Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » A "Prológus" szót használható...

A "Prológus" szót használható a bevezető (0. rész) helyett akkor, ha nem a világ bemutatását szolgálja, hanem a cselekmény előkészítését? Mit is kéne tulajdonképpen tartalmaznia a prológusnak?

Figyelt kérdés

A történeteim bevezető részét mindig rövidebbre szoktam írni, mint a "valódi" részeket (max. 2 oldal, míg egy rész átlagosan több mint 5 oldal), és mivel az 1. rész cselekményétől teljes független (a történet előre haladtával nyer értelmet), ezért szeretném valahogy megkülönböztetni tőle - tehát, hogy ne "1. rész" legyen a neve.


Ezért én világéletemben prológusnak hívtam ezeket a figyelemfelkeltésre használt ízelítőket, viszont egy szintén írással foglalkozó ismerősöm szerint a prológus a fantasy könyvek világbemutatását szolgálja. Elmeséli, hogy könyv világban milyen körülmények uralkodnak, a társadalmi struktúrát és így tovább és így tovább. Az én prológusaim cselekmények, vagy a főhős ábrándozásait jelenítik meg, ezért nem tudom, hogy helyes-e prológusnak nevezni.


Előre is köszönöm a válaszokat!



2015. febr. 28. 10:45
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A prológgus/bevezető/előszó olyan, a konkrét történetet megelőző rövid terjedelmű "fejezet", ami a történetet felvezeti, de ahhoz közvetlenül nem kapcsolódik.


Bármit tartalmazhat háttirnfótól a hangulatkeltésig, külső nézőpontig; de alkothat keretet az utolsó fejezettel vagy epilógussal is.

2015. febr. 28. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Megjegyzem az ismerősöd valószínűleg keveria függeléket a prológussal...
2015. febr. 28. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat, sokat segített!
2015. febr. 28. 11:27
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Én óvatos lennék a prológussal, mert a legtöbb esetben felesleges. A világot be lehet mutatni a regény folyamán is (sőt, szerintem ez lenne az ideális), előzményeket is akár visszaemlékezés során.

Csak akkor írj prológust, ha tényleg szükséges. A főhős ábrándozásait felesleges prológusba írni, cselekményt is csak akkor, ha az tényleg teljesen elkülönül a regény többi részétől.

2015. márc. 2. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen! Azok alapján, amit írsz, egy-két történetemnél meg kéne szabadulnom a prológustól.
2015. márc. 2. 21:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!