Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Amatőr írók! Naponta mennyit...

Amatőr írók! Naponta mennyit haladtok a történettel, és hogy akadályozzátok, meg, hogy folyton újrakezdjétek, ha nem érzitek elég jónak?

Figyelt kérdés

2013. nov. 20. 23:39
 1/5 anonim ***** válasza:
hát én képregény író/rajzoló vagyok, nemrég kezdtem bele, most a 11. oldalnál járok, az hogy mennyit haladok függ attól, hogy milyen kedvem van, meg hogy van-e inspiráció, mivel nemrég kezdtem a rekordom eddig 2-3 oldal volt egy nap. Előröl max a rajzaimat szoktam kezdeni, bár photoshoppal úgy is javítok a kissebb hibákon
2013. nov. 21. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes kérdés... mondjuk én jó ideje nem írok, de a napi 5-10 oldal profiknál azért egy kellemes napi adag. Átlag 2-3 oldal (Wordben A/4 alapbeállításokkal) amatőr írótól megfelelő hosszú távon is, ez tartható menetrend. Figyelembe véve, hogy az elején nagyobb a lelkesedés, akkor úgyis többet ír mindenki. :)

Hogyan akadályzod meg... na, ezzel a problémával még nem találkoztam, inkább az a gond, hogy sokan akkor sem kezdik el újból, mikor kéne, és egy rétestészta kapkodó, ide-oda csapongó történet lesz a végére. De ha úgy érzed, mindig újra kéne kezdened, mert nem elég jó a mű, akkor hallgass magadra. Viszont pár dolgot vegyél figyelembe.

1. Minden első mű rossz. (Kivétel a zsenik. De ők ritkák. És hagyjuk, sosem használják a netet sem.) Ne erőltesd, nem lesz rögtön kiadáskész regényed, amiért versengenek a kiadók.

2. Ettől még fejezd be. :) Ez is gyakorlás.

3. Ha úgy érzed, négy oldalt írsz, majd mindig újrakezded, az nem gond. Kb. háromszor elmegy. Negyedjére azért gondold végig, hogy ez így nem fog menni. Vagy ismred be, hogy nem vagy olyan jó szerző, mint amilyen szeretnél (kezdő vagy, nyugalom), és add lejjebb az igényeidet (kompromisszum, legfeljebb utána ne mutogasd ország-világ előtt a művet). Vagy nézd meg, mi lehet a gond: nem tetszik a stílusod? Válts, próbálj ki mást. Nem tetszik a főszereplő? Keress másikat! Nem jó a történet? Írj újat! Rossz a kezdés? Ez sok minden miatt lehet, de gondolkozz el, hogy jó szemszögből próbálod bemutatni a dolgokat, megfelelő helyen kezdesz (a "lehető legközelebb a végéhez"). Sokszor segít, ha vázlatot írsz. Ha tényleg sokszor az az érzésed, hogy újra kéne kezdened, akkor előbb hagyd a művet, helyette írj vázlatot. Ez mutatja majd a történetet. Ha ezt nem érzed elég biztosnak, akkor itt az alapoknál lesz a hiba, hagyd az írást egy kicsit, gyúrj a sztorira.


Amúgy ami még segíthet: olvasd újra el az addig írtakat. Ez visszaráz a történet hangulatába, könnyebb tőle írni is, felvenni a fonalat. Ha ez sem hozza meg a kedvet, még mindig inkább újrakezdenéd, sőt, az érzés egyre erősödik, akkor hagyd egy kicsit, ne írj. Csinálj mást. Ha egy hét múlva újraolvasod és még mindig csípőből törölnéd az egészet úgy, ahogy van, akkor az tényleg rossz lehet... ha semmi (se vázlat, se a koncepció megváltoztatása, se alaposabb kidolgozás, se annak elfogadása, hogy kezdő vagy) nem segít, akkor talán nem az írás a te hobbid. Mert valószínűleg az igényeid olvasóként magasabbak, mint amilyen szinten írni tudsz, és ez annyira frusztrál, hogy emiatt nem tudsz az írásra koncentrálni. Van ilyen. Én ezért nem rajzolok. :)

2013. nov. 21. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Van, hogy egy hónapig nem írok egy betűt sem, és van, hogy megszáll az ihlet, és akár 10-15 oldalt is írok egy szuszra. A leggyakoribb eset a kettő közötti: írok egy nap alatt 2-3 oldalt, utána napokig semennyit, csak hagyom érni a történetet, vagy az előbb leírtakat csiszolgatom.

Az újrakezdésre én nem szoktam késztetést érezni, inkább arra, hogy ne ott folytassam, ahol abbahagytam, hanem a történet egy másik pontját dolgozzam ki. Ha erre késztetést érzek, így is cselekszem. Az átkötő részeket később is meg lehet írni.

2013. nov. 21. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 dorethea válasza:

Leggyakrabban fejben van a hiba. Már azoknál akik nagyon sokszor írják újra és nulláról kezdik. Mégpedig azért, mert nincs átgondolva, nincs meg fejben a történet. Egy jó könyvet akkor lehet végig írni, ha tudod, hogy mi a vége. tudod hogyan jutsz oda.

Ami pedig azt az újraírást jelenti, hogy visszaolvasva átírsz ezt-azt, az teljesen normális, sőt, muszáj. Nem létezik, hogy úgy fog tetszeni, ahogy azt először megírtad, nem lesz egy olyan fejezet sem, amit érintetlenül fogsz hagyni.

Abban igazat adok az előttem szólónak, hogy ki kell mást is próbálni. Az első pedig valóban nem lesz remekmű.

Sok olyan író van aki amikor elakad, nem dobja az egészet a fenébe, csak félteszi. Ha jól emlékszem Rowling is az első Harry Pottert évekig a fiókban tartotta és a válása után fejezte be. Megesik, néha jó döntés.

Stephen King pedig a Carrie-t haszontalan szemétnek tartotta és a felesége a kukából szedte ki. Hatalmas siker lett. Tehát nem kell elkeseredni, még akkor sem, ha nem megy. Ezért mondják, hogy nem kell erőltetni :)

Fogj bele másba, gondold át egy-két napig mit is szeretnél, írd le a gondolataidat kézzel papírra. Írj neveket, írj szavakat, mondatokat. Másnap olvasd át és folytasd. Amíg eszedbe nem jut egy jó kezdő mondat. Onnantól kezdve folynia kell és teljesen mindegy mennyit írsz egy nap. Lehet, hogy amikor belekezdesz egy este megírsz 2 és fél fejezetet. Ha bele sem fogsz, sosem lesz kész egy teljes mű. Sok sikert! Remélem segítettem :)

2013. nov. 25. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Pali1977 ***** válasza:

Minden a hozzáálláson múlik. Elhatározhatod, hogy minden nap írsz mondjuk 500 szót vagy 1000-t, de akkor minden nap írj rendszeresen.

Első változatot tekintsd piszkozatnak. Amíg írsz, ne javítsd. Amikor nincs ötleted, akkor átnézheted csiszolgathatod, vagy amikor kész a történet finomítgathatod.

2014. jan. 13. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!