Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Vêleményetek szerint, ha...

Vêleményetek szerint, ha egy felkapott mű ostoba divatot teremt és emberi butaságból halálesetet okoz, akkor az írót terheli e ez után felelősség?

Figyelt kérdés
büntetésbõl errõl kell fogalmazást írnom, kíváncsi vagyok mások véleményére.

#felelõsség
2015. márc. 6. 07:09
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Az írót nem terheli semmiben felelősség. Mások döntéseiről ő nem tehet.

Bár nem író által de volt már per egy nagy videó játék készítőgyár, és egy család között. Jó pár évvel ezelőtt kijött egy durva olyan gyilkolós, küldetéses videó játék. A tinédzsergyerek teljesen rákattant, a napja több idejét ezzel töltötte. Játékfüggő lett. Mivel az anyja ezt nem nézte jó szemmel, eltiltotta, és elzavarta dolgozni. A srác meg munkakeresés helyett kocsit ment lopni. (mint a játékban) De a rendőr hamar lefülelte, bevitték az őrse. Senki nem gondolt rá, hogy egy 18 éves gyerek aki igazából sosem volt még büntetve, hirtelen felpattan, kikapja a rendőr oldalzsebéből a fegyvert, és lőni kezd. Mivel éjszaka volt, csak a 4 fős éjszakai ügyeletben bent maradt rendőröket lőtte le. (mint a játékban) Majd ellopott egy rendőrautót, és akár a játékban őrült menekülési hajszába keveredett. Végül elkapták, halálra ítélték. A szülők a fiúkért nem tudtak mit tenni, de beperelték az adott játékkészítő társaságot, mondván az általuk forgalmazott játék miatt lett gyilkos a gyerekükből. A pert elvesztették. A bíróság indoka az volt, hogy a játékot több millióan játsszák a világon, és senki nem kattant be tőle. A rossz döntésekért csakis mi magunk vagyunk a felelősek. A rossz döntésekért csakis mi magunk vagyunk a felelősek.

Ugyanez a helyzet a könyvvel.

2015. márc. 6. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Ennyi erővel a késgyártót terheli a felelősség minden késes bűncselekmény után, ahogy a vasúti felsővezeték által halálra rázott delikvens sem hibás, csakis a vonat feltalálója és az elektromosság felfedezője.


Ostoba emberek mindig is voltak és sajnos lesznek is; de a tetteikért övék a felelősség.

2015. márc. 6. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Van ismert irodalmi eset, a szerzőt büntetőjogilag semmiféle felelősség nem terheli - nem terhelheti.

[link]

Erkölcsileg más kérdés, érezheti magát felelősnek a halálesetért.

(A kérdéshez képest ez kicsit más, az Aranchista szakácskönyv konkrét útmutató pl. bombakészítéshez, míg te mondjuk a Szürke50-féle divat miatt egy elszabadult BDSM-partin bekövetkező fulladásos halálra gondolhattál.)

2015. márc. 6. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

erkölcsi szempontból érdekel, a büntetõjogot le"""rom... :)

am szerintem igenis terhelheti felelõsség az írót, ugyanis egy író aki ezreket, milliókat szólíthat meg a mûvével, gondolnia kell rá, hogy hatással lesz e az emberekre, és ha igen, akkor milyennel.

2015. márc. 10. 08:29
 5/16 anonim ***** válasza:

Szóval szerinted, ha írnék egy mesét, amelyben egy hokedlin lehet repülni, majd valaki ezen felbuzdulva kiugrik a nyolcadikról egy hokedlivel, akkor engem terhel az erkölcsi felelősség?

Ha a síelést/hegymászást/lovaglást stb. kedveltetem meg a művem által, akkor is enyém az erkölcsi felelősség, ha valakinek eközben baja lesz?

2015. márc. 10. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

ha meg tudod írni azt a könyvet úgy, hogy azokat akik elolvassák, érdekelni fogja, hogy lehet-e hokedlin repülni, akkor mindenképpen terhel a mûvedért felelõsség.

A te befolyásod nélkül soha nem próbált volna meg hokedlin repülni.

2015. márc. 10. 11:47
 7/16 A kérdező kommentje:
a lovas baleset természetesen nem a te hibád, te csak a lovaglást szerettetted meg, a balesetrõl senki nem tehet.
2015. márc. 10. 11:49
 8/16 anonim ***** válasza:

Rosszak az érveid, ilyen alapon mindenki elítélhető lenne, mivel nem írhatja a szerző oda a történetbe, hogy ez valójában nem működik, nem lehet minden második mondata az, hogy ez csak egy mese, semmi nem igaz belőle.


Ez egyszerű felelősség-áthárítás.

2015. márc. 11. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
tehát szerinted, ha írok egy könyvet, pl egyszerû villanyszerelés címmel, amiben rá akarom venni az olvasót, hogy bízva az én szakmai tudásomban álljon neki villanyt szerelni, de én szándékosan rossz tanácsokat adok és agyoncsapja az olvasót a villany, akkor engem semmilyen erkölcsi felelõsség nem tergelhet, mert arról nem tehetek, hogy szegény hülyee megbízott bennem? nekem nagyon sántítana ez az elmélet.
2015. márc. 11. 13:48
 10/16 anonim ***** válasza:

Véleményem szerint nagyon is jó érvek és igazad van, nos műfajtól szigorúan függően, egy fantasy íróját jócskán kevesebb felelősség terheli, mint egy komolyabb mű létrehozóját, de egy jó író egészen biztosan tisztában van a felelősségével és bele kalkulálja azt a művébe...

Legegyszerűbb példának a Bűn és bűnhődést tudnám felhozni. Ha a címe csupán Bűn lenne és az író ott meg is állt volna az írásban, nekem pl lazán meghozta a kedvemet, hogy kinyírjak egy vénasszonyt. Ha nem írná le tökéletesen a bűntudat borzalmasságát, ahogyan az felemészti az embert, biztos vagyok benne, hogy több gyilkos lenne a mű olvasói között.

Vagy ott van Hunter S. Thompson, akinek a műveit olvasva, egészen biztosan megfordul a fejedben, hogy te is kipróbáld azokat az anyagokat, amikről ír, de mivel bemutatja ezek árnyoldalát is, ezért aztán elülteti benned a félelem gondolatát is, és valószínűleg a füvön és az alkoholon kívül semmihez nem fogsz nyúlni...

Vagy ha már megemlítette valaki, itt ez a fertő a szürke 50 árnyalata, ami hivatalosan a bdsm-ről szól, gyakorlatilag pedig egyáltalán nem, sokkal inkább arról amit egy külső szemlélő gondol a bdsm-ről... így aztán igenis veszélyes, hogy ezzel egy esetleges divatot teremthet a fiatalok körében, ahol kislányok lesznek kikötözve ágyakhoz, aztán addig verik őket, ameddig a perverz kisfiúknak jólesik...

2015. márc. 11. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!