Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Kérhetnék véleményt és tanácso...

Kérhetnék véleményt és tanácsokat erről a részletről?

Figyelt kérdés

Egy ideje írok már, főként hobbiból, önmagamnak, azonban gondolkozom egy rendes könyv írásán. Ebben szeretném a segítségeteket kérni! Előre is köszönöm :) (egyébként ez csak prológus... ^^' )


- Shane Fisher, 178 cm, 67 kiló, 16 éves, AB vércsoport, pozitív. A jegyei átlagosak, nem emelkedik ki különösen semmiben. Nincsenek testvérei. Az apja autóbalesetben halt meg 14 éves korában, jelenleg az anyjával él. –mondta az öltönyös férfi az asztal egyik végéről, mikor elnézett a papírok felett. Tekintete találkozott a vele szemben ülő, szokás szerint széles mosollyal őt vizslató, őszülő emberével.

- Mit gondolsz, William? Megéri felvennünk az iskolába? – szólalt meg a mosolygó, mikor félresöpörte barna szeme elől az őszhajszálait.

- A Lordba rengeteg hozzá hasonló, átlagos diák jár. A véleményem szerint nem válik hasznunkra. Persze, Ön az igazgató, az Ön döntése.

- William, William... Hogy nincs hasznunk? A mi iskolánk elit, szinte megfizethetetlen egy átlagos családnak. Gondolj csak bele. Egy szegény fiú, akit csak az édesanyja nevel, bejut egy, a miénkhez hasonló iskolába, ingyen, ösztöndíjjal. Szerinted a sajtót nem érdekelné egy ilyen sztori? Az a fiú még hírnevet is adhat nekünk. Sőt, pénzt. Hiszen kit ne hatna meg egy ilyen történet? Valószínűleg jóval többen adakoznának nekünk.

- Értem. Erre nem gondoltam.

- Hiszen még csak kezdő vagy. De mint nagybátyád, kötelességem beavatni téged az üzlet rejtelmeibe. Küldj egy levelet a fiú házához, hogy felvesszük.

- Igen, uram.



2015. jan. 28. 15:29
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem prológus, ez egy nyúlfarknyi részlet. Ennyiből mindössze azt tudom mondani, hogy feküdj rá a központozásra, a számokat lehetőleg betűvel írd, kicsit nézd át a helyesírást és a jövőben kerüld az inas-szobalány beszélgetéseket. Tulajdonképpen maga a "történet", vagyis egy átlagos fiút elit gimnáziumba felvenni, mondván jó sajtóhír, nem egészen értem, ezt nem így szokták eldönteni, plusz kissé logikátlan, mert mit tud az a fiú, hogy felvegyék. Érted, akkor legalább teljesítene kiemelkedően, és tessék, a kiváló tanulmányai miatt kaphat ösztöndíjat (amit nem az igazgató fog önkényesen eldönteni, hanem az iskola vezetése - nehét elhinni, hogy a Lord Gimnáziumot egyedül birtokolja egy személy). Az sajtóhír. Ez marhaság, ezek után ki adakozna? Én biztosan nem, hiszen látható, hogy bárkit felvehetnek, ha az igazgató úgy gondolja, nem csak a kiemelkedő eredményeket elért diákokat, akik meg is érdemelnék. Mivel ezzel a döntéssel egy fel nem fedezett zsenitől veszi el a helyet.

Ennyi alapján én letenném, ezért nem szabad ilyen rövid részeket mutogatni. Esélyed sincs, hogy bármit kifejts. Mert lehet, hogy a következő bekezdésben változna a véleményem, de mivel az nincs, ezt a lehetőséget elvesztetted.

2015. jan. 28. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Pedig tulajdonképpen az írásomban egy személy irányítja a gimnáziumot. Ez itt még nem derül ki (és egyébként már megváltoztattam, az újraírás során ez az első fejezet egy részlete lett, a prológus meg más), de a fiú azért különleges ilyen szinten, mert az iskolába csak pénzes emberkék járnak. Eleve egy mondhatni kitalált korban játszódik, nem fantasy vagy semmi ilyesmi, egyszerűen csak egy olyan világban ahol vagy szegény vagy, vagy gazdag - de akkor nagyon. Ezért különleges a fiú. A történet során majd megpróbálom kibontani hogy a fiú egy elég okos, művelt egyén.

Az inas-szobalány beszélgetés részét nem értem. Ezt el tudnád magyarázni nekem, kérlek? :) Hátha utána el tudnám kerülni.

A számokat már átírtam, és általában betűvel is szoktam írni (köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmet, kicsit elméláztam és nem vettem észre), és oké, rámegyek a központosításra is. A helyesírással is dolgozom, igyekezni fogok mindent kijavítani.

Egyébként ha megjelentetném akárhol is, biztos adnék egy rövid tartalmi összefoglalót (de azért nem mondanám el a dolgokat) amiből ki lehetne venni hogy a történet egy kissé elvontabb, elgondolkoztatóbb szándékú - ez alapján meg akit érdekelne, az gondolom elolvasná. ^^'

Köszönöm szépen a válaszodat, sokat segítettél vele, és ha esetleg le tudnád írni ezt az inas-szobalány dolgot, nagyon hálás lennék :)

Esetleg másnak valami véleménye / tanácsa még? :)

2015. jan. 28. 16:28
 3/14 A kérdező kommentje:

központozásra*

Bocsánat, telefonos írásellenőrző belejavított.

2015. jan. 28. 16:30
 4/14 anonim ***** válasza:
53%
Csak amit az előttem szóló mondott, plusz az, hogy kicsit több leírással érdekesebbé tehetnéd a dolgot. Különben nagyon jó, csak így tovább! :)
2015. jan. 28. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Nos, nekem az a véleményem, hogy ez egy teljesen átlagos fogalmazás. Semmi extra nincsen benne, ha így folytatódna, húsz oldal után ráunnék, és valószínűleg mások is így tennének. A párbeszédet jobban kellene megírni. Ezzel kezdődik? Mert ez nem prológus, hanem részlet.
2015. jan. 28. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Ezért mondtam, hogy ha mutatsz egy bekezdést, abból mégis mit tippeljen az ember? Ennyiből tényleg nem lehet semmit megmondani.

De akármilyen kitalált világ, akkor is áll: ha valaki semmiben nem különleges, nem fogják támogatni. Fel kéne mutatnia valamit ahhoz. Az igazgató kiemelheti, ha olyan kedve van, de azt mondod, az a célja, hogy ezzel az iskola később több támogatóhoz jusson, márpedig ezzel pont az ellenkezőjét éri el. Ha van pénzem, nem fogom olyanok oktatását támogatni, akik, úgymond, nem érdemlik meg, mert az eddigi életük során nem voltak elég szorgalmasak (vagy elég okosak) ahhoz, hogy jó jegyekkel tűnjenek ki. Ha hülyeségre akarom elverni a pénzt, nőkre és italra költöm, vagy körbeutazom a világot a magányachtomon (megfelelő mennyiségű nő és ital társaságában). Ha jótékonykodni akarok, odamegyek az utcán valakihez, és a kezébe nyomok egy köteg pénzt. (Ez körülbelül azonos azzal, amit itt az igazgató tervez. Azért ilyenből relatíve kevés akad.)

Az inas-szobalány beszélgetés az, amikor a karakterek olyan dolgokról beszélnek, amit mindketten nagyon jól tudnak. Itt van pár, főleg a vége - ami megint nem biztos, hogy probléma, mert nem látunk, csak egy bekezdést. Ha a karakter amúgy didaktikus mindig mindent kétszer mondok, mindig mindent kétszer mondok típus, akkor áll. Ha nem, akkor minek beszélni arról, amit tudunk?


Mellesleg, ha te ezt kiadásra szánod, kösd fel a gatyád, mert ez elsőre kevés ahhoz. De tegyük fel, hogy eljutsz egy kiadóig (beküldeni szabad): az első húsz oldal a mérvadó. (Meg a szinopszis, ha van.) Nem egy bekezdés. Tehát változatlanul: mit lehet erről a részről mondani? Semmit. Őszintén semmit.

2015. jan. 28. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Az ötödik válaszadó vagyok, egyetértek a hatossal.

Mi ilyet írtunk ötödik v. hatodik osztályban. Logikátlan, és én - bocsásd meg, de ilyen vagyok - biztos elunnám magamat rajta. Ha ennyi alapján kéne eldöntenem, hogy megvegyem-e, nem venném, az halálbiztos.

Ez az "apja meghalt/elhagyta a családot, gyerek(ek) most az anyával él(nek)" lerágott csont. A szóhasználat átlagos, semmi érdekes nincs benne, mint már azt említettem/említettük.

2015. jan. 28. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Elnézést, elfelejtettem beleírni az összegzésbe, hogy a párbeszéd nem dob semmit az egészen - pedig egy jó párbeszéd megmenthet egy fogalmazásilag gyenge bekezdést, vagy tudom is én, minek nevezzem.

Sajnálom, ha nyers voltam. Szeretném, ha tisztában lennél vele.

2015. jan. 28. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

#4: Köszönöm, igyekszem ^^

#5: Amikor válaszoltam az elsőére, már mondtam, hogy átírtam és ez egy részlet lesz, nem prológus. Hogy átlagos fogalmazás, az lehet, elvégre kezdő vagyok (de komolyan, szinte csak most kezdtem el) szóval még nem tudok olyanokat írni, mint egy rendes író. :)

#6: Igen, tudom, már rájöttem hogy egy olyan részt kellett volna beraknom ami nem párbeszéd, hanem leírás. Párbeszédben valóban nem lehet nagyon "művészkedni" , csak mivel az átírás előtt ez szerepelt prológusként, ezt raktam be. :) Ebben igazad lehet, még át kell dolgoznom. Valamit majd kitalálok a fiúnak, mert arra nem gondoltam hogy miért pont ő, és nem a többi 60000 másik. Neked köszi ismét, mondhatni kettő kritikát kaptam tőled, de azt hiszem, nagyon jó hatást fognak tenni, szerintem tudok belőlük "profitálni". Erre az inas-szobalány dologra meg mostantól oda fogok figyelni. Amúgy a megjelenítést természetesen nem rendes könyv formájában gondoltam egy könyvkiadónál - ó, nem, nem, ahhoz én közel sem vagyok elég jó. Gondoltam hogy csinálok egy weboldalt ha ezt sikerül befejeznem, és oda raknám, aztán aki olvassa olvassa, aki nem nem - nekem már 1 olvasóért is bőven megérné feltenni, főleg hogy nekem ez egy hobbi. Egyébként ezt nem tudtam, hogy az első 20 oldal számít. Ha valaha is megkísérelnék valami könyvkiadónál pályázni (amit kétlek), legalább ezt már tudom :)

Köszönök minden eddigi választ, egész sokat tanultam ezekből. :D Ha esetleg tudnátok adni pár tanácsot (no, ez már valóban nem a kérdéshez tartozik, de azért örülnék neki) azt szintén megköszönném, mivel elég tájékozottnak tűntök a témában. Még egyszer köszönöm ^^

2015. jan. 28. 18:30
 10/14 A kérdező kommentje:

Ötödik, nem láttam hogy írtál, ne haragudj.

Ez nem fogalmazás értékű, fogalmazásba több leírást raknék. Mivel kezdő vagyok ezért még nem egészen tudom, hogyan is kéne olyan tipikusan jó, könyvekhez illő párbeszédet írnom, erre még próbálok rájönni (esetleg ebben tudsz valami tanácsot adni?)

Természetesen nem ennyiből áll az egész. Ez csak egy picike részlet volt, egy amolyan 2 perc alatt elolvasod rész, amit először prológusnak akartam, de az első válaszoló hatására átgondoltam és inkább az első fejezet egy részletévé neveztem ki.

És mint említettem (bár ezt nem láthattad amikor írtál, elvégre én kb. ugyanakkor válaszoltam) nem úgy kiadásra szánom, csak egy oldalon megjelentetném. :)

Semmi gond azzal hogy egyenesen megmondod amit gondolsz - nem azért tettem fel a kérdést hogy 40 dicsérő kommentet kapjak (persze nagyon örülnék annak is), hanem mert szerettem volna ha néhány ember rámutat a hibáimra és arra, hogy mire kéne jobban odafigyelnem. :)

Ezért neked is köszönöm, mostantól majd olvasásnál és írásnál is jobban odafigyelek a párbeszédekre, hátha sikerül valamit kiszűrnöm :D

2015. jan. 28. 18:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!