Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Egy ilyen szokatlan alaptörtén...

Egy ilyen szokatlan alaptörténet az urban fantasy műfajban szerintetek milyen lenne?

Figyelt kérdés

A történet központi karaktere, és szándékosan nem főszereplőt írok, egy 17 éves gimnazista lány Aliz, aki mindössze hat éves volt, mikor a szüleit bestiális kegyetlenséggel meggyilkolták, az öccsét pedig elrabolták, akit azóta sem látott viszont.

Aliz először nevelőotthonba került, majd az apai nagybátyja és felesége vette magához, akiknek csak egy elkényeztetett, különc lányuk volt, Aliz unokatestvére Viki.

Aliz végig különállónak érezte magát, de idővel közte és Viki között egy nagyon erős érzelmi kötelék alakult ki, lassan tényleg olyanná váltak egymásnak, mintha valóban testvérek lettek volna.


Alizt azonban a szülei megoldatlan gyilkossága és öccsének eltűnése egész életében kísérti, mikor betölti a tizenhetet találkozik egy titokzatos férfivel, aki egy hihetetlen történetet mesél el a lánynak arról, hogy a szülei démonvadászok voltak és a Testvériség nevű szervezetnek dolgoztak, akik felesküdtek arra, hogy megvédik az emberiséget a másvilági lényekkel szemben. Az idegen elárulja neki, hogy nagy erő lakozik benne, amit a szüleitől örökölt, és felajánlják neki, hogy csatlakozzon hozzájuk, így bosszút állhat a szüleiért, és talán megtalálhatja az öccsét, illetve segíthet megfékezni a világban az eddigi legnagyobb fenyegetést, a déváknak nevezett természetfeletti lényeket, akik embereket használnak arra, hogy érintkezzenek a világunkkal.

Aliz azonban habozik és nemet mond az ajánlatra. Az ismeretlen ekkor eltűnik, és hagy neki némi gondolkodási időt.


Néhány héttel később Aliz unokatestvére Viki kórházba kerül, a leukémia egy elég agresszív változatával, és a gyógyulásának esélyei igen rosszak. Ekkor újra feltűnik a titokzatos idegen, aki felajánlja Aliznak, hogy csatlakozzon, és Aliz most igent is mond, cserébe azt kéri, hogy a Testvériség mágusai gyógyítsák meg az unokatestvérét. Ezt az idegen el is fogadja, és Viki csodálatos gyorsasággal fel is épül.

Aliz pedig elmegy, hogy beteljesítse a sorsát és ő is démonvadásszá váljon.


Itt jön a váltás! Már eddigiekből is kiderülhetett, hogy Viki egy fontos karakter, de valójában ő a tényleges főszereplő!

Miután Aliz eltűnik -hiszen elkezdik kiképezni démonvadásznak- Viki elhatározza, hogy a nyomára akad és hazahozza, bárhol is legyen. Így pedig Viki elindul és egy egyszemélyes nyomozásba kezd, hogy megtalálja az unokatestvérét. A dolog teljesen reménytelennek tűnik, mígnem Viki fülest nem kap egy okkult témákkal foglalkozó korábban bűnügyi újságírótól, aki nagy vonalakban ismeri a Testvériséget, és az igazat Aliz szüleinek haláláról, de azt is elmondja Vikinek, hogy sosem fogja megtalálni a démonvadászokat, csak ha azok akarják megtalálni őt.


Vikinek a helyzete így elég kilátástalan, de ekkor találkozik egy kis vörös szemű, éjfekete energialénnyel, ami (vagy helyesebben aki) egyike a Testvériség által üldözött nagy hatalmú káoszdémonoknak, a déváknak.

Viki tehát szándékosan démonmesterré válik, de nem a hatalomért, hanem, hogy kvázi saját magát csaliként használva megtalálhassa a Testvériséget és megmenthesse Alizt.


Tehát alapvetően itt a történet érdemi része Viki nyomozása a démonvadászok és Aliz után, ami folyamán egyre mélyebben beleássa magát a természetfeletti világba és megismeri az egyes csoportok motivációját, a dévák világát, akik sok mindenek csak nem gonosz ártó káoszdémonok, és Viki egyre fontosabb karakter lesz egy olyan természetfeletti erők között folyó háborúban, amiben neki kezdetben csak annyi a célja, hogy megmentse az unokatestvérét.


Ugye ebben az alapkoncepcióban leginkább az a csavar, hogy nem a mindenki által várt karakterek, Aliz és démonvadászok a főszereplők, hanem ha jobban belegondolunk ők az ellenség, és Viki, a "démonmester" a főhős.


Bocs a hossz miatt, de amúgy elég érthetetlen lett volna.


2015. máj. 11. 21:48
 1/7 anonim ***** válasza:

A csavar tetszik, hogy végül nem Aliz a fősz., de az alapja az egész történetnek nagyon klisés. Annyiszor láttam már, hogy 70%-os pontossággal meg tudnám tippelni, hogy mi a vége.


Amúgy szerintem Viki démonmesteri kiléte rosszul fog elsülni, Viki pórul járhat, mert még a végén a démonvadszok utolérik, ha ott van Aliz ha nem.

2015. máj. 11. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ez még így sem szokatlan, hidd el. De azért gondold át alaposan, hogy mit akarsz, mert az az érzésem, te ezt hasonló arányokkal akarod megírni, ahogy itt vázoltad - az meg nem igazán életképes. Úgy értem, a regény (regény?) felében Aliz a főszereplő, utána Viki. És a két különálló félben a másik "főszereplőnek" nem sok szerepe van. A saját történetükben teljes joggal nevezhetőek főhősnek. Te nem ezt akarod, hanem Vikit megtenni végig főszereplőnek, ami ellenkezik ezzel a szerkezettel.

Nem túl gyakori, de létezik, hogy két "fél" regényt olvaszt össze az író eggyé. Nagyjából ezt sugallja a lerásod. Kockázatos, talán lehet benne potenciál, de nagyon könnyű elrontani. Az ilyen megoldások nem sok jóra vezetnek. Érdemesebb lehet Vikit végig megtenni főszereplőnek, az elejétől fogva, és Aliz történetét visszaemlékezésekből, mások történeteiből, Viki nyomozása kapcsán felgöngyölíteni - akár lehet visszaemlékezés formájában. Noir stílusnál gyakori, főleg a filmeken, itt is működhet. Ezeken a helyeken lehet más az elbeszélői mód is, ha úgy látod jónak.

Maga az alapkoncepció nem egy akkora csavar, mint te azt gondolod, de működőképesnek tűnik. Csak sosem értettem, miért kell erőltetni a tinédzser főhőst, ha ezen a helyen egy idősebb sokkal jobban működne. 18 fölött sem áll meg a világ, és akkor már nagykorú, sokkal több helyre bejuthat, sokkal több emberrel tud beszélni, mintha nem lenne az. (Valamivel komolyabban veszik, intézhet önállóan ügyeket, büntethető, nagyobb a felelőssége stb.) Ezen gondolkodj el, vannak későn érő emberek, és egy 17 meg egy 18 (19? 20?) éves gondolkodása között eleve nincs akkora különbség.

2015. máj. 11. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


Az alap részben szándékosan klisés, úgy gondoltam, hogy a csavar jobban működne úgy, hogy a leendő olvasó, már ha egyszer tényleg megírom ezt, elvárja a manapság népszerű "démonvadászos" formula használatát, így nagyobb meglepetés lenne, ha egy korábbi mellékkarakter lenne a tényleges főszereplő, akinek ráadásul igazából semmi mágikus képessége sincsen, az elején legalábbis.


Viki terve arra épül, hogy bajba kerüljön! Épp ez a lényege, hogy úgymond "kiugrassza őket, -tehát a Testvériséget- a bokorból", tehát szándékosan válik célponttá, ami egy valóban rettenetes terv, de mást nem tud tenni, épp ebből szeretnék felhúzni egy történetszálat, meg persze ott van, hogy az a déva, aki Vikit "szolgálja" is egy önálló karakter, akinek szintén megvannak a maga céljai.


Második válaszoló, egyetértek azzal, amit írsz, de abba most helyhiány miatt nem mentem bele, hogy ki mennyi oldalt kapna, úgy gondolom/szeretném, hogy a bevezetés meg az Aliz végül démonvadásszá válik szálat el lehet varrni maximum ötven-hatvan oldalban, részben épp azért mert klisés! Onnantól Viki lenne a tényleges főszereplő a befejezésig, amiről még pontosan nem tudom, hogy hogyan lesz!


Viki amúgy idősebb Aliznál néhány évvel, őt mindig is egyetemista korúnak gondoltam, igaz ezt nem írtam le, bocsánat, ha emiatt félreértetted.

2015. máj. 11. 23:09
 4/7 anonim ***** válasza:
Értem, amit mondtál, pár dolgot megmagyaráz. Viszont akkor pont azt tervezed, amitől óva intenélek: ne legyen az első x oldalban Aliz a főszereplő, és őt követjük, hogy utána "hirtelen" kiderüljön, hogy "ja, bocs, nem is erről szól a regény"! Ennek semmi értelme. Ezért javasoltam, hogy végig Viki a főszereplő, és Aliz története elszórva, mondjuk visszaemlékezésekben, elmesélés alapján jön elő. Amire te készülsz, az a tipikus olvasógyilkos húzás. (Az elején elrettented azokat az olvasókat, akiket amúgy érdekelne az érdemi történetrész, majd az ötvenedik oldal után elijeszted azokat, akik Aliz sablonos története miatt választották a regényt.)
2015. máj. 12. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Csatlakozom az előttem szólóhoz: amit te nagy csavarnak érzel, szerintem hiba.

1. Azt a benyomást kelted 50-60 oldalon keresztül, hogy Aliz a főszereplő, tehát az olvasó elkönyveli, hogy őt és a történetét fogja megismerni, aztán puff, mégsem. Engem idegesítene, hogy minek olvastam el 60 oldalt Alizról, ha nem is ő a fontos.

2. Szándékosan klisé démonvadász kezdés, és majd 60 oldal múlva jön a csavar. Magamból kiindulva le sem venném a polcról a tízezredik démonvadászós történetet, mert gondolom, előre nem fogod elsütni a csavart, hogy ebből nem is az lesz, mint amire az olvasó számít.


Egy regény eleje fontos, adsz az olvasónak egy ígéretet, hogy mit fog kapni. Ehhez képest te ezt szándékosan felrúgod, ami szerintem nagyobb arányban fog rosszul elsülni az olvasóknál, mint aki azt mondja rá, hogy de szuper csavar.

2015. máj. 12. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Elismerem, hogy Viki mint főszereplő egy könnyebben kezelhető helyzet lenne még nekem is, csak akkor meg ki lenne hagyva a történet első feléből.

Az ő szála és gyakorlatilag a lényegi történet onnan kezdődik, mikor napok alatt kigyógyul egy szinte gyógyíthatatlannak hitt betegségből és Aliz ezzel párhuzamosan eltűnik nyom nélkül.

Azért ez így elég lapos lenne kezdésnek, meg akkor a kettejük kapcsolatát is csak Vikin keresztül tudnám bemutatni, tehát az eleje egy hosszú üresjárat lenne, vagy csak okosan kell megcsinálnom, hogy ne legyen tömény unalom az eleje, csak erre meg még nincs ötletem.


Azért köszönöm a válaszaitokat, annak külön örülök, hogy senki sem közölte, hogy "ez szar, hagyd a fenébe" -elvégre már láttam más ilyen típusú kérdésnél ehhez hasonló választ. :-P

2015. máj. 12. 21:38
 7/7 anonim ***** válasza:

Harmadjára is elmondom: visszaemlékezés. Plusz Viki nem légüres térben él, vannak szülei, ismerősei, Aliz _eltűnik_, akinek voltak barátai, szomszédai, ha tényleg 17, nem is nagykorú, rendőrség, gyámügy, minden fittyfene. Annyit írhatsz róla és annyi szemszögből, hogy te is megunod.

Igen, a sztori ott kezdődik, hogy Viki felépül - maga sem érti, de csoda történt -, Aliz pedig eltűnik. Ez egy olyan dupla sokk, hogy ihaj. Tökéletes felütés. Valószínűleg kijön a rendőrség, elkezdik keresni, talán Vikit is kikérdezik, ennek kapcsán a szülei is sokat beszélgetnek vele otthon Alizról, jönnek a történetek, anekdoták, előkerülnek a családi fényképek. Simán be tudod mutatni Aliz életét, még az is fog látszani, hogyan élte meg ő a tragédiát (szülei halála, öccse eltűnése), Vikivel hogyan alakult a kapcsolatuk, Viki kezdetben elkényeztetett kis liba volt stb. Ha más nem ugrik be, a Harry Potter első részében Rowling pont ugyanígy írja le Harry első tizenegy évét - fényképekkel a kandallón. (És a film követi ugyanezt a sémát.) Ez miért ne lenne járható út?

Gondolkodj, rengeteg lehetőséged van.

2015. máj. 12. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!