Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Veletek is szokott ilyen...

Veletek is szokott ilyen lenni? Ti ilyenkor mit csináltok? (Történetírás)

Figyelt kérdés

Van ötletem, de nincs ihletem. Vagy nem is tudom, hogy fogalmazzam meg ezt a jelenséget. Van egy csomó ötletem, hogy iről kéne írni, hogy kapcsoljam össze a szálakat, esetleg konkrét szituációk is eszembejutnak, de valmi mégis meggátol abban, hogy ezeket le is írjam. Vagy megnyitom a word-öt, de nem tudok leütni egy billentűt sem, csak nézek ki a fejemből, vagy még csak odáig se jutok el, mert egyszerűen nem vesz rá semmi, hogy én most írjak, mert úgy érzem, hogy nem tudnék (pedig szeretek írni).

Hogy küzdjem le ezt az érzést? Vagy nem is érzés, inkább... nem tudom, mi ez, de idegesít. Ti ilyenkor mit szoktatok csinálni, hogy elmúljon? (Mert gondolom nem csak velem van ilyen.)



2015. máj. 27. 19:08
 1/8 anonim ***** válasza:

Az első mondatod milyen jó lett. Mármint, az hogy "Van ötletem, de nincs ihletem". :)

Igen, szokott. És ez tényleg egész idegesítő. Annyi ötlete van az embernek, de nem tudja leírni. Én letettem ezért az írásról. Mármint, alapból most kedvem sincs, és nincs is időm, de most tartok egy kis szünetet.

Szerintem csak egyszerűen írd le amit akarsz, vagy vázlatszerűen, aztán átfogalmazod. Egyszerűen leírod, majd később átfogalmazod, meg minden. Próbáld ki, nem biztos hogy így tudsz majd írni, de nekem anno bevált régebben...

2015. máj. 27. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Engem ami mindig inspirál (írás és rajz témában is), az pl. a Pinterest. Tudom, ez most hülyén hangzik, de ott gyűjtögetek képeket, rajzokat. Aztán Youtube-on is lehet zenéket, miktől bizonyos hangulatod lesz, vagy amitől bizonyos képek jellenek meg a fejedben. Hülyén hangzik, de gondolom érted. Az olvasás szintén jó. Csak olvass sokat.

Ami egy specifikus dolog, de nekem segít, az egy bizonyos TV műsor. Ez valószínű akkor jön jól, ha valamilyen sci-fi vagy fantasy történetet akarsz írni. Az amerikai Syfy csatornán van egy műsor, a Face Off, ahol speciális effektusos sminkesek versenyeznek. Mindig ki kell találniuk valamilyen lényt és azt kell megvalsítaniuk az epizód témájának és feladatának megfelelően. Az interneten le tudod tölteni.

2015. máj. 27. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Már attól féltem, én vagyok az egyetlen, akivel folyton előfordul ez! :D Pontosan tudom, miről beszélsz. Én is mindig ezt veszem észre - imádok írni, imádom a végeredményt, mikor sikerül valamit befejeznem, de sokszor annyira nehéz. Van, hogy egész nap semmire sem tudok figyelni, annyira eszemben van egy történet, de mire hazaérek, hogy komolyan foglalkozzak vele, elszáll az ihlet... Én azt hiszem, rájöttem, hogy velem mi a baj. Nem tudom, neked mennyire lesz hasznos a válaszom. :) Szóval, én észrevettem, hogy csak akkor tudok írni, ha nincs körülöttem semmi, ami megzavarhatna. Például 100%, hogy a wi-fit kikapcsolom, ha a laptopomon írni akarok. Egyedül kell lennem. A legfontosabb pedig az, hogy mielőtt leülök írni, elintézek mindent, amit csak tudok. Úgy egyszerűen nem megy az írás, hogy van egy csomó fontos dolgom, amiket tologatok magam előtt, mert az írást még fontosabbnak érzem akkor. Ááá majd elmosogatok, ha kész ez a fejezet stb stb. :D Meg sokszor úgy ülök le írni, hogy belépek a küszöbön, ledobom a cuccaimat, és már nyitom is a laptopot, mert félek, hogy elszáll az ihlet. Na, pont ekkor nem jön semmi. Mert azt hajtogatom magamban, hogy "még fél óra, aztán tényleg abbahagyom". És sosem lesz belőle semmi. Szóval, nálam az a probléma, hogy nem tudok az írásra koncentrálni, ha tudom, mennyi mindent kéne helyette csinálnom. Most úgy vagyok vele, hogy inkább nem írok egy hétig, ha nincs időm (olyan nyugis időm, amikor nem kell időhatárt szabnom saját magamnak).
2015. máj. 27. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

#1: Köszi :D

Már próbáltam azt, hogy csak egyszerűen leírom, ami eszembe jut, majd utólag szépítek rajta, de... de nem. Nem megy. Úgy érzem, hogy muszáj tökéletesnek lennie már elsőre is (nyilván nem lesz az, sose lesz, csak nem túl nyomi, kezdetleges). Már úgy is próbűltam, hogy csináltam egy külön mappát, benne egy új fájllal, aminek az elejére odaírtam emlékeztetőnek, hogy csak vázaltszerű, és senki nem látja, de még így sem tudtam írni.


#2: Egyáltalán nem hangzik hülyén, ha tudnád, hány kép és zene van lementve a gépemre... :D Cak én a Weheartit-et imádom, napiszinten mentek le képeket, illetve írok fel zenéket egy külön fájlba. Csak sajnos nem mindig jön be. :/ A fantasyt meg a sci-fit nem szeretem, nem is olyat írok, szóval azt inkább kihagyom.


#3: Köszi, azt lehet, kipróbálom, hogy mi van akkor, ha nem halogatom az egyé teendőimet. Hátha nekem is segít. :) Én amúgy sokszor (már ha van ihletem) a suliban szoktam írni a telómba, úgy hogy körülöttem mindenki ordít, parasztzenét hallgat, magyaráz, stb... Meg a wi-fi nekem kell, mert gyakran írás közben szoktam rákeresni bizonyos dolgokra a hitelesség kedvéért.


Köszi mindenkinek az ötleteket. :)

2015. máj. 27. 23:29
 5/8 anonim ***** válasza:

Nekem is vannak/voltak ilyen problémáim. Az elején vagy? Mármint az első oldal első betűjénél? Akkor kezdd egy nagyon rövid tájleírással, helyezd el a történetet térben és időben. Én így kezdtem: "Délután öt óra volt.

A lenyugvó nap fáradt sugarai bearanyozták a várost, a távolban rózsaszín felhők szálltak a horizont felett. Az ég kéke halványult, az árnyékok megnőttek. A napsugarak aranyszín hidat emeltek a fodrozódó Duna habjaira, a hűs víz Buda és Pest partjain a sziklákat csapkodta. A fák levelei már sárgultak, a kora őszi szél a lombok közé fújt. Narancssárga levelek seperték az utcákat, táncot jártak a bokrok és fák örül, a magasba emelkedtek, majd megtelepedtek egy cserepes háztetőn."

És innentől megjelennek a személyek, karakterek, helyzetleírás. Fontos, hogy max 1 oldal legyen, különben vontatott.

Aztán jöhetnek a kidolgozott jelenetek :)


Ha pedig történet közepén vagy (tehát nem az első oldalon), akkor ajánlom, hogy olvasd vissza az addigiakat, hogy be tudj kapcsolódni.


Hallgass olyan zenéket, amiket szeretsz, nekem a zenétől jön meg a kedvem, a zene ad ihletet. :-)


Sok sikert!

2015. máj. 28. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Velem nincs. Csak és kizárólag akkor ülök le írni, ha tudom honnan indulok ki, hova tartok, mik az érintési pontok, mi a hangulat. Mindig megírok előre egy fejezetet a fejemben, aztán legépelem. Nem olyan nehéz.
2015. máj. 28. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ja és 08:33-as, pont az ilyen kezdésektől mászik falra mindenki, aki konyít valamelyest a témához. Olvasgass utána.
2015. máj. 28. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A kezdés legyen ütős, ragadja meg az olvasó figyelmét, ha lehet. Erre például remek lehet egy párbeszéd, vagy egy velős tőmondat, aminek a következő sorokban fejted ki a jelentését vagy a miértjét (pl. Regi leugrott a tetőről). Az a lényeg, hogy további olvasásra ösztönözd az olvasót, nem? Ezt leginkább úgy teheted, ha az első pár sorban megleped.

Nem azt mondom, hogy a jó könyvek sosem kezdődnek tájleírással - a régebbi időkben ez mondhatni bevett szokás volt -, de szerintem jobb, ha párbeszéddel indítasz. Példa Stephen King Ragyogás c. könyvéből: "Buzgó kis sz*rházi – gondolta Jack Torrance. (Figyelemfelkeltés, mert kíváncsi leszel, hogy ki hozza ki ennyire a sodrából a főszereplőt.)

Ullman alacsony volt, kényeskedve, fürgén mozgott, ami igen jellemző az apró termetű és kövérkés emberekre. (Itt jön a leírás. Már valószínűleg érdekel, hogy ki az a bizonyos sz*rházi, így elolvasod a róla szóló leírást is.)


De ez az én véleményem, nincs kőbe vésve :)



A kérdésre visszatérve:

A számodra legmegfelelőbb szemszögből írod? Velem ugyanez volt a helyzet, mikor E/1-ben írtam, és akkor jött a "folyamatosság", mikor váltottam E/3-ra. Nagyon meglepődtem, hogy mennyivel könnyebben tudom létrehozni a kapcsolatot a szöveg részei között.


Nem lehet, hogy más tennivalód lenne, és ezért tudat alatt van benned egy gát? Próbálj mindent elrendezni, mielőtt nekikezdenél az írásnak.


Ez most lehet, hogy butaságnak fog tűnni, de azért megemlítem :D Sokkal gördülékenyebben tudok írni, ha a laptop képernyője mögött nem fal van, hanem szabad tér. Nyomaszt. Persze ha nem laptopod van, akkor ezt nehéz lenne kiküszöbölni. Lehet, hogy ez csak nálam van így :D


Az is lehet, hogy fáradt vagy (nem feltétlenül fizikailag). Ilyenkor próbáld meg, hogy mozogsz egy kicsit, másra figyelsz, vagy egyél valami szénhidrátban gazdag (pl banán) gyümölcsöt. Igazából olyan ez picit,m int mikor nagyon akarsz emlékezni valamire, ami nem jut eszedbe: minél inkább erőlködsz, annál kevesebb az esélyed rá. Pihentesd picit az épp aktuális történetedet, aludj eleget, és étkezz egészségesen. Szerintem ez segíteni fog :)


Rosa

2015. máj. 29. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!