Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogyan írjak jól történetet?

Hogyan írjak jól történetet?

Figyelt kérdés
Mármint olyasmik,hogy részletesen leírjam hogy a szereplő mit érez,hogy néz ki és helyszínleírást ,vagy csak pár mondatba írjam le hogy mostjól van,és egy szobában.? melyik jobb?:) És még pár tippet tudtok adni?:)

2013. aug. 23. 01:02
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm,hihetetlen kedvesek vagytok hogy ílyen hosszan leírjátok nekem :) Még annyit szeretnék megkérdezni,hogy itt interneten nem tudok pár blogot amin esetleg ilyen történeteket találok?:) amiben szépen ki van fejtve minden?:)
2013. aug. 24. 01:19
 12/15 anonim ***** válasza:

Ez nehéz kérdés. Szerintem lesz pár, aki javasolja a sajét történetét. :)

Alapvetően inkább amatőr irodalmi oldalakat mondanék általánosságban, mondván "ott majd biztosan találsz kedvedre valót", de ugyebár semmi nem garancia a minőségre (sem arra, hogy megfelelően részletes leírásokat találsz). És neked itt elsősorban regény kell, a novella másképp dolgozik a leírásokkal (pl. kevesebb is van). Regényportál kevés van, jó regényportál magyar nyelven... nincs. Egyszerűen nem lehet biztosítani egy olyan szintű előszűrő-rendszert regényhez, ami csak kis eséllyel enged át nem megfelelő művet. Ezt hívják kiadónak, ugyanis.

Ha biztosra mennék, azt mondom, írástechnikai oldalak. Beírod a Google-be, hogy írástechnika, rengeteg tanács, javaslat, oldal jön ki (egyik jobb, másik rosszabb), csak nem mindegyik foglalkozik a leírásokkal és a PoV-val. Talán egyedül Jud (több formában, több helyen), a Könyvmolynál' volt egy kurzus Hannával, régen volt Onsai-nak egy, ha jól emlékszem (de leszedte), és nagyjából ennyi. Még az Enrawelli Tudástár, esetleg. Ez sem igazán járható út.


Szükséges a net? Ugyanis amit keresel, az majdnem minden könyvben megtalálható. Szerezz be egy klasszikus művet - bármely kötelező olvasmány megteszi. Ne Jókait, csak ha meg tudod különböztetni az általunk javasolt "aktív leírást" és a nagyívű bemutatást. (Ugyanígy a nagy romantikusok. Ha madártávlatból szemléljük a tájat, egészen más igényekkel találkozik a szerző, mintha PoV van.) Igazából az angol romantika azért megteszi. Azt amúgy is szokták szeretni olvasni. Ez sokkal egyszerűbb módszer, mint a netet túrni kiadott, gondozott és amatőr (írástechnikailag talán nem megfelelő) szövegek után. Hiszen te is az Éhezők viadalát említed, hogy ott tűnt fel, nosza, keress egy másik könyvet, menni fog ez! :)

2013. aug. 24. 03:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

A 23:59es vagyok. Bár változó, hogy ez mennyit segít, de van pár portál, ahhol amatőr írók és fordítók tudják a műveiket publikálni. Ezek persze nem irodalmi oldalak, viszont egy kis szerencsével elkapsz pár jó kritikaírót, akik tudnak segíteni a fejlődésben. Most így hasból két nagy oldal ugrik be:


[link]


és


[link]


Bár ezek, mint a nevük is mutatja, eredetileg fanfiction íróknak készült honlapok, mára már mindkettőnél a történetek vagy 50%a saját történet. Ezért persze mindkét dalon rengeteg olyan író van, aki fanfictiont egyáltalán nem tölt fel, csak saját történetet.


Talán amúgy a merengőt azért javasolnám inkább, mert azon ott működik a kritika klub, szóval nagyobb az esélyed, hogy érdemleges hozzászólást kapjál.


Nem kell feltétlen egyből egy regénnyel kezdeni, természetesen novellák, sőt versek is publikálhatóak az ilyen oldalokon, szóval ha kicsit tartanál a helyzettől, akár próbálkozhatnál először olyannal is.


(Meg persze azért is okos dolog egy ilyen oldalt akárcsak megnézni, mert ezeken az oldalokon, ha nem is minden történet jó, van azért egypár, aminek az elolvasása is segíthet a fejlődésben.)

2013. aug. 24. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Merengőt én azért nem ajánlanám tiszta szívből "nagyon kezdőnek", mert egy jónak tűnő, de valójában komoly hibákkal terhelt (mindazonáltal népszerű, könnyen olvasható és gördülékeny) történet pillanatokon belül úgy elviszi a kialakulóban lévő stílust a rossz irányba, hogy egy élet nem elég visszanyesni a vadhajtásokat. Annyira meg nem vagyok ott olvasott, hogy rámutassak pár történetre, hogy "ezt és ezt ajánlom, ezeket inkább ne".

Persze ha ajánlani kell, a karcolat.hu portálon a kritikákat javasolhatom. Okos ember a másik hibájából tanul (a buta meg a sajátjából sem). Mondjuk ezt azért nem, mert novellista (van pár elbeszélés), ennélfogva a leírások szerepe és gyakorisága teljesen más, mint amit egy regény megkövetelne. Nincsenek olyan igazi, tankönyvi, szép leírások.

2013. aug. 24. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Úgy írd, ahogy jól esik, de minden lényegeset írj le! Meg amúgy közelebb is viheti az adott szereplőt az olvasóhoz, hogyha jobban részletezed, esetleg jobban megszereti/ pontosabb képet kap a dolgokról, jobban el tudja képzelni. Meg helyleírásnál lehet csinálni ilyen "hangulatfestést", fokozni a feszültséget, és húzni az időt, nyújtva a pillanatot, hogy még tovább izguljon az olvasó. Szerintem amúgy jók azok a könyvek, ahol minden részletezve van; bár úgy is lehet jó, hogyha nincs. Amúgy megnézheted, hogy más könyvekben hogy csinálják:) Hogy te is annyit osztasz meg, mint a kedvenc íróidtól azt ellested:) Szerintem nyugodtan írd csak le, viszont, hogyha erőlködnöd kell a leírásához, szóval nemigen jön magától, akkor nem kell feltétlenül. Kezdd el írni, ahogy jól esik, és hogyha akaródzik íródni, hogy a lehető legpontosabban mit érez az adott szereplő, akkor írd le. Hogyha nem , akkor meg, hát akkor is próbálhatod, de nem feltétlenül muszáj. Plusz, ha anélkül is élvezhető a történet olvasása, akkor nem feltétlenül szükséges. Szóval ha adja magát/akarod/van kedved bőven kifejteni, akkor írjad le. Ha meg nincsen rá kedved meg ilyenek , akkor nem kell, végülis a te történeted, első sorban szerintem neked kell, hogy tetsszen. Máshol, itt nem tudom, írták-e, de másik kérdés alatt írta valaki, hogyha másoknak is tetszik esetleg, akkor az csak egy mellékes dolog. Lényeg, hogy te jól érezd magad írás közben, meg hogy büszkévé tegyen a végeredmény.:) Ha kész vagy akár csak egy jelenettel, és te magad elégedett vagy vele, az már jó.:) Nem is feltétlenül kell, hogy másnak tetsszen.:) Az csak egy kis plusz pozitívum:)
2013. aug. 24. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!