekezdéseket úgy formázd, ahogy egy szöveget formázni illik. Nézz meg egy könyvet. A bekezdések első sorát beljebb húzzuk, sorkizártra állítjuk, stb.

A formátumnak megint csak a legvégén, azaz kiadáskor van jelentősége. Addig azonban nagy út vezet, amelyet előbb végig kell járnod. Ne a tetőnél kezdd a ház építését!

2013. jún. 20. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
93%

Állj! Most hagyd abba!

Nem te írod a könyvet. Azt a nyomda/könyvkötő önti a végleges formájába, te a tartalmát, a regényt (vagy novellákat, verseket, kisregény-sorozatot, képregényt, bármit) írod! Szóval verd ki a fejedből, hogy te leülsz és "írsz egy könyvet", mert azt nem fogsz.

1. Bármit, ami neked kényelmes, nincs megkötés. Írhatod papírra, ceruzával is, de elmaszatolódik, ha sokat forgatod a lapokat, ezért ezt javaslom a legkevésbé. (Viszont két év múlva élmény órákig töprengeni, mi lehetett az első fejezet, mert már nem látszik belőle semmi.) Word, vagy más, magasabb szintű szövegszerkesztő tökéletes a célra, tud segíteni a formázásban és a helyesírási ellenőrzésben is. Az "alap felhasználó" Wordöt használ egészen egyszerűen azért, mert a Windows a legelterjedtebb oprendszer. Ettől te még használhatsz mást, ha azt szoktad meg, sőt, léteznek "regényíró szoftverek" (illetve forgatókönyvírók is), amik az ilyen nagyobb volumenű alkotások összefogásában segítenek (nem írja meg helyetted, hanem egy összetett felületet ad, amin a Wordben vagy más módon írt munkáidat könnyen rendezheted és jegyzetekkel elláthatod). Ezt is szabad használni.

2. Ha "tényleg olyan legyen, mint ami kell", akkor a szokásos kiadói formázást értsd ez alatt (hiszen a kiadó fogja kiadott könyv formára rendezni a kéziratot, amit te megírtál, onnantól a te munkád lejért, hogy megvan a kész szöveg, bár bizonyos helyeken beleszólhatsz a továbbiakba, PoD kiadónál meg te vagy az, aki megszabja a fő arculatot). 12-es betűméret, alap Word beállítások, A/4-es oldal, normál (alapértelmezett) margó, normál behúzások (van, ahol a behúzásokat sem kérik, de ez könnyen kiszedhető, ha nem tabulátorral vagy szóközökkel oldod meg... szóval az ilyet ne, olvasatlanul is visszaküldik az igényesebb helyeken), Times New Roman betűtípus, maximum kurzív formázás a kiemelésekhez. Minden más hanyagolva. RTF-ben mentve, legfeljebb .doc vagy .docx, ha fogadnak ilyet is. Sorkizárt, ha lehet. Minden mást elfelejteni! Még akkor is, ha PoD kiadóhoz készülsz, úgyis lecsapják az összes formázást és utólag veszik fel (kiadványszerkesztő programokkal szokás dolgozni, arra meg ritkán használják a Wordöt).

3. Ezt mondtam, RTF, esetleg .doc, .docx, de a legjobb: mindhárom. És mindig legyen biztonsági mentés, lehetőleg fejezetenként egy (vagyis minden fejeze végén készíts egy másolatot), ez már mindegy, milye formátum, ha Worddel dolgozol, akkor sima Word dokumentum, azt tudja a legjobban kezelni. Így te sem keveredsz el, és ha véletlen törölnél vagy megváltoztatnál valamit, van hová visszatérni. (Illetve így nincs késztetés, hogy ötszázvalahány fejezete legyen a regénynek, maximum pár tucat bőven-bőven elég.)


Más kérdés, ha te magad akarod kiadni a kész művet mindenféle kiadói közbeiktatás nélkül. A teljes kiadványhoz... az külön szakma, hogy összehozz egy nyomdakész művet, én sem értek hozzá. Ha a barátaidnak akarod "könyvszerű Word dokumentumként" elküldeni, akkor is megteszi a sima kézirat-formátum, később be lehet kötni (ehhez javasolt a kötésmargó beállítás, de csak akkor, ha házilag kötnél könyvet). Ha bárhová felraknád a neten, az ottani formázási követelmények úgyis egyediek lesznek (függ az oldal design-jától), szóval ezen sem kell aggódni.

Egyéb: borító - ha PoD, akkor felajánlhatja a lehetőséget, hogy te tervezd meg, de ezt ők adják hozzá a kiadványhoz (maximum te ajzolod meg). Ezen ráérsz akkor is gondolkodni.

Elválasztások: általában nem szeretik a feltételes kötőjeleket, de az elválasztásoknál inkább ezt használd, ha külön kérik, akkor kiszedheted később a Csere funkcióval. Ha nagyon csúnya a szöveg, akkor használd, egyéb esetben ritkán szoktak szavakat elválasztani, mert nem azon a két pixelen múlik, hogy húzza szét a Word a sort.

A többiről már szót ejettem.


Még egy lehetőség: saját készítési e-book. Ezt is hanyagold elsőre, legyen meg a kész, sallangmentes (lásd fentebb vázolva) szöveg, utána lehet konvertálni.

2013. jún. 20. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a gyors választ! :)

Ezeket csak azért kérdeztem, mert szeretnék tisztában lenni vele, és ha esetleg valamikor a jövőben oda kerülnék, hogy ki szeretném adatni, akkor legyen fogalmam az alapokról. Persze nem most azonnal gondoltam ezt így mind. Bár, ha jól tudom, akkor csak megfelelően megszerkesztett kéziratot fogad el a legtöbb kiadó, ha esetleg szeretném megmutatni nekik, főleg ezért is kérdeztem.

Nem tudom, hogy valaha eljutok-e odáig, hogy ez megvalósuljon (bár reménykedem), de szeretnék ezekkel tisztában lenni.

Még egyszer köszönöm a választ :)

2013. jún. 20. 15:21
 4/6 A kérdező kommentje:
A második válaszolónak is köszönöm, pont ezért tettem fel a kérdést. A legtöbb dologról, amit megemlítettél, fogalmam sem volt a mai napig, viszont hálás vagyok érte, hogy leírtad nekem mindezt. Így már valamivel előrébb vagyok:)
2013. jún. 20. 15:25
 5/6 anonim ***** válasza:
70%

1. Ahogy jól esik

2. Ráérsz vele törődni, ha kész van, vagy akár a kiadónál is megcsinálják, ha füzetbe írtad, még be is gépelik, csak akkor kevesebbet fogsz kapni a könyv bevételéből, hogyha a tördeléseket, begépelést, stb. nekik kell megcsinálni.

3. Hát, elvileg jobb sima doc-ban vagy txt-ben, de gondolom egy könyvnyomdában már van 2007-es vagy újabb Word is, de ha meg nem jó formátumban küldted el nekik, gondolom visszaírnak, hogy mentsd el a régi formátumban, és küldd el újra.


Ja és úgy írd, ahogy neked kényelmes!! Pl ágyon fekve is megírhatsz kis párbeszédeket, nem kell mindig hozzá a gépnek menni, és akkor majd később begépeled. Vagy hogyha füzetbe akarod írni, de néhány részben nem vagy biztos, hogy hogy írd, akkor azt a részt külön megírhatod a Wordben is, mert ott nem lesznek benne áthúzások, nem fogy a papír, szóval ott rögtön kitörlöd, ha meggondoltad magad, és máshogy írnád. Én egy hosszabb írásomat már megírtam így vegyesen, hogy a lényeg, szóval az egész dolog a gépen volt, de lapon is dolgoztam ki jeleneteket, vagy pl mikor nincs az ember gépközelben ,akkor is le lehet írni papírra; szóval az előbbinél a gépre írtam, csak kis részeket papírra, most pedig a gépet használom segédeszköznek ahhoz, hogy füzetbe írhassam:) Szóval én vegyes párti vagyok, hogy ahogy jól esik, mind a kettőt használva írok valamit, így sokkal kényelmesebb:)

2013. jún. 20. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm neked is. Akkor nem stresszelek rá annyira, nagyon jó, hogy ezeket leírtátok. :)
2013. jún. 20. 15:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!